Argentina calca totul in picioare

23 Iunie 2010
643 Vizualizari | 0 Comentarii
• Argentina a invins cu rezervele pe Grecia, cu scorul de 2-0, si a castigat Grupa B de la Mondiale • Baietii lui Maradona vor juca in optimi cu Mexicul si devin principali favoriti la castigarea trofeului • In celalalt meci al grupei, Coreea de Sud a remizat, 2-2 cu Nigeria si va juca in optimi cu Uruguayul

Cu sase puncte deja in cont, dupa primele doua jocuri, Argentina si-a respectat statutul de mare favorita in fata Greciei, impunandu-se cu 2-0 (0-0), dupa un meci dominat de la inceput si pana la sfarsit. Echipa elena a incercat sa pacaleasca fotbalul, sperand de la o minune din jocul rezultatelor, dar in final a sfarsit prin a fi pusa la respect de echipa lui Maradona. Demichelis si Palermo au marcat golurile pumelor si Argentina merge in optimi cu noua puncte din tot atatea posibile, urmand a intalni Mexicul intr-un duel latin care se anunta extrem de spectaculos. Desi aveau in fata o echipa Argentina cu sase nume noi in prima garnitura, grecii nu s-au dezis de partitura invatata de la teutonul Otto Rehhagel, acest adevarat maestru al jocului inchis, ultra defensiv. Dupa o prima repriza in care sud- americanii au facut legea pe teren, grecii au primit un cadou nesperat din partea argentinienilor in debutul partii secunde, cand Samaras s-a trezit cu mingea in careul advers, insa sutul atacantului elen a trecut pe langa poarta. Avea sa fie insa un foc de paie, pentru ca la carma jocului a fost tot Argentina. Presiunea constanta a pumelor a dat rezultat in minutul 78, cand fundasul Demichelis a sutat cu sete sub transversala din 6-7 metri, penalizand astfel jocul timid al grecilor. A fost un corner de pe stanga, mingea a fost protejata de Milito si Demichelis a indeplinit o simpla formalitate in fata neputinciosului Tsorvas. Dupa o ocazie mare a lui Messi, Palermo, abia introdus pe teren, a inchis tabela in minutul 87, cand a trimis in coltul lung o minge respinsa in lateral de portarul grec, faza fiind creata de acelasi incantator Messi. Astfel, Argentina a invins Grecia cu 2-0 si se pregateste de meciul din optimi cu Mexicul.
Coreea de Sud, in optimi
In celalalt meci al Grupei B, Coreea de Sud a remizat, 2-2 cu Nigeria si s-a calificat, de asemenea, in optimi, acolo unde va intalni echipa Uruguayului. Nigeria a deschis scorul in prima repriza, coreenii au egalat pana la pauza si apoi au preluat conducerea in repriza secunda, africanii egaland din nou din penalty spre final, dupa ce au avut si o bara si o mare ratare prin Yakubu. Coreenii au inceput partida cu un pressing insistent in jumatatea adversa, insa cei care au reusit sa deschida scorul au fost nigerienii, Uche Kalu marcand al doilea sau gol la turneul final, cu un sut sec din cativa metri dupa o pasa splendida de la Odiah de pe partea dreapta. Dupa deschiderea scorului, tot Nigeria a ramas echipa mai periculoasa, dar spre finalul primei reprize, coreenii au intensificat presiunea in preajma careului advers, de cele mai multe ori prin faze fixe, acordate cu prea multa lejeritate de nigerieni. Iar in minutul 39, inevitabilul s-a produs, Jung Soo aducand egalarea pe tabela, cu o executie ciudata din careul mic, bineinteles dupa o centrare din lovitura libera. La cateva minute de la reluarea meciului, tot o lovitura libera a adus dezastrul in tabara nigeriana. Phark Chu Young a executat perfect, la semi-inaltime, faza fixa din coltul stanga al careului advers, si a trimis pe langa zid direct in plasa laterala interioara. In minutul 70, Yakubu a transformat cu siguranta un penalty acordat de arbitru, dupa un fault al lui Nam Il asupra lui Obasi in careu. Imediat dupa marcarea golului, Yakubu a fost inlocuit, schimbarea fiind, de fapt, pregatita dinainte. Remiza nu a adus insa nici un beneficiu nigerienilor, cei care merg mai departe in optimi fiind coreenii, acestia alaturandu-se Argentinei in faza urmatoare a competitiei. Clasament Grupa B 1. Argentina 3 3 0 0 7-1 9p 2. Coreea de Sud 3 1 1 1 5-6 4p 3. Grecia 3 1 0 2 2-5 3p 4. Nigeria 3 0 0 3 3-5 0p