Andrei Ratiu, laudat de antrenor, dupa primul meci în care a fost integralist la Villarreal

20 Aprilie 2019
419 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.7274 RON (0.0000)
USD: 4.2656 RON (0.0000)
Andrei Ratiu

Andrei Ratiu, fundasul de 20 de ani al lui Villarreal, a lasat o impresie buna la primul sau meci în care a jucat 90 de minute pentru "Submarinul galben". Fotbalistul român a fost integralist în partida din "sferturile" Europa League cu Valencia, scor 0-2.

Andrei Ratiu a fost laudat de antrenorul sau, Javier Calleja. "Având în vedere ca a fost primul sau meci, Andrei a jucat bine. Aceasta este una dintre vestile pozitive. A aratat multa personalitate pe teren. Nu l-a afectat faptul ca a fost faultat la primul gol. A aratat multe. Este o veste pozitiva pentru Villarreal", a spus Calleja, potrivit site-ului clubului Villarreal.
Andrei Ratiu a gresit la golul prin care Valencia a deschis scorul, în minutul 13, când a pierdut mingea în faza premergatoare reusitei lui Toni Lato, însa dupa ce a fost împins de un adversar.

Andrei Ratiu este nascut la Aiud, dar a plecat în Spania pe când avea 6 ani, alaturi de familia sa, si si-a început cariera la Andorra de Teruel, un club din zona Aragones. A fost transferat de Villarreal, în 2016, unde a jucat pâna acum la echipa secunda a clubului, în a treia serie din Segunda Division B.
Andrei Ratiu a jucat 14 meciuri în 19 etape si a înscris un gol la Villarreal B. Prestatiile sale nu au trecut neobservate la Real Madrid, unde este considerat o solutie în prima faza pentru echipa secunda, care evolueaza tot în liga a treia, Segunda B. Andrei Ratiu a fost în probe timp de o saptamâna si la Barcelona, în 2010.

Andrei Ratiu a fost convocat de selectionerul Mirel Radoi si în preliminarii Campionatului European de anul acesta, însa a ratat sansa de a juca din cauza unei accidentari. La un alt meci amical al nationalei de tineret nu a mai ajuns din cauza ca nu a fost lasat sa mearga la lot de Villarreal. Mirel Radoi încearca sa gaseasca solutii pentru a avea un lot cât mai competitiv la turneul final al Campionatului European de tineret din aceasta vara.