Atmosfera de mare meci in Copou

19 Martie 2001
1215 Vizualizari | 0 Comentarii
Victorie concludenta •Romania - Rusia: 42 - 13 (21 - 6), duminica, in etapa a IV-a din Cupa Europei a Natiunilor la Rugby •In tribunele stadionului "Emil Alexandrescu" au luat loc peste 12.000 de spectatori Stadion "Emil Alexandrescu" Timp: frumos Spectatori: 12.500 Formatii: Romania: Dima, Balan, Popescu, Socol, Tonita, Chiriac, Manta, Corodean, Mitu, Ciolacu, Gontineac, Oprea, Ghioc, Solomonie, Brezoianu. Antrenor Mircea Paraschiv; Rusia: Marcenko, Nicolaiciuk, Borisson, Klimenko, Retcinev, Diatlov, Kaceev, Selepkov, Krasnobaev, Iakovlev, Iakonov, Sergheev, Ciupin, Kuzin, Raicicov. Antrenor James Stoffberg; Arbitri: Mancini (Italia), Peri (Italia) si De Falco (Italia) Observator FIRA: John Rawdife (Germania) De multi ani nu au mai fost tribunele arenei din Copou atat de pline ca la meciul international de rugby desfasurat ieri la amiaza, mai mult de 12.500 de spectatori, adica capacitatea maxima a stadionului, tinand sa-i vada pe viu pe internationalii romani contra Rusiei. Partida a debutat cat se poate de fericit pentru gazde, capitanul Petre "Pia" Mitu transformand in minutul 3 o lovitura de pedeapsa acordata de arbitrul italian Mancini. Peste numai doua minute, Iakovlev, cel mai bun jucator al nationalei Rusiei, a transformat la randu-i o lovitura de pedeapsa, scorul devenind egal, 3 - 3. Manta este foarte aproape de eseu in minutul 9, insa, arbitrul dicteaza lovitura de pedeapsa, transformata de acelasi Mitu pentru 6 - 3. Solomonie intercepteaza un balon in propriul teren in minutul 13, insa pasa este gresita, la adversar, si faza se risipeste. Primul eseu al intalnirii arunca tribunele in aer (min. 16): Balan initiaza o actiune in terenul rusilor, trimite pana la Corodean si romanul se tranteste cu balonul in terenul de tinta advers, ducand scorul la 11 - 3. Oaspetii reduc din diferenta prin Iakovlev, lovitura de pedeapsa in minutul 20 (11 - 6), dupa care Mitu declanseaza valurile in tribune prin transformarea unei noi lovituri de pedeapsa in minutul 22. Finalul primului mitan este dominat de rusi, insa, Iakovlev rateaza trei lovituri de pedeapsa, astfel incat scorul ramane nemodificat. Nu este de acord cu acelasi lucru capitanul roman, Mitu, de departe cel mai bun jucator de pe teren, mijlocasul nostru la gramada reusind un eseu cu cateva secunde inainte de fluierul final, tot el transformand pentru 21 - 6. La trei minute de la reluare, Solomonie realizeaza cel de-al treilea eseu al nationalei noastre, transformarea lui Mitu ducand scorul la 28 - 6. Oaspetii revin in joc, reusesc un eseu prin Selepkov (min. 47), iar Iakovlev reduce din diferenta prin transformare, scor 28 - 13. Spectacolul este extrem de placut, publicul face valuri, iar elevii lui Mircea Paraschiv raspund printr-un nou eseu, in minutul 50 fiind randul lui Socol sa nimereasca in terenul de tinta cu balonul, transformarea lui Mitu ducand scorul la 35 - 13. Urmeaza o perioada mai calma in joc, rusul Iakov si romanul Dima sunt eliminati pentru zece minute dupa primirea unui cartonas galben, doar Brezoianu mai incingand spiritele in minutul 58, cu o faza demna de toata lauda, eseul realizat de fostul iesean fiind anulat din cauza parasirii terenului de catre roman in drumul spre eseu. Minutul 62 aduce un nou eseu pentru reprezentativa tarii noastre, insa, arbitrul Mancini anuleaza reusita lui Ciolan din cauza unei infractiuni comise intr-o alta zona a terenului de catre Mitu. Cu doua minute inainte de final, Ghioc initiaza o actiune de exceptie in terenul rus, paseaza pana la Balan si taloneorul roman se culca cu balonul in terenul de tinta, pentru 40 - 13. Rezultatul final, 42 - 13, este stabilit de capitanul "Pia" Mitu, acesta transformand eseul colegului sau. De remarcat si fair-play-ul cu care s-au comportat suporterii ieseni, cei peste 12.000 de spectatori incurajand pe toata durata intalnirii formatia noastra. Echipa din randurile careia nu au lipsit ieseanul George Chiriac, inlocuit in minutul 65 de Petrisor Toderasc, un alt produs al scolii iesene de rugby, transferat nu de mult la Farul Constanta. Flash •La tribuna oficiala, extrem de incantat de organizare si atmosfera, secretarul general al federatiei Romane de Rugby, Hacic "Jean" Garabet, intreba daca la fotbal vin tot atat de multi spectatori. Domnia-sa a spus ca inainte de meci a trecut pe la Biserica Mitropolitana, nepierzand ocazia de a intra si pe la Biserica "Sfintii Trei Ierarhi", binecunoscuta in tara. •Garabet a ramas impresionat de sportivitatea cu care spectatorii si-au incurajat favoritii, spunand ca si-ar dori ca restul meciurilor nationalei sa se dispute la Iasi sau la Constanta, unde, de asemenea, publicul a fost la inaltime. "Nu mai duc meciurile la Bucuresti, deoarece nu stiu sa se poarte pe stadioane. Bucurestenii sunt niste nesimtiti. Ar trebui sa ia lectii de la cei din Iasi", spunea Jean Garabet. •Prezent si el la "oficiala", Dan Cornel, vicepresedintele CS Politehnica, nu a pierdut ocazia de a arunca cateva sageti lui Garabet, in legatura cu disputarea meciului din Cupa Romaniei la Cluj. "Partida cu Minerul Lupeni trebuia sa se dispute la Brasov, asa cum am cerut, si nu la Cluj, unde a stabilit federatia", repeta intr-una Cornel. In replica, Garabet a tinut sa precizeze ca ambele echipe au cazut de acord cu organizarea meciului la Cluj, astfel incat nu vede rostul intrebarilor lui Cornel. •Referitor la meci, Garabet a spus: "Am ramas impresionat de atmosfera din tribune, de implicarea clubului local si de organizare. Oamenii de aici sunt avizi de sport, de rugby, si sper sa mai organizam meciuri ale nationalei la dumneavoastra. Chiar ma gandesc la mutarea la Iasi a unui turneu de calificare pentru Campionatul Mondial sub 20 de ani", a declarat Jean Garabet pentru Ziua de Iasi. •La conferinta de presa de dupa meci, antrenorul Mircea Paraschiv a declarat ca "era normal ca oamenii de la Iasi sa participe alaturi de echipa nationala la acest joc". In ceea ce priveste o posibila organizare a meciului decisiv cu Georgia la Iasi, Paraschiv a declarat ca "nu este de competenta mea sa spun unde se va juca meciul cu Georgia, dar, daca Iasul si Constanta au avut privilegiul de a urmari echipa la lucru, nu vad de ce nu s-ar bucura si bucurestenii de un meci al nationalei. Sigur, contam pe un public foarte numeros si sper ca, indiferent unde se va disputa meciul, oamenii din provincie vor fi prezenti pe stadion. Oamenii din Iasi au dovedit ca se pricep la rugby, au apreciat ceea ce au facut baietii in teren si le multumesc pentru incurajari". •Capitanul Petre Mitu a dorit in cadrul aceleiasi conferinte de presa sa multumeasca colegilor pentru victorie. "Ambele compartimente si-au facut datoria asa cum a trebuit, s-a jucat mai mult pe inaintare, dar, fiind buni manuitori ai balonului, am reusit sa recuperam cateva baloane utile, pe care le-am transformat in puncte. Rusii au jucat destul de bine. Chiar daca jucau toti "stranierii" lor, nu cred ca ne-ar fi pus foarte multe probleme. Probabil ca era un scor mai strans, dar cu siguranta invingeam", a precizat Petre Mitu. •In cealalta tabara, antrenorul secund, Nikolai Neroushi, a declarat ca meciul cu Romania a fost mai greu decat cel cu Georgia, pe care l-a pierdut pe teren propriu in etapa precedenta a competitiei si a tinut sa felicite formatia noastra pentru victorie. "Am ramas si eu profund surprins de atmosfera din tribune, de faptul ca lumea este interesata aici de rugby. In acest meci nu am contat pe trei titulari, care joaca in Franta, si cred ca altfel ar fi fost rezultatul daca ei erau in teren. Cunosc foarte putine lucruri despre Romania si pot spune ca am avut destule de invatat de pe urma acestui meci. Echipa Romaniei este competitiva si cred ca are sanse sa urce valoric in urmatorii ani", a apreciat Neroush. •In incheiere, colegul sau, Mircea Paraschiv, a declarat despre meci ca "am reusit sa recuperam cateva baloane in niste situatii in care eram foarte departe de terenul de tinta advers si faptul ca apararea noastra, de care tot vorbim de la inceputul acestei campanii, a inceput sa functioneze, m-a linistit in privinta rezultatului final si mi-a risipit indoiala ca se putea intampla altceva. Sigur, si rusii au avut momente bune de joc, dar numai la nivelul inaintarii, foarte aproape de pachet. Jucatorii nostri i-au destabilizat, i-au placat, au recuperat baloane si am reusit chiar sa marcam din aceste recuperari. Noi am ratat foarte mult astazi. Am avut mai multe situatii de a marca si sper ca in continuare sa ne imbunatatim jocul si sa schimbam ceea ce am gresit in aceste meciuri. Narcis POHOATA