News Flash:

Avalansa de hemoragii digestive

23 Decembrie 2001
1393 Vizualizari | 0 Comentarii
•Medicamentele provoaca tot mai multe cazuri de hemoragii digestive

In doar cateva ore, la Spitalul "Sf.Spiridon" din Iasi au fost aduse 5 persoane care sufereau de hemoragiii digestive acute. Cifra pacientilor este de 5 ori mai mare decat in perioada de toamna. Medicul sef al UPU din cadrul Spitalului Sf.Spiridon, dr. Diana Cimpoiesu a declarat, pentru RomNET, ca numarul mare de bolnavi este cauzat de faptul ca, in ultima perioada, a crescut numarul celor afectati de ciroza hepatica si a celor care au luat medicamente pentru tratarea guturaiului. "Ciroza hepatica este insotita in aproape toate cazurile de hemoragii digestive, iar consumul de medicamente precum aspirina, paracetamol sau alte medicamente acide cauzeaza rani in mucoasa stomacului, mai ales la cei cu probleme precum gastrit sau ulcerul, insa, si o persoana perfect sanatoasa poate sa faca o hemoragie digestiva daca nu este atenta la administrarea medicamentelor. in final, netratata, hemoragia digestiva duce la deces", a spus Diana Cimpoiesu.
Cadrele medicale au recomandat populatiei ca in aceasta perioada sa nu faca excese privind alcoolul si sa ia medicamente contra racelii numai dupa masa. "in privinta alcoolului, pot spune ca in ultima perioada a fost semnalat un numar crescand a cazurilor de etilism acut", a mai precizat Diana Cimpoiesu. (R.N.)
Distribuie:  

Realitatea.net

Din aceeasi categorie

Site-ul bzi.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.

Mica publicitate

© 2017 - BZI.ro - Toate drepturile rezervate
Page time :0.3196 (s) | 24 queries | Mysql time :0.200789 (s)