Barcelona a plecat neinvinsa de la Stuttgart

24 Februarie 2010
600 Vizualizari | 0 Comentarii
Regina Europei, FC Barcelona, isi continua marsul spre o noua editie a finalei Champions League. Catalanii lui Pep Guardiola au scos o remiza, scor 1-1, pe terenul nemtilor de la VfB Stuttgart. Misiunea Barcelonei nu a fost insa deloc simpla in fata unei echipa artagoasa si bine asezata in teren de antrenorul Christian Gross. Barcelona a inceput in genunchi partida cu VfB Stuttgart, aratand ca o echipa nedemna pentru a detine un trofeu atat de important. Condusi la pauza cu 1-0, catalanii si-au revenit in actul secund, cand au egalat prin Zlatan Ibrahimovici. Ciprian Marica a intrat pe teren in minutul 64, fara a face o impresie prea buna. Svabii nu au avut frica de detinatoarea Ligii Campionilor, crescand presiunea la poarta lui Valdes de la minut la minut. Brazilianul Cacau, inlocuitorul lui Ciprian Marica, a deschis scorul in minutul 25, cand a trimis imparabil cu capul direct in vinclu, deschizand scorul meritat pentru Stuttgart, dupa o centrare a lui Gebhart din banda dreapta. Patru minute mai tarziu, lui Stuttgart i-a fost refuzat un penalty pentru un hent clar comis de Pique, insa nu s-a dat batuta si a mai ratat doua sanse importante prin acelasi Cacau, omul momentului in echipa lui Christian Gross. Barcelona a intrat cu o alta fata de la cabine si, contrar cursului jocului, a reusit sa egaleze in minutul 52, cand Zlatan Ibrahimovici a reluat din fata portii o pasa excelenta primita din partea lui Pique. Golul le-a dat aripi catalanilor, care si-au revenit brusc si au facut jocul de posesie arhicunoscut, domolind elanul ofensiv al gazdelor. Intrat in minutul 64 pe teren, in locul rusului Pogrebynak, Marica s-a zbatut in zadar in ofensiva nemtilor, fiind la un pas de gol in minutul 74, cand Valdes a scapat in fata sa o centrare a lui Molinaro. Pana la urma s-a terminat 1-1 si totul se va decide in returul de pe Camp Nou, unde Barcelona pleaca cu prima sansa. Tot aseara, Girondins de Bordeaux a facut un prim pas spre calificarea in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, dupa ce a invins in Grecia, pe Olympiakos, cu 1-0. Grecii au dominat prima repriza, insa contrar cursului jocului, Bordeaux a intrat in avantaj la cabine dupa golul lui Ciani din prelungiri, reusit printr-o lovitura de cap. Bordeaux a parut mult mai stapana pe situatie in partea a doua si a reusit sa isi asigure o victorie extrem de importanta, chiar daca a fost supusa unui asalt pe final de meci. Echipa lui Laurent Blanc a invins astfel cu 1-0 si este favorita la calificarea in sferturile de finala ale Ligii Campionilor. In primele patru jocuri din optimi, meciuri disputate saptamana trecuta, au fost inregistrate rezultatele: Lyon - Real Madrid 1-0, Milan - Manchester United 2-3, FC Porto - Arsenal 2-1, Bayern Munchen - Fiorentina 2-1. Astazi, vor avea loc ultimele doua jocuri din optimi. De la ora 19.30, FC Sevilla va intalni, in deplasare pe TSKA Moscova, in timp ce de la 21.45 (in direct pe TVR 1) se va disputa un nou soc italiano-englez, Inter Milano – Chelsea. Va fi practic o intalnire intre fosta si actuala echipa a lui Jose Mourinho.