Arbitrii au impins Unirea Urziceni in sferturile Cupei

12 Noiembrie 2008
675 Vizualizari | 0 Comentarii
Unirea Urziceni s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei dupa ce a invins cu scorul de 1-0 pe Otelul Galati, golul fiind marcat de Danalache in urma unui penalty inventat de Aurel Bogaciu. O prima repriza destul de linistita intre Unirea Urziceni si Otelul Galati pe stadionul Municipal din Buzau, in fata unei asistente formata mai mult din localnici, cele doua echipe fiind sustinute doar de cate 40 de suporteri. Unirea a avut un plus de agresivitate in ofensiva si mai multe situatii periculoase la poarta lui Gribauskas, titularizat pentru acesta partida de Grigoras in locul lui Kolev. Jelev a semnat prima ocazie a meciului in minutul 10 pentru Galati, sutand de la distanta putin peste poarta. Apoi Mara (`16) a trecut pe langa gol dupa ce a sutat din interiorul careului direct in Gribauskas. Tot portarul Otelului a fost luat la tinta si de Galamaz din 2 metri, in urma unei lovituri libere de pe partea dreapta batuta excelent de Frunza. Repriza s-a incheiat cu o mare ocazie a galatenilor. Centrare de pe partea stanga, mingea a cazut in careul mic in fata lui Viglianti, care surprins de faza spectaculoasa, a sutat doar cu tibia, foarte slab si pe langa poarta. Unirea a reusit sa marcheze in minutul 77, insa golul a fost anulat. Mingea centrata inalt in careu a fost reluata cu capul de Danalache in bara din dreapta lui Gribauskas, balonul a revenit la Todoran, insa acesta se afla in offside. Pana la urma, golul ialomitenilor a venit cu 7 minute inainte de final, in urma unei lovituri de la 11 metri acordata aiurea de centralul Aurel Bogaciu, la un presupus hent in careu al lui Jelev. Tot Danalache a executat, Gribauskas a respins cu piciorul, mingea a revenit la ialomitean, care n-a mai ratat. "Ar trebuie sa-i dam brevet de inventator lui Bogaciu. Dupa penaltiul inventat in campionat impotriva noastra, si azi a mai inventat unul. Poate asa o sa aiba si el o pensie mai mare, cu acest brevet. Poate ca Unirea ar fi meritat sa marcheze, dar dintr-o alta faza, nu dintr-un cadou", a spus Grigoras. Directorul general al gruparii Otelul, Marius Stan, a declarat ca "doua echipe obosite rau" au aratat un fotbal pe masura. "Bogaciu inventeaza la fiecare meci de-al nostru cate un penalty si ar trebui sa ia o pauza mai mare, sa stea la odihna", a spus Stan. In celalalt meci din optimile de finala ale Cupei Romaniei, disputat tot ieri, FC Timisoara a trecut cu ceva emotii de divizionara secunda Dunarea Galati si a ajuns in sferturile Cupei Romaniei. Timisorenii au avut 2-0 (goluri Bucur si Borbely), iar Enache a redus din diferenta pentru Dunarea. Optimile Cupei Romaniei la fotbal Ieri: Dunarea Galati - FC Timisoara 1-2 (0-1) Unirea Urziceni - Otelul Galati 1-0 (0-0) Astazi: Rapid Bucuresti - International Curtea de Arges (ora 13.00) Gloria Bistrita - FC Brasov (ora 13.00) CS Otopeni - FC Vaslui (ora 13.00) FC Botosani - Dinamo Bucuresti (ora 14.00, in direct Antena 1) Universitatea Craiova - Pandurii Targu Jiu (ora 20.30) Maine: Sportul Studentesc - CFR Cluj (ora 20.30)

Page time :0.1321 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013377 (s)