Arde Moldova! FC Botosani - CSMS Iasi: 1-3 - liveTEXT

10 Decembrie 2016
2300 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.6569 RON (-0.0017)
USD: 4.0889 RON (-0.0087)
90+3' - Eliminare! Cosmin Frasinescu (Poli Iasi) a fost avertizat pentru a doua oara de catre arbitru si este eliminat!
90+2' - Ovidiu Hategan fluiera ofsaid la Botosani.
90+1' - Willie a reintrat pe teren.
90+1' - 3 minute, pierdute din cauza intreruperilor, vor fi adaugate la Repriza a doua.
90' - Arbitrul Ovidiu Hategan a fluierat reluarea jocului.
89' - Jocul a fost intrerupt! Willie (Botosani) se zvarcoleste de durere pe teren, are nevoie de ingrijiri.
87' - Andrei Herghelegiu de la Botosani este surprins in ofsaid.
87' - Poli Iasi face o schimbare: Milan Mitic in locul lui Alexandru Cretu.
86' - Nicolae Musat trimite balonul pe poarta, dar fara rezultat.
85' - Victoras Astafei (Botosani) suteaza spre poarta, dar mingea este respinsa de o aparare atenta.
83' - Alexandru Ciucur (Poli Iasi) reuseste sa traga, dar sutul nu prinde spatiul portii.
83' - Alexandru Patache (Botosani) executa un corner.
82' - Ovidiu Hategan ii arata galben lui Gabriel Vasvari!
80' - Se pare ca Robert Elek (Botosani) nu mai poate continua. Este inlocuit de Robert Elek.
78' - Botosani ataca prin Willie. Totusi, finalizarea acestuia nu schimba tabela.
75' - Robert Elek e OK, a reintrat pe teren dupa accidentarea de adineauri.
75' - ArbitrulOvidiu Hategan reia jocul.
74' - Ovidiu Hategan intrerupe meciul din cauza accidentarii lui Robert Elek.
74' - Eugen Neagoe il introduce pe Alexandru Tiganasu in locul lui Daisuke Sato.
73' - Gabriel Vasvari (Botosani) bate un corner.
72' - Incearca Florin Plamada dar nu nimereste poarta.
70' - Gooool! Botosani incearca sa revina in joc! Golul lui Andrei Burca duce scorul la 1-3!
69' - Gabriel Bosoi (Poli Iasi) este avertizat de arbitru.
68' - Andrei Cristea (Poli Iasi) bate un corner.
68' - Poli Iasi in atac, Alexandru Cretu trage, dar scorul ramane acelasi.
65' - Ovidiu Hategan acorda corner pentru Poli Iasi.
64' - Victoras Astafei ii ia locul lui Mihai Roman.
62' - Alexandru Boiciuc ii ia locul lui Catalin Stefanescu pentru Poli Iasi.
61' - Un assist frumos al lui Andrei Cristea.
61' - Gol! Lukacs Bole mareste avantajul, 0-3!
59' - Sutul lui Nicolae Musat nu nimereste poarta si scorul ramane acelasi pe Stadionul Municipal.
56' - Osfaid la Andrei Cristea.
53' - Poli Iasi are un corner, Lukacs Bolese pregateste sa il execute.
51' - Galben pentru Daisuke Sato (Poli Iasi).
45' - Final de prima repriza.
45' - Lukacs Bole (Poli Iasi) executa un corner.
45' - Schimbare la Botosani, intra Florin Plamada in locul lui Razvan Greu.
40' - Cartonas galben pentru Robert Elek.
39' - Catalin Golofca e eliminat de Ovidiu Hategan!
37' - Gooool! Rezultatul este acum 0-2 pentru Poli Iasi datorita reusitei lui Andrei Cristea, care inscrie de la 11 metri!
37' - Rosu pentru George Miron!
36' - Arbitrul acorda penalty pentru Poli Iasi!
34' - Botosani ataca periculos si Robert Elek suteaza pe poarta, dar scorul ramane acelasi.
34' - Cosmin Frasinescu (Poli Iasi) ia cartonas galben. Trebuie sa fie atent de-acum inainte, poate fi trimis mai devreme la vestiare!
27' - Gabriel Bosoi a revenit pe teren.
27' - Meciul a fost reluat.
26' - Ovidiu Hategan intrerupe meciul pentru a i se acorda ingrijiri medicale lui Gabriel Bosoi.
25' - George Miron este avertizat!
23' - Goooool!Andrei Cristea inscrie, 0-1!
19' - Poli Iasi este in ofsaid.
19' - Sut bun al lui Mihai Roman, dar fara rezultat.
17' - Catalin Golofca (Botosani) suteaza pe poarta, dar intervine goalkeeperul.
13' - Andrei Cristea (Poli Iasi) este surprins in ofsaid.
12' - Botosani preseaza in atac, insa sutul lui Robert Elek nu gaseste poarta.
10' - Arbitrul Ovidiu Hategan a acordat o lovitura de la colt pentru Botosani. Executa Mihai Roman.
10' - Robert Elek de la Botosani reuseste un sut, care este blocat insa de apararea din Poli Iasi.
10' - Lovitura de colt pentru Botosani.
00' - Partida FC Botosani-CSMS Iasi a inceput pe Stadionul Municipal.

UPDATE:

FC Botosani primeste vizita lui Poli Iasi in etapa a 20-a din Liga 1, de la ora 18:00. Partida e in direct la TV Dolce Sport si TV Digi Sport.

Echipele de start:

FC Botosani: Iliev - Patache, Miron, Burca, Musat - Barbosa, Vasvari, Greu - Golofca, Elek, M. Roman

Poli Iasi: Grahovac - Bosoi, Mihalache, Frasinescu, Sato - V. Gheorghe, A. Cretu - Bole, Stefanescu, Ciucur - Cristea

Stire Initiala:

Mânati în lupta de mesajul acid al presedintelui Florin Prunea la adresa finantatorului Botosaniului, dar si de situatia din clasament, iesenii sunt decisi sa faca un meci mare la Botosani, sâmbata, si sa obtina cele trei puncte. Privind strict fotbalistic, elevii lui Eugen Neagoe au un moral bun dupa ce au bifat doua victorii în ultimele trei meciuri si spera sa profite de perioada nefasta a botosanenilor, care nu au câstigat niciun meci si nu au marcat în ultimele cinci runde. Antrenorul iesenilor, Eugen Neagoe, crede ca echipa sa se poate impune daca vor juca cu aceeasi determinare aratata la ultimele jocuri.

"Este o partida foarte importanta pentru noi, nu doar prin faptul ca este un derby al Moldovei. Ne dorim cele trei puncte, avem mare nevoie de victorie si vom face tot ce depinde de noi pentru a câstiga jocul. Întâlnim o echipa buna, dar eu cred ca avem armele necesare pentru a câstiga meciul. Este foarte important modul cum vom juca noi. Daca vom avea determinarea extraordinara de la ultimele meciuri, avem sansa noastra sa câstigam. Nici Botosaniul nu trece printr-o perioada fasta, fiind fara victorie si fara gol marcat în ultimele cinci etape, au si ei o presiune în plus sâmbata", a declarat Eugen Neagoe.

Tehnicianul nu va conta în partida de la Botosani pe Târsa, Chelaru si Hotoboc, în schimb vor reveni Stefanescu si Mitic, absenti din motive medicale în ultimele etape. "Chiar daca nu sunt înca suta la suta, Mitic si stefanescu revin, vom conta si pe Bosoi, astfel ca suntem putin mai puternici decât la ultimul meci", a adaugat Neagoe.

Moral bun dupa victoriile cu Craiova si Chiajna

La rândul lor, jucatorii sunt încrezatori ca Iasiul poate obtine cel putin un punct la Botosani. "Stim ca gazdele au problemele lor la finalizare, nu au marcat cinci meciuri la rând si asta zice ceva despre forma lor. Poate nici noi nu suntem mult mai buni la acest capitol, chiar daca în ultima perioada am obtinut doua victorii importante care ne-au ajutat sa urcam în clasament. Vom avea un meci foarte greu, dar mergem acolo cu un moral bun, cu încredere si speram sa obtinem cel putin un punct. Trei ar fi perfect, pentru ca mai mult nu se poate.

Atmosfera este buna la noi, pentru ca ultimele rezultate ne-au redat încrederea, iar moralul este acum la un alt nivel", a spus portarul Branko Grahovac, care s-a referit si la posibila revenire a lui Golubovic în Copou: "Vorbesc des cu Bojan si îmi doresc sa vina la Iasi. El se bate si la Steaua asa cum o facea la Iasi, chiar daca nu înscrie. Are un caracter deosebit. Îmi doresc sa vina la Iasi, pentru ca este si un jucator foarte bun, dar si un om de caracter, foarte bun pentru vestiarul nostru, dar nu depinde doar de el".

Mijlocasul la închidere Milan Mitic crede ca CSM Poli se poate impune la Botosani cu o organizare foarte buna a jocului: "Va fi un joc foarte greu, cu o echipa care joaca bine acasa, cu o determinare incredibila, cu un pressing foarte avansat. Trebuie sa câstigam multe dueluri unu cotra unu si sa fim foarte bine organizati. Noi încercam sa scoatem maxim din acest joc".

"E trist ca am ajuns sa ne bucuram la un salariu din trei"

Atât antrenorul Neagoe, cât si jucatorii s-au referit la situatia financiara. "Nu stiu daca s-a rezolvat ceva cu banii, cert este ca baietii au dat dovada de caracter. Au înteles situatia, s-au pregatit foarte bine. Chiar daca au întrebat despre bani, si era normal sa se întâmple asta, jucatorii s-au pregatit bine. În primul rând trebuie sa ne respectam meseria si ei si-au respectat-o", a declarat Neagoe, care a fost completat de Grahovac: "Este trist ca am ajuns sa ne bucuram ca ne luam un singur salariu din trei. Cred ca un oras ca Iasiul are capacitate de a sustine mult mai bine o echipa de fotbal în prima lig". "Ne facem datoria pe teren si speram sa câstigam. Jucam pentru noi, pentru echipa, dar trebuie sa fim si platiti", a spus si Mitic.