Astra a detonat bomba, la Cluj

14 August 2010
860 Vizualizari | 0 Comentarii
CFR Cluj a terminat la egalitate, scor 2-2, partida de pe teren propriu, cu Astra Ploiesti, desi a reusit sa preia conducerea, dupa ce a fost condusa cu 1-0. Patrascu a deschis scorul pentru Astra in prima repriza, Traore a egalat pana la pauza, Bud a dus CFR in avantaj in repriza secunda, pentru ca Fatai sa egaleze in final de meci. Clujenii au dominat, pentru minute bune, inceputul de meci, avand numeroase faze periculoase in jumatatea adversa, in timp ce ploiestenii au preferat sa stea mai mult la cutie, asteptand atacurile adverse, pentru a profita, apoi, de spatiile libere pe contraatac. Asa s-a intamplat si in minutul 21, cand Astra a declansat un atac rapid, Fatai l-a angajat pe Stan, acesta a sutat in forta, Claro a respins in extremis doar pana la Florin Patrascu, a carui lovitura de cap, din centrul careului, a dus la deschiderea scorului. In minutul 30, fostul fotbalist al Politehnicii Iasi, Salif Nogo, a pierdut mingea in propriul careu, Bud a profitat, dar a fost faultat, apoi, insa centralul nu a acordat penalty, spre nemultumirea gazdelor. La 7 minute distanta a venit si golul egalizator al clujenilor. Lacina Traore si-a mai spalat din pacate, dupa ce a fost fluierat de suporteri de mai multe ori pe parcursul meciului, si a inscris pentru 1-1, cu o lovitura de cap din centrul careului, dupa o centrare de pe dreapta. La reusita lui Traore a contribuit si gafa portarului Ebede, care a scapat mingea printre maini. Si dupa pauza, clujenii au dominat meciul, de multe ori steril insa, fara sa puna in pericol buturile portii adverse. In plus, Traore i-a scos pe suporteri din minti, ratand, incredibil, din pozitie de unu la unu cu Ebede. Presiunea ardelenilor a crescut constant in intensitate, in minutul 72 clujenii producand, in aceeasi faza, doua ocazii rarisime de a se desprinde pe tabela. Mai intai, sutul in forta al lui Cristi Bud a fost respins in ultima secunda de Ebede direct in capul lui Traore, insa nici acesta nu a reusit sa trimita in plasa, Ebede intervenind inca o data, providential, la lovitura de cap a inaltului atacant. Inevitabilul s-a produs cu 10 minute inainte de final. Traore a patruns in forta pe dreapta, l-a pierdut pe Rohat pe drum si a pasat exceptional in marginea careului mic, la Bud, al carui sut violent sub transversala era sa sparga plasa portii Astrei. Cand toata lumea credea ca meciul este decis si se va incheia cu o victorie a clujenilor, Astra a avut o zvacnire de orgoliu, Bornosuzov l-a gasit inteligent pe Fatai in atac, acesta a trecut elegant printre Piccolo si Cadu si, ramas singur cu Claro in careu, a restabilit, surprinzator, egalitatea.

Page time :0.1142 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013084 (s)