Anglia s-a impiedicat de SUA

12 Iunie 2010
948 Vizualizari | 0 Comentarii
Anglia Sua 1 1
Anglia si Statele Unite ale Americii au terminat la egalitate, scor 1-1, intr-un meci extrem de disputat din grupa C. Englezii au jucat mai bine in prima repriza, insa au fost ingropati de o gafa a portarului Robert Green. In repriza a doua, atacurile repetate ale englezilor nu au fost concretizate prin goluri, astfel ca americanii au obtinut un punct la care sperau cu greu. Jucatorii lui Bob Bradley au aratat inca o data ca vor avea un cuvant greu de spus intr-un sport in care nimeni nu le dadea nici o sansa. Aflati sub presiuna de istoria celor 60 de ani fara succes in fata Angliei, jucatorii lui Bob Bradley au patrunsi crispati pe gazon si au incasat primul gol dupa doar cinci mintue, din cauza unei inexactitati in axul central al defensivei. Convocat surprinzator la turneul final, Emil Heskey a pivotat excelent si l-a lasat singur cu portarul pe Steven Gerrard, iar capitanul nationalei Angliei nu a avut emotii in fata lui Tim Howard, deschizand scorul cu un sut simplu din opt metri. Americanii au acuzat socul primirii unui gol atat de rapid si, desi au incercat sa atace poarta lui Green, defensiva britanica a stat bine in teren si bloca atacurile la 30 de metri de poarta. Englezii au avut si un penalty neacordat in minutul 30, cand Terry a fost tras de tricou in mod repetat, dar arbitrii brazilieni au lasat jocul sa continue. Contrar cursului jocului, cele doua echipe au intrat la egalitate la pauza, dupa o gafa a lui Green. Portarul englez si-a bagat mingea in poarta in minutul 41, desi sutul lui Dempsey a fost slab si pe centrul portii. Imediat, toate privirile au fost atintite asupra lui Green. Beckham, adus de Capello in Africa de Sud pentru a face atmosfera, a fost cel mai dur, privirea sa ascunzand multe lucruri neplacute. Fabio Capello a avut treaba multa la pauza, certandu-si serios elevii. Italianul a facut si o schimbare, trimitandu-l pe Carragher in locul veteranului Ledley King. Urmarile discutiilor de la pauza s-au vazut imediat, englezii aratand o fata mult mai agresiva si un pressing mai avansat, care le-a dat batai de cap americanilor. Prima sansa din repriza a doua i-a apartinut lui Heskey, veteranul din atacul Angliei trimitand lamentabil in portar, de la 20 de metri, dintr-o pozitie excelenta. Englezii au raspuns imediat prin Altidore, care a trimis in bara dupa ce l-a depasit in viteza pe Jamie Carragher. A fost o interventie buna a lui Green, care a deviat in bara. Odata cu trecerea timpului englezii au trimis centrari dupa centrari in careul lui Howard, insa acestea erau mai mereu imprecise. Capello a simtit ce nu mergea si l-a trimis pe Crouch in locul lui Heskey. Masivul varf englez nu si-a putut pune in valoare talia, iar meciul s-a terminat la egalitate, 1-1, un scor care ii avantajeaza pe americani. Duminica, de la ora 14.30 (in direct la TVR 1) se va disputa si celalalt meci din Grupa C a Campionatului Mondial, Slovenia – Algeria.

Page time :0.1160 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013287 (s)