Balcaniada de culturism si fitness

15 Mai 2002
1249 Vizualizari | 0 Comentarii
Adrian Radoi cucereste o medalie de argint •El apartine clubului CSM Iasi Editia cu nr. 9 a Balcaniadei de culturism si fitness a avut loc in Sala Polivalenta din Bistrita, acolo unde delegatia Romaniei a devansat echipele Bulgariei, Turciei, Iugoslaviei, Macedoniei si Albaniei. Reprezentantiva Romaniei, formata din 16 sportive si 24 de sportivi, a obtinut 413 puncte si a cucerit 11 medalii la culturism, dintre care cinci de aur, trei de argint si doua de bronz. Sportivele noastre au mai castigat o medalie de aur si trei de argint la fitness. Baietii au castigat patru medalii de aur, trei de argint si cinci de bronz, la care se adauga o medalie de aur si una de bronz la echipe mixte. La culturism, Iulia Simon a obtinut medalia de aur in concursul rezervat junioarelor, Florina Visan a ocupat primul loc la senioare, la categoria 52 kg, in timp ce Irina Muntean s-a clasat pe prima pozitie la categoria 57 kg, Felicia Popa la +57 kg, iar Florina Roventa la categoria Master. Clasamentul feminin la fitness a fost urmatorul: la categoria 160 centimetri, romanca Mihaela Mariscas a obtinut medalia de argint, aceeasi performanta fiind obtinuta de Gianina Valcu la categoria 167 centimetri, in timp ce Ana-Maria Zvanca a castigat medalia de aur la categoria +167 centimetri. In ceea ce priveste competitia masculina, la culturism, Adrian Radoi (CSM Iasi) a obtinut argintul la categoria 70 kg, iar Wittman Balogh, medalia de aur la categoria 80 kg, fiind secondat pe podium de Vasile Prica. La categoria +80 kg, Marius Cojocaru si-a adjudecat medalia de aur, ca si Ioan Moldovan la 70 de kg. Sportivii romani au mai obtinut aurul la categoria seniori 90 de kg, prin bistriteanul Cristian Rus, care a obtinut aurul si la perechi mixte, unde a evoluat impreuna cu Irina Muntean. De mentionat ca sportivul iesean Adrian Radoi este campion national la categoria 65 kg, peformanta reusita recent la Bucuresti. La Balcaniada de la Bistrita el a fost nevoit sa concureze la alta categorie de greutate, intrucat concursurile internationale au alte categorii de greutate fata de competitiile interne. Organizatorii competitiei balcanice de la Bistrita au avut la dispozitie un buget de 250 milioane lei. Dan TEODORESCU

Page time :0.3665 (s) | 22 queries | Mysql time :0.243378 (s)