Austriecii viseaza la sferturi

13 Iunie 2008
637 Vizualizari | 0 Comentarii
• Austria si Polonia au remizat, scor 1-1, aseara la Euro, iar de pe urma acestui rezultat au de profitat nemtii, care mai au nevoie doar de un punct pentru a merge in sferturi
Echipa Germaniei castiga si cand nu intra pe teren. Invinsi fara drept de apel de croatii lui Bilici, nemtii mai au nevoie acum doar de un punct pentru a se califica in sferturi. Aceasta pentru ca ieri seara, Austria a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul cu selectionata Poloniei. La doar o zi dupa iesirea Elvetiei din cartile calificarii in sferturi, a doua gazda a Campionatului European, Austria, a fost foarte aproape de o contraperformanta similara. Pana la urma, austriecii au ramas in carti, desi cu sanse mici, datorita unui penalty usor acordat, in prelungirile partidei, de arbitrul englez Howard Webb. Polonia a deschis scorul in minutul 30 prin brazilianul Guerreiro, dupa patru ocazii monumentale trecute in contul gazdelor, pentru ca Vastic sa egaleze in minutul 90+3 din lovitura de la 11 metri. Dupa un inceput fara faze de poarta si cu un joc inchis dar placut la centrul terenului, austriecii au fost primii care au deschis balul ratarilor. Martin Harnik a plecat de la limita ofsaidului cu mingea la picior, dar nu l-a putut invinge pe Boruc intr-o situatie de unu la unu cu portarul polonez. Era minutul 12 si Austria irosea o prima uriasa ocazie de gol. Recitalul ratarilor a continuat doua minute mai tarziu, cand acelasi Harnik a tras din nou in Boruc, de aceasta data din 7-8 metri pozitie centrala. Dupa alte doua ocazii mari irosite de gazde, polonezii au dat lovitura. Fara nici un sut spre poarta adversa dupa primele 20 de minute, Polonia s-a apropiat timid de poarta lui Macho prin suturile de la distanta ale lui Krzynowek. In minutul 30, brazilianul Guerreiro a deschis scorul dupa o pasa simpla primita in fata portii austriece. Anesteziati de golul primit, jucatorii Austriei nu au avut replica si in repriza a doua au atacat steril, fara sa ameninte in mod deosebit poarta Poloniei. Si, cand nimeni nu mai credea, salvarea a venit din partea arbitrului englez Howard Weeb, care a dictat usor penalty la un duel in careul Poloniei. Unul dintre cei mai experimentati jucatori de la acest European, Ivica Vastici, a transformat impecabil lovitura de la unsprezece metri si a pastrat sansele Austriei la o calificare in sferturi. Caseta tehnica a partidei Austria - Polonia 1-1 (0-1) Marcatori: Rogerio Guerreiro (`30) / Ivica Vastici (`90+3) Stadion: Ernst Happel (Viena) Spectatori: 45.000 Formatii: Austria: Macho - Garics, Prodl, Stranzl, Pogatetz - Leitgeib, Aufhauser (Samuel `74), Ivanschitz (Vastici `64), Umit Korkmaz - Harnik, Linz (Kienast `64). Selectioner: Josef Hickersberger. Polonia: Boruc - Wasilewski, Jop (Golanski `46), Bak, Zewlakow - Dudka, Lewandowski, Krzynowek - Saganowski (Lobodzinski `83), Guerreiro (Murawski `85), Smolarek. Selectioner: Leo Beenhakker. Arbitri: Howard Webb, Darren Cann, Mike Mullarkey (toti Anglia) Clasament Grupa B 1. Croatia 2 2 0 0 3-1 6p 2. Germania 2 1 0 1 3-2 3p 3. Austria 2 0 1 1 1-2 1p 4. Polonia 2 0 1 1 1-3 1p Ultimele meciuri: Luni, 16 iunie Polonia - Croatia (ora 21.45) Austria - Germania (ora 21.45)

Page time :0.1200 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013850 (s)