Barcelona s-a calificat in finala Ligii Campionilor

7 Mai 2009
656 Vizualizari | 0 Comentarii
Barcelona s a calificat in finala Ligii Campionilor
• Chelsea Londra - FC Barcelona 1-1 (1-0), in mansa retur a semifinalelor Ligii Campionilor, si catalanii vor intalni Manchester United in finala de la Roma • Barcelona s-a calificat in ultimul act cu un gol superb marcat de Iniesta, in ultimul minut al meciului

Fotbalul spectacol a mai invins o data. Finala din acest an a Ligii Campionilor va aduce fata in fata cele mai bune si mai frumoase echipe ale momentului in Europa. Manchester United si FC Barcelona se vor lupta pe 27 mai, pe Olimpico din Roma, pentru castigarea celui mai ravnit trofeu in competitiile inter-cluburi. Un stadion plin, un gazon impecabil si doua echipe uriase ale fotbalului continental: aceasta a fost reteta succesului intr-o noua seara magnifica de Liga Campionilor. Ieri seara, FC Barcelona a reusit o remiza nesperata pe terenul lui Chelsea, cu un gol superb marcat de Iniesta in minutul 90+3. Dupa remiza alba din tur, multi au spus ca spaniolii nu mai au sanse la calificare. Baietii lui Guardiola au crezut insa in sansa lor pana la capat, fideli tacticii ultraofensive. De partea cealalta, dupa ce s-a aparat tot meciul pe Camp Nou si a scos un 0-0, Chelsea a aplicat aceeasi tactica si in returul din Anglia. Essien a izbutit un gol fabulos in minutul 9, voleul sau din afara careului lovind transversala si intrand apoi in poarta lui Valdes. Reusita jucatorului lui Chelsea a fost una cu adevarat extraordinara.

Finala de vis la Roma

Chelsea a intrat in avantaj la pauza si nu a avut mari emotii dupa marcarea golului, cu toate ca Barcelona a presat mult timp si a pus sub presiune apararea gazdelor. Drogba a cerut penalty in minutul 28, dupa un contact cu Abidal, insa arbitrul Ovrebo a lasat jocul sa continue, scrie onlinesport. Echipa lui Hiddink a inceput tare in repriza secunda, iar Drogba a ratat doua ocazii mari: Valdes a intervenit o data bine, iar apoi Toure l-a blocat in ultimul moment pe atacantul lui Chelsea, aflat intr-o pozitie buna de a inscrie. Arbitrul norvegian Ovrebo a gresit apoi inexplicabil, Abidal fiind eliminat pentru un presupus fault la Anelka (minutul 68), care scapase singur spre poarta. Nu a fost vorba insa decat de o simulare. Englezii au avut totusi o lovitura de pedeapsa, dupa un hent comis in careu de Pique, in minutul 83. Barcelona nu a renuntat nici un moment, chiar si cu un om in minus, iar Iniesta a marcat cu un sut extraordinar din afara careului, in ultimul moment al prelungirilor, astfel ca ibericii s-au calificat dramatic in finala Ligii Campionilor. In cealalta semifinala, Manchester United a invins marti, pe Arsenal cu scorul de 3-1, si s-a calificat in ultimul act de la Roma, cu scorul general de 4-1.

Page time :0.1267 (s) | 22 queries | Mysql time :0.012505 (s)