Baschet feminin: La doar un cos de prima victorie

17 Octombrie 2005
1348 Vizualizari | 0 Comentarii
•Somesul Dej - CS National Iasi 84-83, in etapa a III-a a Diviziei A de baschet feminin •Meciul, disputat sambata, a fost pe muchie de cutit, dupa timpul regulamentar scorul fiind egal 74-74 •In repriza de prelungiri, iesencele au pierdut insa la limita, scor 10-9, si au inregistrat a treia infrangere in aceasta editie de campionat

Un singur cos le-a lipsit baschetbalistelor de la CS National pentru a obtine primul succes din aceasta editie de campionat. Gruparea ieseana a inregistrat insa o noua infrangere, scor 84-83, in fata formatiei Somesul Dej, la capatul unei partide pe viata si pe moarte. Ambele echipe aveau nevoie de o victorie in meciul de sambata si de aceea jocul a fost foarte echilibrat, invingatoarea fiind decisa in urma disputarii unei reprize de prelungiri. Dupa timpul regulamentar de joc, scorul era egal 74-74, dar in prelungiri iesencele au pierdut repriza cu 10-9 si au inregistrat al treilea insucces consecutiv, din tot atatea jocuri disputate pe prima scena a baschetului feminin romanesc. Echilibrul vizibil dintre cele doua formatii s-a observat inca din startul meciului, gazdele castigand greu primul sfert cu scorul de 16-14. Pana la urma, la pauza, echipa din Dej avea un avantaj de 3 puncte, scor 34-31. Imediat dupa odihna, jucatoarele pregatite de Maricel Luchian si-au amintit ca nu au nici o victorie in aceasta editie de campionat si au castigat sfertul al treilea, intr-o maniera categorica, cu scorul de 26-19. Lipsa de experienta a fetelor de la CS National s-a vazut insa in ultimele zece minute ale meciului, cand gazdele au reusit o egalarea spectaculoasa, dupa ce au castigat sfertul al patrulea cu scorul de 21-17. Astfel, 40 de minute nu au fost suficiente pentru a desemna castigatoarea acestei partide, astfel ca s-a ajuns la disputarea unei reprize de prelungiri, adjudecata insa cu scorul de 10-9 de Somesul Dej, care si-a trecut in cont primul succes din acest sezon, provocand a treia infrangere consecutiva pentru CS National. Desi a pierdut acest meci, cea mai buna jucatoare a partidei a fost desemnata jucatoarea lui Luchian, Claudia Panzaru. Cu trei infrangeri din primele trei jocuri in Divizia A de baschet feminin, CS National Iasi va sta etapa viitoare, urmand sa joace urmatoarea partida, pe data de 26 octombrie, tot in deplasare, impotriva formatiei CET Govora. In afara partidei de la Dej, in etapa a III-a a Diviziei A de baschet feminin s-au mai inregistrat rezultatele: Universitatea Cluj - Sportul Studentesc 60-70; Magic Sibiu - Icim Arad 60-63; CSU Oradea - Rapid Bucuresti 56-92; Olimpia Bucuresti - CET Govora 88-87. Livas Targoviste a stat.

Page time :0.1312 (s) | 22 queries | Mysql time :0.017786 (s)