Atletico, noua regina a Europei

28 August 2010
872 Vizualizari | 0 Comentarii
Detinatoarea Europa League, Atletico Madrid, a castigat Supercupa Europei în fata formatiei care a cucerit în aceasta vara Liga Campionilor, Internazionale Milano, scor 2-0. Ramasa fara omul cel mai important, antrenorul Jose Mourinho, Interul nu mai este echipa pragmatica din anii trecuti si pare in cadere de forma, desi a castigat Supercupa Italiei, saptamana trecuta. De partea cealalta, cu multi jucatori tineri, dar si cu fotbalisti de calitate, cu Forlan, Kun Aguero sau Reyes, Atletico Madrid a dominat partida si a obtinut un succes cat se poate de meritat. Golurile spaniolilor au fost marcate de Jose Antonio Reyes, în minutul 62, si Kun Aguero, în minutul 83. In minutul 90, atacantul argentinian al lui Inter, Diego Milito, a ratat o lovitura de la 11 metri, obtinuta de macedoneanul Goran Pandev. In ciuda înfrangerii, capitanul nationalei, Cristi Chivu, a avut o prestatie foarte buna, fiind pe locul doi în topul paselor reusite din formatia Interului, cu 31 de pase bune, un procentaj de 73%, pe prima pozitie aflandu-se capitanul Javier Zanetti, cu 35 de pase complete. Pentru Forlan si Sneijde, meciul Atletico Madrid - Inter Milano, de aseara, din Supercupa Europei, ar fi putut însemna atuul decisiv în lupta pentru "Balonul de Aur". Aseara, insa, doar Forlan a avut cateva zvacniri, in timp ce Sneijder pare ca resimte din plin plecarea antrenorului Jose Mourinho.

Page time :0.1287 (s) | 22 queries | Mysql time :0.021875 (s)