Au revoir, Liga Campionilor!

6 Noiembrie 2008
743 Vizualizari | 0 Comentarii
Au revoir Liga Campionilor
• Steaua Bucuresti a fost invinsa fara drept de apel de Lyon, cu scorul de 2-0, si nu mai are nici o sansa sa ajunga in optimile Ligii Campionilor • Juninho si Reveillere au inscris cele doua goluri ale unei victorii absolut meritate pentru francezi • Fiorentina a remizat acasa cu Bayern, 1-1, si stelistii spera in continuare sa ocupe macar locul 3

Visele de marire ale patronului Stelei s-au naruit la Lyon. Steluta lui Gigi Becali a fost invinsa fara drept de apel de Lyon, cu scorul de 2-0, a ajuns la 9 meciuri consecutive fara victorie si nu mai are nici o sansa sa ajunga in optimile Ligii Campionilor.

Dupa un inimaginabil 5-3 pentru Lyon, in urma cu doua saptamani, returul din Franta a demonstrat ca cele doua echipe si-au invatat lectia, mai ales in compartimentul defensiv, unde atat Steaua, cat si multipla campioana a Frantei au inchis bine culoarele de patrundere. S-a renuntat la fazele spectacol si iesirile hazardate pe atac preferandu-se cartea prudentei si a apararii aglomerate atat in zona centrala, in cazul Stelei, cat si pe benzi, in cazul celor de la Lyon, prima parte a meciului fiind saraca in ocazii de gol. Lyon a dominat clar prima repriza, Steaua nefiind capabila sa iasa minute bune in serie din aparare, insa a blocat bine prin dublaj patrunderile in valuri ale lui Keita pe stanga si Ederson pe dreapta, dand speranta ca desi jocul nu straluceste, un rezultat bun nu este imposibil de obtinut in deplasarea de la Lyon. Minutul 44 a adus insa reusita gazdelor, intr-un moment incredibil de lipsa de concentrare a defensivei steliste in fata unei lovituri libere executata pe jos de maestrul Juninho. Doi jucatori francezi s-au pozitionat strategic in prelungirea zidului ros-albastru, dandu-se la o parte in momentul executiei loviturii libere de la 35 de metri, Zapata nevazand mingea decat cand aceasta i-a trecut pe sub mana si a intrat in poarta. Era penultimul minut al primei reprize si misiunea deja imposibila a Stelei in Champions League avea sa se transforme intr-o aventura horror pentru elevii lui Dorinel Munteanu, aflat la debut pe banca tehnica in cea mai importanta competitie europeana inter-cluburi.

Mutu a marcat pentru Fiorentina

Pauza n-a adus multe schimbari in joc, doar la Steaua intrand Semedo in locul lui Szekely. Gazdele si-au continuat presiunea sufocanta, stelistii ramanand in corzi momente prelungite si agonizante. Zapata le-a dat din nou emotii colegilor sai cu o iesire aiuristica la un corner de pe partea dreapta, Makoun (`53) trimitand cu capul spre poarta, insa Petre Marin a scos incredibil mingea de pe linia portii. La faza urmatoare a fost randul lui Ghionea sa se evidentieze si sa-si salveze echipa de gol. Prima iesire periculoasa a ros-albastrilor a avut loc abia in minutul 60, cand un triunghi de pase intre Radoi, Kapetanos si Tiago a stat la baza celei mai mari ocazii de gol a Stelei, ultimul sutand cu putere din marginea careului, insa Loris n-a putut fi pacalit. Aruncarea in lupta a lui Dayro Moreno in locul lui Bogdan Stancu a adus un plus de creatie si tehnica in jocul elevilor lui Dorinel Munteanu, insa atacurile Stelei au fost sterile, fara mare pericol la poarta celor de la Lyon, care nici ei n-au avut realizari importante la poarta lui Zapata. Semedo n-a rezistat decat 35 de minute in teren, fiind inlocuit in minutul 80 cu Arthuro din cauza evolutiei sale dezastruoase, Steaua jucand pentru prima data in ultimii ani cu doi atacanti inalti de careu in acelasi timp. Tactica si riscul asumat de tehnicianul stelist nu au adus nici un beneficiu echipei din Ghencea, ba chiar a adus deservicii, Reveillere dubland diferenta de pe tabela in minutul 89, dupa un contraatac si o faza personala de toata frumusetea, invingandu-l pe Zapata cu un sut cu stangul din marginea careului. In celalalt meci al grupei, Fiorentina a remizat acasa cu Bayern, 1-1, dupa un gol marcat chiar de Adrian Mutu in debutul meciului si stelistii spera in continuare sa ocupe macar locul 3, care ar duce in primavara europeana a Cupei UEFA.

Page time :0.1402 (s) | 22 queries | Mysql time :0.016122 (s)