Argentina a facut spectacol cu Nigeria

12 Iunie 2010
948 Vizualizari | 0 Comentarii
Argentina si Nigeria au oferit, sambata dupa-amiaza, pe Ellis Park din Johannesburg, cel mai frumos meci de la aceasta a 19-a editie a Cupei Mondiale, sud-americanii obtinand in cele din urma o victorie scurta, scor 1-0 (1-0), dar pe deplin meritata. Fara sa faca un meci sensational, Argentina a dovedit ca este o echipa care poate castiga fara probleme Cupa Mondiala. Cand jucatori ca Milito, Maxi Rodriguez sau Ku Aguero ca raman pe banca de rezerve, e clar ca avem de a face cu o super formatie. Lionel Messi a avut nevoie de doar doua minute pentru a iesi la rampa cu o pasa de geniu pentru Carlos Tevez, insa acesta s-a pierdut intre fundasii adversi. Nigerienii nu s-au lasat intimidati si au urcat curajos in jumatatea argentiniana, dar prima mare ocazie a apartinut echipei lui Diego Armando Maradona. Responsabil cu faza a fost acelasi Messi, care a patruns vijelios cu mingea la picior si i-a pasat in lateral lui Gonzalo Higuain. Acesta insa a sutat pe langa poarta, irosind o buna sansa de gol. Argentina a pus treptat stapanire pe centrul terenului, experimentatul Juan Sebastian Veron fiind creierul limpede din jocul sud-americanilor. Minutul 7 a adus o noua ocazie pentru argentinieni, Messi intinzandu-l pe portarul Enyeama cu un sut incantator.
Golul a venit in urma cornerului rezultat din sutul lui Messi, cand Veron a centrat in careu si fundasul Gabriel Heinze, ramas nemarcat la punctul de la 11 metri, a trimis din plonjon pentru 1-0. Messi a incercat din nou sutul decisiv in minutul 19, dar Enyeama s-a intins din nou bine si a respins in corner, duelul celor doi tinand capul de afis pe intreaga durata a primei reprize. Argentina a trecut pe langa golul doi in minutul 22, cand Tevez l-a gasit ideal demarcat in interiorul careului pe Higuain, dar atacantul lui Real Madrid nu si-a reglat bine tirul trimitand pe langa poarta spre disperarea lui Maradona. Argentina a iesit cu ganduri ofensive de la cabina, Veron si Samuel trecand pe langa golul doi. Mai intai Messi a desfacut jocul in minutul 49, trimitandu-i in dreapta lui Veron, centrarea acestuia scurgandu-se prin fata portii. A urmat un corner pe dreapta obtinut de Higuain in duel cu Yobo. Era minutul sapte al partii secunde, mingea a plutit peste defensiva nigeriana, dar Samuel nu a avut precizia lui Heinze din prima parte. Mingea a trecut peste poarta. Dupa 65 minute in care a facut umbra pamantului degeaba pe Ellis Park din Johannesburg, Tevez a iesit la rampa cu un contraatac devastator pe stanga. A urmat pasa in lateral dreapta pentru Messi, dar sutul starului argentinian a trecut la o palma de poarta nigeriana.
Un minut mai tarziu sud-americanii s-au aflat din nou in fata golului, Higuain ramanand liber in partea dreapta a careului. Sutul sau a fost blocat de bravul Enyeama. Intrat pe teren in minutul 52 in locul lui Obinna, Obafemi Martins si-a facut simtita prezenta in joc abia in minutul 79, cand a patruns pe axul central si a trimis un sut in forta pe centrul portii de la 25 metri. Romero a respins in fata. Schimbarile efectuate de Lars Lagerback au animat jocul Nigeriei si Uche a ratat o mare ocazie, poate cea mai mare a africanilor, in minutul 83, cand a reluat din voleu peste poarta. Yakubu a centrat de pe dreapta si Uche s-a trezit singur in centrul careului.
Vulturii nigerieni au fost mai periculosi in finalul meciului si Yakubu a trimis putin peste poarta in minutul 87. Maradona l-a trimis in teren pe Burdisso pentru a intari defensiva, care a dat semne de slabiciune in ultima parte a jocului.

Page time :0.2651 (s) | 24 queries | Mysql time :0.086643 (s)