Baschet masculin - Divizia A

1 Aprilie 2002
1100 Vizualizari | 0 Comentarii
"Tasca" ne-a facut-o din nou

•BC Mures Targu Mures - Poli Omega Tehnoton Iasi 78-67 (18-10, 24-20, 15-25, 21-12) •La oaspeti, Costel Moscalu a evoluat doar 4 minute, la finalul confruntarii, el nefiind refacut in totalitate

Etapa a 24-a din prima liga masculina de baschet a programat meciul dintre BC Mures Targu Mures si Poli Omega Tehnoton Iasi, ambele combatante fiind in zona agitata a clasamentului, acolo unde de la o promovare in play-off pana la o alunecare in play-out nu este decat un pas. Sambata, gazdele targ-muresene, cu antrenorul principal Mihai Corui si pe post de jucator, chiar daca el a luat mult in greutate in ultima perioada, au dominat jocul sub cele doua panouri si au castigat in fata iesenilor cu scorul de 78-67 (18-10, 24-20, 15-25, 21-12), reusind astfel a doua victorie in acest sezon in fata elevilor lui Petre Magurean si Radu Boisteanu. Chiar daca in min. 4 tabela arata 0-0, si asta la un meci de baschet, muresenii s-au trezit mai repede si au preluat conducerea cu 8-0, peste putin timp. Ei au condus apoi tot timpul pe tabela de marcaj, oaspetii reusind sa se apropie la doar doua puncte (55-57) la finalul reprizei a treia. Din pacate insa pentru oaspeti, BC Mures (fosta Herlitz) a avut un al patrulea sfert foarte bun si a terminat invingatoare la 11 puncte diferenta (78-67). Cel de-al doilea antrenor al gazdelor, Takacs "Tasca" Karoly (fost coleg de echipa la Poli Iasi cu Magurean si Boisteanu, in deceniile din urma) se bucura la sfarsitul partidei ca "ne-a facut-o pentru a doua oara" in aceasta editie de campionat, iar BC Mures are toate sansele in acest moment sa ramana in play-off la finalul sezonului regulat. In schimb, dupa infrangerea de la Targu Mures, iesenii raman pe locul 11 al ierarhiei de moment, adica in play-out, acolo unde se va lupta pentru evitarea retrogradarii. Doua victorii insa in ultimele etape (impotriva brasovenilor, pe teren propriu si giulestenilor, in deplasare) ar putea aduce din nou zile senine in baschetul iesean, dar totul va depinde si de jocul rezultatelor. Intr-un meci condus de brigada Ioan Georgiu (Cluj) - Gabriel Dima (Bucuresti) si observat de comisarul FRB Radu Draganescu (Bucuresti), marcatorii partidei de sambata au fost: Corui 24 (2x3), Horea Radu 14, Szaszgaspar 18 (3x3), Czinka 5 (1x3), Uta 2, ex-ieseanul Vranceanu 2, Brustur 3 si Trif 10 - pentru gazde, respectiv Fl. Moscalu 10, D. Popa 10 (2x3), Ilic 24, Nanescu 12 si Murgoci 11 (1x3) - pentru oaspeti. Pe banca ieseana s-au mai aflat Costel Moscalu (care a evoluat doar patru minute la finalul partidei, el nefiind refacut in totalitate dupa o problema medicala la genunchi), Atomulesei, Bazgan, Hurjui, Lungu si A. Anghel. A lipsit Alex Sandu, care participa la turneul de sala de juniori II de la Focsani, cu echipa BC Junior Iasi.
In celelalte partide ale rundei de sambata se remarca victoria dinamovistilor la Arad, West Petrom fiind la prima infrangere in acest sezon. De asemenea, surprinde victoria studentilor bucuresteni in fata formatiei din Sibiu, chiar daca meciul s-a disputat in Capitala. Rezultatele complete ale etapei a 24-a au fost urmatoarele: Steaua Bucuresti - Vega Asesoft Ploiesti 92-104, West Petrom Arad - Dinamo Bucuresti 61-77, Sportul studentesc Bucuresti - CSU Sibiu 81-77, Elba Timisoara - BU Poli Carbochim Cluj 72-54, Cimentul Fieni - CSU ISA Pitesti 70-74, BC Mures Targu Mures - Poli Omega Tehnoton Iasi 78-67 si CSU Romradiatoare Brasov - Rapid SAAF Bucuresti 75-68.
Etapa a 25-a (penultima din sezonul regulat), care se va disputa pe 6 aprilie, programeaza partidele: Rapid Bucuresti - Steaua Bucuresti, Poli Omega Tehnoton Iasi - CSU Romradiatoare Brasov, CSU ISA Pitesti - BC Mures Targu Mures, BU Poli Carbochim Cluj - Cimentul Fieni, CSU Sibiu - Elba Timisoara, Dinamo Erbasu Bucuresti - Sportul Studentesc Agronomia Bucuresti si Vega Asesoft Ploiesti - West Petrom Arad.