Aproape de o minune in Copou - Infrangere mincinoasa

29 August 2005
762 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - Dinamo Bucuresti 0-2, intr-un meci din cadrul etapei a IV-a a Diviziei A de fotbal •Iesenii au jucat foarte bine, mai ales in prima repriza, avand si o bara, la sutul lui Bordeanu •Invingatoare a fost insa echipa mai matura, care a rezolvat meciul printr-un sut bun al lui Bratu si un penalty discutabil transformat de Grigorie •In pofida faptului ca au ramas fara presedintele Marius Stan, fotbalistii ieseni au facut un meci bun aseara, pierzand nemeritat •Arhire s-a accidentat grav si a fost inlocuit cu Miclea •Etapa viitoare, peste doua saptamani, Poli va intalni, tot in dealul Copoului, formatia Farul Constanta Caseta tehnica a partidei: Politehnica Iasi - Dinamo Bucuresti 0-2 (0-0) Marcatori: Bratu ('67), Grigorie ('85-penalty) Stadion: Emil Alexandrescu Spectatori: 11.000 Vreme: frumoasa Gazon: bun Formatii: Politehnica Iasi: Branet - Toma, Onut, Ilie, Bordeanu - Mitruc, Gavatorta, Bogdanovici ('66 Pacurar), Arhire ('27 Miclea) - Onofras - Bilba ('75 Vrajitoarea). Antrenor: Ionut Popa. Dinamo Bucuresti: Gaev, Pulhac, Tamas, Margaritescu ('85 Chihaia), Zicu ('75 Vlad Munteanu), Florentin Petre ('59 Baltoi), Grigorie, Goian, Galamaz, Plesan, Bratu. Antrenor: Ioan Andone. Jucatorul meciului: Adrian Ilie Arbitri: Marian Salomir - 5, Octavian Sovre - 5, Aurel Onita - 7. Cartonase galbene: Toma, Bordeanu/Margaritescu, Grigorie, Goian, Plesan. Observatori: Mircea Cezar Ionescu si Marcel Lica. Ramasi fara presedintele Marius Stan, care a demisionat la inceputul saptamanii trecute, fotbalistii de la Politehnica Iasi au incercat aseara sa treaca peste socul despartirii de conducator cu un rezultat bun in fata echipei Dinamo Bucuresti. Si pana la un punct, planul jucatorilor pregatiti de Ionut Popa a functionat. Jocul iesenilor a fost unul entuziasmant in prima repriza, probabil cea mai buna perioada de joc din actuala editie de campionat. Pana la urma insa, entuziasmul lui Onut si compania nu au putut suplini valoarea individuala a jucatorilor dinamovisti. In fapt, partida de aseara, incheiata cu scorul de 2-0 in favoarea formatiei Dinamo Bucuresti, a fost decisa tocmai de valoarea individuala a unui jucator platit cu aproape jumatate de milion dolari pe an, Florin Bratu. Iesenii au inceput insa in forta partida cu Dinamo, ratand deschiderea scorului chiar in primul minut de joc, dupa ce Onut a trimis cu capul putin alaturi de poarta o centrare de la Bogdanovici. De altfel, gruparea din dealul Copoului a dominat categoric prima repriza, ratand nu mai putin de 3 mari ocazii de a deschide scorul. Rand pe rand au trecut pe langa gol Bilba, in minutul 19, cu un sut din careu respins foarte greu de Gaev, Bordeanu, un minut mai tarziu, care a sutat puternic in bara portii dinamoviste sau Toma, care a tras putin alaturi dupa o actiune a lui Bogdanovici. De partea cealalta, elevii lui Ioan Andone au avut prima ocazie la poarta lui Branet abia in minutul 38, la o gafa a lui Onut, care a fost foarte aproape sa fie speculata de Zicu, blocat in ultimul moment de portarul iesean. Astfel, din primele 45 de minute, dominate clar de ieseni, mai ramane de semnalat doar accidentarea grava a lui Arhire, din minutul 25, care a si fost schimbat de altfel, doua minute mai tarziu, cu Miclea. Penalty discutabil Dupa pauza, dinamovistii au intrat mult mai hotarati pe teren, dar actiunile lor ofensive au fost bine blocate de defensiva ieseana. Dupa un prim sfert de ora in care oaspetii au facut legea pe teren, iesenii au avut o sansa uriasa sa deschida scorul, dar Miclea a executat slab o lovitura libera de la 18 metri, pozitie putin laterala. Si cum in fotbal ocaziile se razbuna, in minutul 67, la cea de a doua sansa de a inscrie, dinamovistii au deschis scorul, dupa un sut ciudat al lui Bratu, care a surprins atat defensiva lui Ionut Popa, cat si pe portarul Cristian Branet, care a plonjat tarziu. Gazdele nu au resimtit insa socul si au iesit din nou la joc, ratand o ocazie mare de egalare prin Onofras, care in cadere a impins pe langa poarta lui Gaev o minge centrata la intalnire de Bogdan Vrajitoarea. Alb-rosii au fost insa la un pas sa inchida meciul, in minutele 80 si 81, cand Pulhac a fost blocat in ultima clipa de Branet si cand Plesan a trimis putin alaturi un lob de la 20 metri de poarta dinamovista. In minutul 84 insa, publicul din Copou a luat foc, dupa ce arbitrul Marian Salomir a dictat penalty la un contact intre portarul Cristian Branet si atacantul Alexandru Baltoi. Lovitura de la unsprezece metri a fost transformata impecabil de Grigorie, care a stabilit de altfel si scorul final al partidei. Pana la final, ambele echipe au mai avut fiecare cate doua sanse de gol, dinamovistii prin Chihaia, in doua randuri, iar Poli prin Onofras si Gavatorta, dar scorul final al meciului dintre Poli si Dinamo Bucuresti avea sa ramana cel stabilit de Grigorie, in minutul 84. Astfel, Poli a ratat o sansa uriasa sa obtina un rezultat bun in fata unei echipe Dinamo care in Copou a etalat un joc modest, departe de pretentiile conducatorilor si chiar ale antrenorului Ioan Andone. De partea cealalta, iesenii, care ocupa in prezent locul 13 in clasamentul Diviziei A, nu pot decat sa se intrebe de ce echipa lor nu a jucat la fel si cu Otelul Galati. Etapa viitoare, in dealul Copoului va veni Farul Constanta, o alta nuca tare, dar daca fotbalistii lui Ionut Popa vor evolua la fel de curajos ca si in meciul cu Dinamo isi vor spori serios sansele sa obtina al doilea succes din aceasta editie de campionat. Declaratii la finalul partidei: Ioan Becali, presedinte Dinamo Bucuresti: "Sunt multumit de rezultat pentru ca de joc nu am cum sa fiu. Am tratat cu foarte multa superficialitate mai multe faze la finalizare si asta putea sa ne coste. Nu vreau sa mai dau note la echipa pentru ca s-a creat o intreaga telenovela cu acest lucru. Sper sa putem pune la punct detaliile pana la meciul cu Everton, din Cupa UEFA. Oricum, noi ca si Rapidul incercam marea cu degetul pentru ca intalnim echipe foarte puternice si care pleaca cu prima sansa. Avem nevoie insa de un joc foarte bun acasa, de o victorie macar la un gol diferenta si de putin noroc la meciul din deplasare. Recunosc ca mi-a fost frica chiar si la 2-0 ca putem pierde acest meci. Aveam nevoie de aceste 3 puncte pentru a ne mentine acolo sus in clasament". Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Sunt mandru de echipa mea pentru felul in care a evoluat astazi. Cred ca ne-am batut de la egal la egal cu un adversar mult mai bun decat noi, dar caruia i-am pus multe probleme, mai ales in prima repriza. Daca aveam putin noroc puteam intra cu 2-0 la pauza si cred ca altfel s-ar fi scris soarta acestui meci. Sigur ca plecarea lui Marius Stan ne-a daramat pe toti, dar ma bucur ca am reusit sa depasim cu bine acest moment greu. Cred insa ca am facut un joc bun si daca intalneam alta echipa puteam castiga lejer. Din pacate ne-a lipsit iarasi putina sansa". Ioan Andone, antrenor Dinamo Bucuresti: "Am avut probleme mai ales in prima repriza. Iesenii, fiind gazde si impinsi de un public frumos au inceput in forta si ar fi putut deschide scorul. Dupa odihna insa, noi am dovedit inca o data ca suntem foarte bine pregatiti fizic si am dominat jocul, reusind sa inscriem doua goluri. Mai avem insa foarte mult de munca pana la meciul cu Everton. Caut inca solutii pentru banda dreapta, la fel cum am preferat sa incep titular cu Plesan. Meciul cu englezii nu este unul extraordinar. Cred ca daca punem la punct toate aceste detalii putem trece de Everton". Tensiune in finalul meciului Disputat in general intr-o atmosfera de sportivitate, meciul de aseara din dealul Copoului a luat foc in minutul 83, cand arbitrul Marian Salomir a dictat penalty la contactul dintre portarul Cristian Branet si atacantul dinamovist Alexandru Baltoi. Decizia lui Salomir a fost una cel putin discutabila, parand mai degraba ca varful lui Andone s-a izbit in portarul iesean, intr-o zona laterala, care nu mai putea influenta faza. Penalty-ul dictat de Marian Salomir, cel mai in forma cavaler al fluierului roman la aceasta ora a starnit mania publicului din Copou care a contestat vehement atat brigada de arbitri, cat si conducerea dinamovista. La finalul meciului, nimeni dintre oficialii celor doua grupari nu au comentat faza din minutul 83, motivand ca nu au vazut bine ce s-a intamplat in careul lui Branet. Daca Ioan Becali, presedintele lui Dinamo a spus ca nu a vazut bine ce s-a intamplat, antrenorul Politehnicii, Ionut Popa a contestat alte faze decat cea din minutul 83. "Nu vreau sa ma pronunt asupra fazelor pe care nu le-am vazut sigur. Stiu insa cu certitudine ca Galamaz trebuia eliminat in minutul 45, pentru doua cartonase galbene, la un fault din spate evident. Daca Dinamo juca in 10 jucatori, altfel s-ar fi scris soarta meciului. Ca sa nu mai spun ca si faultul la Arhire mi s-a parut foarte violent", a declarat la finalul partidei, antrenorul Ionut Popa. Florin BRIAUR

Page time :0.1402 (s) | 22 queries | Mysql time :0.024238 (s)