Armada spaniola a fost ingenuncheata in Ghencea

25 Februarie 2005
648 Vizualizari | 0 Comentarii
Magica Steaua •Steaua Bucuresti a invins pe FC Valencia cu scorul de 2-0 (4-3 dupa executarea loviturilor de departajare) si s-a calificat in optimile de finala ale Cupei UEFA •Stelistii au facut un meci memorabil si au eliminat din competitie, dupa executarea loviturilor de departajare, detinatoarea trofeului si campioana Spaniei •In optimi, militarii vor da piept cu o alta formatie spaniola, Villareal •Aseara s-au implinit 18 ani de cand Steaua reusea sa cucereasca Supercupa Europei, invingand in finala cu 1-0 pe Dinamo Kiev La exact 18 ani de zile distanta de la cucerirea Supercupei Europei, Steaua Bucuresti a salvat din nou onoarea fotbalului romanesc. Dupa ani de umilinta in fata unor formatii modeste din lumea a patra a sportului, o echipa romaneasca scrie din nou istorie in fotbalul european. La finalul unui meci interzis cardiacilor, Steaua a invins cu scorul de 2-0 (4-3 dupa executarea loviturilor de departajare), pe Valencia, nimeni alta decat campioana Spaniei si detinatoarea trofeului. Echipa antrenata de Claudio Ranieri, care a castigat in vara si Supercupa Europei, nu a rezistat presiunii uriase din vulcanul Ghencea. Peste 25 de mii spectatori fanatici si-au incurajat frenetic jucatorii favoriti, care nu s-au lasat mai prejos si au luptat pana la epuizare, in pofida faptului ca gazonul din Ghencea arata ca o mocirla. Invinsi in partida tur cu scorul de 2-0, pe stadionul Mestalla, stelistii nu au avut decat sansa atacului in meciul de aseara. Si elevii lui Walter Zenga si-au insusit aceasta tactica si au predat o adevarata lectie de fotbal, si mai intai de vointa, in fata unor vedete ca Baraja, Rufete, Mista sau Aimar. Vedete mondiale umilite in Ghencea Toate aceste vedete, platite regeste cu milioane de dolari, nu au contat in fata inepuizabililor Radoi, Cristea, Oprita sau Dinita. Prima repriza a fost dominata categoric de echipa gazda, care a ratat doua ocazii uriase de a deschide scorul, prin Dica, sut in bara in minutul 7, si prin Cristea, blocat in ultima secunda de defensiva spaniola. Actul secund a debutat furibund pentru stelisti, care au deschis scorul prin Cristea, preferatul lui Gigi Becali, in minutul 50, care a facut ce a vrut cu defensiva Valenciei si l-a invins pe Palop cu un sut la coltul lung, deviat in poarta de Moretti. Douazeci de minute mai tarziu, acelasi Cristea a declansat fiesta in Ghencea, care a finalizat superb la coltul scurt o incursiune pe partea dreapta. La acest scor, spaniolii au iesit la atac, au reusit chiar si sa inscrie prin Baraja, dar golul a fost anulat corect, pe motiv de offside. Pana la finalul celor nouazeci de minute regulamentare, Steaua a dominat jocul si, dupa ce au anulat avantajul luat de spanioli in tur, au impins meciul in prelungiri. Eroii lui Zenga nu s-au dezmintit nici in timpul suplimentar. Munteanu, Cristea si Oprita au haituit in permanenta trupa lui Ranieri. Gladiatorii lui Gigi Becali Ultimul fluier al arbitrului i-a gasit pe cei 22 de jucatori murdari din cap pana in picioare de noroi, prabusiti la mijlocul terenului. Dar cele 120 de minute de efort magnific puteau fi inutile, daca stelistii nu reuseau sa invinga pe Valencia si la loviturile de departajare. Pentru inceput a executat capitanul Mirel Radoi, care a deschis drumul militarilor spre victoria finala. Dupa ce Aimar a egalat la 1, Dorinel Munteanu a ratat lovitura de la unsprezece metri si sa parea ca totul se va narui ca un castel de nisip sub picaturile de ploaie care au cazut pe toata durata partidei. Dar nici in aceste clipe, jucatorii stelisti nu s-au lasat calcati in picioare. Rand pe rand au inscris Lovin si Bostina, in timp ce de la spanioli a ratat Baraja. Astfel, inainte de ultima serie de lovituri de la unsprezece metri, scorul era egal 3-3. Dica a trecut peste tensiunea fantastica si a executat perfect in dreapta lui Palop, iar Di Vaio a sutat peste poarta, declansand carnavalul ros - albastru in Ghencea. Valencia, formatie desemnata cea mai buna echipa a anului 2004, a fost umilita de gladiatorii lui Gigi Becali, care au scris din nou istorie in fotbalul romanesc. Khamutovschi, Petre Marin, Radoi, Ghionea, Ogararu, Dica, Dorinel Munteanu, Paraschiv, Dinita ('85 Bostina), Oprita ('117 Lovin), Cristea ('94 Baciu), antrenati de Walter Zenga si Massimo Pedrazzini au fost nu doar eroii care au castigat meciul de aseara, ci eroii intregului fotbal romanesc. Jucatorii stelisti nu au castigat doar un meci sau o calificare, ci si respectul unei intregi tari, care nu poate ramane insensibila la performanta militarilor. In optimile de finala ale Cupei UEFA, stelistii vor intalni formatia spaniola Villareal, care aseara a invins cu 2-0 pe Dinamo Kiev. Prima mansa a meciului cu spaniolii este programata pentru data de 10 martie, la Bucuresti, in timp ce returul este programat, peste o saptamana, in Peninsula Iberica. Florin BRIAUR

Page time :0.1558 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013454 (s)