Aruncati din careul de asi al Cupei Romaniei

8 Decembrie 2005
1221 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - Rapid Bucuresti 0-1 (0-0), in sferturile de finala ale Cupei Romaniei la fotbal •Jucatorii ieseni au dat totul pe teren, dar nu au putut invinge si brigada de arbitri condusa magistral de focsaneanul Ionica Serea •In minutul 21, Onofras a inscris un gol perfect valabil, anulat stupid de asistentul Eduard Dumitrescu •Chiar daca au beneficiat de trei zile in plus de odihna, giulestenii au avut nevoie de un branci serios spre semifinale din partea arbitrilor Serea, Dumitrescu sau Savaniu •Focsanean de origine, Ionica Serea a fost fluierat la scena deschisa de publicul din Focsani, care a sesizat ca centralul a intrat cu tema pe teren •Singurul gol al meciului a fost inscris in ultimele secunde de Robert Ilyes, la o gafa comuna a jucatorilor Branet si Onut

Politehnica Iasi - Rapid Bucuresti 0-1 (0-0)
Marcator: Ilyes ('90+4)
Stadion: Milcovul Sud (Focsani)
Vreme: frumoasa
Spectatori: 5.000
Gazon: excelent
Formatii: Politehnica Iasi: Branet - Ciobanu, Onut, Bernard, Raponi - Onofras, Gavatorta, Arhire, Adrian Ilie, Ciubancan - Vrajitoarea. Antrenor: Ionut Popa.
Rapid Bucuresti: Coman - Marius Constantin, Maftei, Rada - Badoi, Maldarasanu, Ilyes, Artiom Karamian - Buga, Daniel Niculae, Nae Constantin. Antrenor: Razvan Lucescu.
Jucatorul meciului: Marius Onofras
Arbitri: Ionica Serea - 5, Marcel Savaniu - 4 , Eduard Dumitrescu - 2.
Cartonase galben: Ciubancan, Onut, Bernard / Daniel Niculae
Cartonas rosu: Razvan Lucescu si Narcis Ciocirlan
Observatori: Corneliu Costinescu si Dan Petrescu

Visul fotbalistilor ieseni de a intra din istorie a fost frant in mod brutal, ieri, la Focsani. Si aceasta nu din cauza jocului de exceptie al echipei Rapid Bucuresti, adversara Politehnicii din sferturile de finala ale Cupei Romaniei, ci din cauza prestatiei penibile a brigazii de arbitri, condusa cu onor de focsaneanul Ionica Serea. Adica acelasi cavaler al fluierului care in urma cu cateva luni facea praf un meci din semifinalele Cupei, intre Dinamo si FC National, pentru ca dupa aceea sa aiba posibilitatea de a pune din nou umarul la eliminarea unei formatii considerata prea mica pentru aceasta faza a competitiei. Mai mult decat atat, ca si la acel meci, Serea a primit un ajutor pretios din partea unuia dintre asistenti. De aceasta data, este vorba despre Eduard Dumitrescu, tusier care a semnalizat un off-side penibil la un gol perfect valabil inscris de Onofras, in minutul 21. Mijlocasul iesean a prins un sut senzational de la 30 metri, cu care l-a оnvins pe Danut Coman, dar tusierul Dumitrescu s-a trezit cu fanionul ridicat, pentru un presupus off-side оn care se gasea un jucator al lui Ionut Popa, situat pe traiectoria sutului. Decizie absolut gresita, din moment ce mingea a ajuns in plasa portii rapidiste fara sa fie deviata, iar jucatorul cel mai aproape de linia portii, pozitie in care l-ar fi putut incomoda pe Coman, era Vrajitoarea, la 11 metri de buturile alb-visinii. Prezent in tribuna la aceasta partida, cel mai bun arbitru roman din istorie, Nicolae Rainea, care a oficiat la doua turnee finale de Campionat European, a zambit amar si a declarat ca golul lui Onofras a fost perfect valabil. "Nici intr-o suta de ani aceasta reusita nu ar fi trebuit amanata", a spus Rainea. Degeaba insa, pentru ca Serea si Dumitrescu isi facusera datoria fata de echipa giulesteana.

Serea huiduit

Dincolo de maniera penibila de arbitraj, rapidistii au mai primit o mana de ajutor si din partea Ligii Profesioniste, care decisese sa amane meciul din campionat cu Jiul Petrosani pentru 10 decembrie, tocmai pentru ca Buga si compania sa se poata odihni. Mai fraieri au fost considerati fotbalistii ieseni, care au fost obligati sa dispute duminica 90 de minute in mocirla impotriva formatiei FC National. Chiar si cu aceste zile in plus de odihna, elevii lui Razvan Lucescu, care defileaza prin competitiile internationale, nu au avut zile usoare cu Poli, cel putin atat cat i-au tinut puterile pe Onut si compania. Prima ocazie a jocului de la Focsani a apartinut iesenilor, care au si inscris in minutul 21 la un sut superb al lui Onofras, reusita anulata insa de semnalizarea lui Eduard Dumitrescu pentru off-side. Echipa de sub Podul Grant a trimis primul sut spre poarta lui Branet, in minutul 25, dar portarul lui Popa a respins senzational in corner. In minutul 32, Daniel Niculae a scapat singur cu Branet, care insa a intervenit excelent si a respins in afara terenului de joc. Trei minute mai tarziu, Ciubancan a sutat puternic de la 25 metri, Coman retinand insa sigur balonul. Nici dupa pauza jocul nu a fost mult mai spectaculos, Politehnica trecand insa din nou pe langa deschiderea scorului, in minutul 52, cand acelasi Onofras, poate cel mai bun jucator de pe teren, a sutat putin peste poarta, spre dezamagirea publicului din Focsani, care a tinut pe toata durata meciului cu Politehnica. Mai mult decat atat, nemultumiti de prestatia lui Ionica Serea, nimeni altul decat concetateanul lor, focsanenii l-au huiduit la scena deschisa pe cavalerul fluierului, trimis cica sa imparta dreptatea in teren.

Oamenii presedintelui

In minutul 64, Badoi a centrat perfect pentru Buga, care din 5 metri a trimis in bratele portarului Cristian Branet. Trei minute mai tarziu, Razvan Lucescu a fost eliminat din teren, culmea, pentru proteste, reprosandu-i lui Serea ca nu l-a eliminat pe Radu Ciobanu pentru o presupusa lovitura la Burdujan. Din acest moment insa, fotbalistii ieseni au cazut fizic si au cedat definitiv mijlocul terenului, permitand echipei de sub Podul Grant sa rateze cateva ocazii mari de a deschide scorul. Astfel, au trecut pe rand pe langa golul izbavitor Niculae, de doua ori, si Rada. Si pentru ca tacamul sa fie complet, in ultimele secunde ale meciului, eforturile lui Serea si compania au fost incununate de reusita lui Robert Ilyes, care in minutul 90+4 a profitat de o gafa comuna a jucatorilor Branet si Onut, sleiti de puteri, si a impins mingea din 6 metri in poarta ieseana. Aceasta avea sa fie ultima faza a partidei de la Focsani, Serea grabindu-se sa fluiere finalul jocului, ca nu cumva Politehnica sa greseasca si sa egaleze. Poli nu avea probabil suficienta prestanta pentru semifinalele Cupei Romaniei, iar daca jucatorii lui Ionut Popa nu au inteles acest lucru au fost ajutati sa o faca. De cine? De Ionica Serea, Eduard Dumitrescu sau Marcel Savaniu, oamenii de casa ai lui Mircea Sandu, presedintele Federatiei Romane de Fotbal (FRF).

Declaratii la finalul meciului:

Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "A fost o bataie de joc la adresa noastra si a muncii depuse de jucatori in teren. De fapt, noi, antrenorii, nu mai avem ce cauta pe banca tehnica daca scorurile sunt stabilite de arbitri. Am fost calcati in picioare astazi si e incredibil cum si in campionat, dar si in Cupa suntem dezavantajati flagrant de deciziile arbitrilor. Daca nici reusita lui Onofras nu a fost gol valabil, atunci nu mai exista goluri оn fotbal. Dar la cine sa protestam? Au arbitrii vreun sef la ora actuala? Tot stadionul a huiduit оn momentul оn care a fost anulat golul Iasului. Asta spune totul iar eu nu mai am nimic de comentat".

Neculai Ciulu, vicepresedinte Politehnica Iasi: "Sunt dezamagit de ceea ce am vazut la Focsani. Probabil ca mos Nicolae in loc sa-i dea ceva lui Ionica Serea i-a luat putin din creier. Daca si publicul focsanean a ajuns sa-l fluiere, restul nu mai am ce comenta. Oricum, eu revin la ceea ce am mai spus o data. Mi-as dori sa fac o selectionata a arbitrilor FIFA si una divizionara si sa-i arbitrez eu si sa gresesc asa cate un pic din cand in cand. Sa vad atunci ce vor mai spune ei."

Razvan Lucescu, antrenor Rapid Bucuresti: "A fost un meci tensionat si a fost putin neobisnuit pentru noi sa jucam la aceasta ora. Noi ne pregatim de obicei la ora 19.00 sau 20.00 si jucam оn fata unui stadion arhiplin. Nu stiu daca a fost corect anulat golul Politehnicii si nu aceasta este treaba mea. Pe mine ma intereseaza doar ca ne-am calificat in semifinale si ca am mai facut un pas catre indeplinirea obiectivului. Chiar si asa, eu consider ca am obtinut o victorie meritata, chiar daca si Poli a facut un meci bun".

Page time :0.1318 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018580 (s)