Astazi va fi depusa contestatia la FR Handbal privind dreptul de joc al Mihaelei Cracana

13 Aprilie 2001
799 Vizualizari | 0 Comentarii
•S-a jucat degeaba? • •CFR - CSM Iasi XXI - Silcotub Zalau: 23 - 32 (11 - 13), in meciul restanta contand pentru etapa a X-a din Liga Nationala de handbal feminin •Veniamin Lupan a declarat la sfarsitul partidei ca oaspetii s-au bucurat degeaba pentru victorie

Cu toate valurile facute in presa in ultimele luni, antrenorul gruparii din Zalau, Gheorghe Tadici, a inceput partida din "Polivalenta" ieseana cu Mihaela Cracana titulara, starnind reactii vehemente din partea spectatorilor. Fosta portarita a Iasului nu s-a dezmintit in primele minute ale intalnirii, aparand in dese randuri, in special mingile aruncate de Viorica Pavel, aceasta din urma intrand rapid in dizgratia suporterilor, dar si a fotoreporterilor prezenti la meci, prin gesturile sale si refuzurile de a fi fotografiata. Gazdele au condus o singura data in meciul de ieri, in primul minut, prin golul Violetei Tanu, dupa care, incet-incet, oaspetele au pus stapanire pe joc, distantandu-se pe tabela. Echilibrul s-a mentinut pana la 4 - 4 (min. 8), pentru ca, in urmatoarele noua minute, Silcotub sa se distanteze la 5 goluri, 5 - 10 (min. 17). Gazdele si-au revenit in finalul primei reprize, insa, nu au reusit decat sa reduca din diferenta, inchizand tabela dupa 30 de minute la 11 - 13. La reluare, desi lui Pavel si Abalasei le-au mers cam totul, elevele lui Tadici nu au avut emotii in a se impune. Gazdele le-au dat sperante suporterilor doar in primele minute ale reprizei secunde, atunci cand, la 11 - 13, Pavel a redus diferenta la un singur gol, dar si la jumatatea reprizei, cand tunurile Vioricai Pavel au facut ca scorul sa fie doar 17 - 18, in minutul 41, ex-bucuresteanca, alaturi de Bica Abalasei, fiind intr-o pofta de gol nemaiintalnita. A fost, din pacate, doar un simplu foc de paie, caci oaspetele si-au revenit pe parcurs. Practic, gazdele au contat doar pana in minutul 45, urmatoarele 13 minute fiind de cosmar pentru fetele lui Lupan. De la 19 - 21, s-a ajuns la 21 - 31, cu doua minute inainte de ultimul fluier, scorul final fiind de 23 - 32. Dupa meci, antrenorul Veniamin Lupan a afirmat ca oaspetele s-au bucurat degeaba pentru victorie, deoarece Mihaela Cracana nu avea drept de joc. "Vom depune o contestatie la federatie si, daca se va aplica regulamentul, vom castiga cu 10 - 0", a precizat Lupan.
Oricum, indiferent de pozitia federatiei, merita de remarcat prestatia iesencelor in meciul de ieri, pana in minutul 45, gazdele ridicandu-se la nivelul mult mai galonatelor adversare, ajunse in acest sezon pana in penultimul act in "Europa".
Au evoluat formatiile:
CFR - CSM Iasi XXI: Spatariu, Tanu 3, Abalasei 9 (4 din 7 m), Moruz 3, Pavel 7, Sandu 1, Grosu; Ghiuzan, Lungu, Ciocoiu.
Silcotub Zalau: Cracana, Patru 1, Farcau 7, Jula 3 (2 din 7 m), Motogna 2, Ignat 2, Maerean 1; Morari 1, Roman 3 (1 din 7 m), Popa 6, Popescu 6.
Au arbitrat cu greseli Ion Serbu si Viorel Dobre, ambii din Bucuresti.