Baschet masculin - Divizia A

10 Decembrie 2001
737 Vizualizari | 0 Comentarii
La doar 18 secunde de un nou succes

•Cimentul Fieni - Poli Omega Tehnoton Iasi 70-67 (23-11, 17-13, 13-25, 17-18) •Cu 18 secunde inainte de finalul partidei, oaspetii conduceau cu 67-66 •Amer Brankovic s-a accidentat grav in min. 8 si nu a mai evoluat pana la sfarsitul disputei

Etapa a zecea din cadrul Diviziei A masculine de baschet a programat la Targoviste, meciul dintre Cimentul Fieni si Poli Omega Tehnoton Iasi, ambele combatante dorind sa-si pastreze locul in primele opt formatii din clasament, pentru o calificare ulterioara in play-off. Prima jumatate a partidei de sambata a fost benefica pentru gazdele din Fieni, care aveau la pauza mare un avantaj de 16 puncte (40-24), pe fondul unei aparari slabe a oaspetilor. In ultimele doua sferturi, iesenii se trezesc la realitate si recupereaza punct dupa punct, dar gazdele castiga totusi, in final, cu un avantaj minim, de 70-67 (23-11, 17-13, 13-25, 17-18). Victoria celor din Fieni a fost obtinuta insa si cu ajutorul arbitrului Anton Cutov (Tulcea), care a dat doua decizii curioase in ultimele secunde, toate in detrimentul iesenilor. Cand mai erau 18 secunde, iesenii conduceau cu 67-66 si arbitrul Cutov a fluierat pasi la Silviu Lupusavei, dar nici vorba de asa ceva. Gazdele inscriu apoi si conduc cu 68-67, iar la urmatorul atac al oaspetilor Costel Moscalu este faultat clar sub cosul advers, dar acelasi Cutov nu acorda nimic, cand mai erau doar 2 secunde de joc. Antrenorul Petre Magurean protesteaza apoi, iar Anton Cutov (care a condus partida impreuna cu bucuresteanul Gabriel Roceanu) da fault tehnic impotriva iesenilor si gazdele inscriu ultimele puncte prin doua aruncari libere si partida de incheie cu 70-67, in favoarea celor din Fieni. Partida de la Targoviste a fost vizionata de la fata locului si de presedintele FRB Ioan Dobrescu, care a promis suspendarea "fluierasului" din Tulcea, dar acest lucru nu mai ajuta acum la nimic. De remarcat si faptul ca, la finalul primului sfert, in min. 8, noul jucator al oaspetilor, bosniacul Amer Brankovic (23 ani, 1. 88 m. fundas ofensiv), a fost calcat pe picior de un adversar si a trebuit sa treaca pe banca de rezerve pana la finalul meciului. Antrenorul secund, Radu Boisteanu, ne-a mentionat ca bosniacul Brankovic ar putea avea probleme la tendon si ar putea lipsi din teren o perioada de timp, iar luni (n.r. - astazi) nou venitul in tabara ieseana va fi suspus unui control medical riguros de catre doamna doctor Diac. Oaspetii au prezentat la Targoviste urmatorul lot de jucatori: Florin Moscalu, Tudor Atomulesei, Dan Popa 3 (1x3), Amer Brankovic, Aleksander Ilic 7 (1x3), Costel Moscalu 17 (2x3), Silviu Lupusavei 15 (3x3), Viorel Nanescu 8, Cristian Murgoci 17 (2x3), Andrei Anghel. Punctele gazdelor au fost reusite de Prisacanu 7, Doba 30 (3x3), Ciocan 2, Ciobanu 2, Tanasa 5, Vasilescu 18 (1x3) si Bascoveanu 6. Celelalte rezultate ale partidelor de sambata, din cadrul rundei cu nr. 10, au fost: Steaua Bucuresti - CSU Romradiatoare Brasov 86-77, Herlitz Targu Mures - Rapid Bucuresti 73-74 (dupa ce gazdele conduceau detasat dupa trei runde), Elba Timisoara - CSU ISA Pitesti 62-67, Sportul studentesc Bucuresti - BU Poli Carbochim Cluj 59-62, West Petrom Arad - CSU Sibiu 79-63 si marele derby Vega Soced Ploiesti - Dinamo Bucuresti 89-92 (dupa prelungiri). Miercuri (12 decembrie), pe teren propriu, in cuplaj cu meciul de volei de la ora 14, Penicilina Iasi - Castelo Da Maia GC (Portugalia), baschetbalistii de la Poli Omega Tehnoton se vor confrunta cu Herlitz Targu Mures, oaspetii fiind condusi de directorul tehnic Takacs Karoly, fost jucator la Poli in anii din urma. Tot la echipa din Targu Mures evolueaza si pivotul ex-iesean Silviu Vranceanu.