Astazi se da verdictul in cazul Nocturna de la Iasi

29 August 2008
761 Vizualizari | 0 Comentarii
Cu doua zile intarziere fata de prima sedinta, Comisia de Disciplina a Federatiei Romane de Fotbal (FRF) va decide astazi daca meciul dintre Politehnica Iasi si Farul Constanta, din etapa a cincea a Ligii I, se va rejuca. Initial verdictul ar fi trebuit dat miercuri, dar constantenii au solicitat si au primit o amanare de doua zile pentru a-si pregati memoriile. Dupa ce la Iasi declara ca regreta stingerea nocturnei, ieri, antrenorul Farului, Ion Marin, a lansat un atac dur la adresa Politehnicii. Tehnicianul de pe litoral crede ca oficialii gruparii din Copou, prin amenintarea ca vor retrage echipa din campionat, nu fac altceva decat sa-si recunoasca vina si sa cerseasca mila.

"Sa o faca cat mai repede, sa se retraga cat mai repede din campionat. Prin aceste declaratii isi recunosc practic greseala si cersesc mila. Este o presiune pe umerii membrilor Comisiei ca sa nu ia o masura ca sa nu sufere cine, ei? Noi nu vom suferi daca se retrag din campionat. Este problema lor. Sunt vinovati de proasta organizare si nu stiu cum sa scape. Din punct de vedere organizatoric, Iasul este in culpa. Daca regulamentele vor fi rastalmacite si se va da un alt verdict decat cel normal, Farul va face apel si vom merge pana la UEFA. Nu ne bucuram de raul altuia, dar nici nu vrem ca regulamentul sa nu se aplice. Eu am intrat in cabina arbitrilor si a observatorilor pentru a intreba daca imi pot trimite jucatorii la dusuri. Mi s-a spus ca meciul este incheiat si putem face ce vrem. Avocatul nostru studiaza problema si vineri (astazi - n.r.), cand se va reuni Comisia de Disciplina, va avea un punct de vedere. Peste decizia arbitrului nu poate trece insa nici o comisie. Aceasta problema cu Iasul cred ca va fi una de durata, ce nu se va solutiona curand", a declarat Ion Marin. Tehnicianul a fost sustinut si de capitanul Florin Maxim, acesta afirmand ca normal ar trebui acordate cele trei puncte echipei sale. "Normal ar fi sa luam cele trei puncte, a fost greseala lor. La echipele mici se judeca luni de zile. La Rapid - Steaua, desi conducea Rapidul, s-a dat repede 3-0 pentru Steaua. Daca arbitrul da un penalty intr-un meci si este contestat, se rejoaca meciul? Deciziile arbitrului trebuie respectate", a spus Maxim. "Verdictul a fost amanat inutil. Singura decizie regulamentara care poate fi luata de Comisia de Disciplina este rejucarea meciului", a replicat presedintele Sorin Boca. Meciul Poli Iasi - Farul a fost programat initial sambata trecuta, la ora 20.00, dar nu s-a disputat deoarece instalatia de nocturna nu a functionat mai mult timp. Arbitrul Istvan Kovacs a decis, dupa 32 de minute de asteptare pe teren, ca jucatorii sa intre la vestiare si a fluierat sfarsitul jocului. La doua minute dupa ce jucatorii celor doua echipe si oficialii intalnirii au parasit terenul, o parte a instalatiei de nocturna s-a aprins, iar fotbalistii formatiei Poli Iasi au revenit pe gazon. Dupa 45 de minute de la ora oficiala de incepere a meciului, la statia de amplificare s-a anuntat ca partida nu va mai avea loc. Instalatia de nocturna a stadionului Emil Alexandrescu din Iasi a mai avut probleme si la partida cu Steaua, din cadrul etapei a III-a a Ligii I, incheiate cu victoria gruparii "ros-albastre", scor 2-0, cand mai multe becuri au cedat in minutul 36. Arbitrul de la acea partida, Augustus Constantin, a decis intreruperea meciului pana la remedierea defectiunii. Meciul a fost reluat cinci minute mai tarziu, chiar daca nocturna nu a functionat la capacitate maxima.

Page time :0.1392 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019374 (s)