Baschet si majorete in Sala Polivalenta

29 Octombrie 2001
971 Vizualizari | 0 Comentarii
Infrangere demna ! •Poli Omega Tehnoton Iasi - West Petrom Arad 72-78 (25-27, 11-23, 23-14, 13-14) •Echipa oaspete este campioana en-titre si participanta in cupele europene Etapa a 7-a din prima liga masculina a baschet a permis antrenorului Dragan Petricevic revenirea in "dulcele targ", in fata unui public care il ovationa nu cu mult timp in urma, cand a adus medalia de bronz in curtea lui Poli Moldrom Iasi. Cu ex-iesenii Catalin Burlacu si Mitica Anghel in lotul de jucatori, campioana West Petrom Arad, condusa de pe banca tehnica de acelasi Dragan Petricevic, a intalnit sambata Poli Omega Tehnoton Iasi, intr-un joc in care oaspetii erau super-favoritii confruntarii. Veniti direct din Rusia via Chisinau, dupa ce au sustinut returul partidei cu puternica Lokomotiv Mineralnai Voda, jucatorii aradeni s-au prezentat destul de obositi la meciul cu elevii lui Petre Magurean si Radu Boisteanu, plus ca Toni Alexe nu a jucat din motive medicale, el avand unele probleme cardiace. De asemenea, dupa cum ne-a spus inainte de meci Dragan Petricevic, patru jucatori au evoluat cu infiltratii, acestia fiind Veres, Szijarto, Marijanovic si Apostol. Din aceste motive, oaspetii au evoluat fara un randament stralucit in primul sfert, atunci cand iesenii s-au tinut scai de adversari: 2-2, 4-4, 7-9, 16-17, 19-20 si chiar au avut un favorabil 21-20 (min. 9), prin cosul lui Florin Moscalu gazdele conducandu-i pentru prima data pe aradeni. Cu cateva secunde inainte de terminarea primei reprize, Poli Omega Tehnoton conducea cu 23-22, prin cele doua aruncari libere transformate de mereu tanarul capitan de echipa Costel Moscalu, dar Marijanovic (1x3) si Szijarto inscriu doua cosuri si West Petrom preia conducerea cu 27-23. Pivotul iesean Cristi Murgoci, foarte bun in partida de sambata, inscrie ultimele puncte ale primului sfert (doua aruncari libere) si reduce din handicap: 25-27. In continuare, insa, in cel de-al doilea sfert, oaspetii se dezlantuiesc si intra la vestiare, pentru pauza mare, cu un avantaj de 14 puncte: 50-36 ! •Iesenii au recuperat incredibil in sfertul al treilea In repriza a treia, Poli Omega Tehnoton se afla peste adversari, mai ales dupa eliminarea definitiva a pivotului Catalin Burlacu, cel care a comis in min. 25:08 cea de-a 5-a greseala personala. Incet-incet, cu cei peste 1.500 de spectatori aflati in delir in tribunele Salii Polivalente, gazdele revin puternic pe tabela de marcaj si preiau chiar conducerea in min. 30, cu scorul de 59-58 ! Oaspetii inscriu insa sase puncte consecutive in ultimele secunde ale "rundei", prin Mitica Anghel, Szijarto si Marijanovic si West Petrom preia din nou conducerea cu 64-59. In ultimul sfert timpul curge in favoarea elevilor cu Dragan Petricevic, care conduc cu 67-59, 69-62, dar iesenii revin din nou la 69-68, prin punctele reusite de Costel Moscalu, Viorel Nanescu si Silviu Lupusavei. Dupa eliminarile definitive ale aradeanului Rares Apostol si ieseanului Cristian Murgoci (in acelasi minut 38), gazdele si oaspetii merg "cap la cap", cu 45 de secunde inainte de final West Petrom conducand la limita (73-72). Dupa ce Florin Moscalu este si el eliminat pentru 5 greseli personale, pe teren intra Dan Popa (pentru prima oara in acest joc, el fiind intr-o refacere prelungita dupa trei operatii la menisc si ligamente incrucisate), tocmai pentru a incerca o aruncare de trei puncte in contul iesenilor. Oaspetii se duc apoi la 75-72, Konakovic reusind cu mult noroc sa transforme doua aruncari libere. Urmeaza atacul iesenilor, Dan Popa arunca de trei puncte, este faultat de Dehelean (sportivul aradean si-a recunoscut infractiunea dupa meci), dar arbitrii Gabriel Roceanu (Bucuresti) si Anton Cutov (Tulcea) nu acorda nimic si la urmatorul atac aradean, cu sapte secunde inainte de final, sarbul Marijanovic inscrie de trei puncte si stabileste rezultatul final: 78-72 pentru West Petrom. Ultimul atac apartine gazdelor, dar "Ato" Ilic nu reuseste sa inscrie. Asadar, campionii aradeni castiga in extremis la Iasi, dar Poli Omega Tehnoton a facut sambata cel mai bun meci al sezonului de pana acum, intr-un joc observat de comisarul FRB Iosif David, din Botosani. Intr-un reusit spectacol baschetbalistic la care si-au adus contributia si trupa de sase majorete de la Liceul Economic nr. 1 din Iasi, au evoluat urmatoarele efective: - Poli Omega Tehnoton Iasi: Fl. Moscalu 7, Atomulesei, D. Popa, Lungu, Bazgan, Ilic 22 (1x3), C. Moscalu 17 (1x3), Lupusavei 1, Nanescu 6, Murgoci 19 (1x3), A. Anghel, Sandu. Antrenori: Petre Magurean si Radu Boisteanu. - West Petrom Arad: Veres, Dehelean 6, Szijarto 14, Marijanovic 24 (5x3), Konakovic 12, Burlacu 10, Iov, Apostol 8, D. Anghel 4, Betea. Antrenor: Dragan Petricevic. •Cei doi antrenori principali au acuzat arbitrajul Publicul din tribune a aplaudat ambele formatii la sfarsitul partidei, dar din pacate pentru tot ce a facut in trecut pentru ieseni, pivotul Mitica Anghel a fost de multe ori persiflat de cativa "mistocari" din tribunele salii. La sfarsitul confruntarii, cei doi antrenori principali ne-au declarat urmatoarele: - Petre Magurean: "La aruncarea de trei puncte a lui Dan Popa din finalul jocului a fost fault, dar arbitrii nu au dat nimic. Mai aveam sanse sa intoarcem rezultatul daca s-ar fi fluierat fault pentru noi. De fapt, arbitrajul a fost oscilant. Mai pot spune ca jocul nostru a fost bun in multe momente, am reusit sa punem probleme echipei campioane si cred ca am reusit sa aducem din nou publicul in tribunele salii. S-a vazut ca suntem din nou o echipa, dar din pacate nu am acum mai mult de sase jucatori in lot pe care sa ma pot baza, restul sunt niste copii. Sponsorul nostru, dl. Maricel Popa, vrea sa se implice serios in baschet si sa faca o treaba profesionala, asa cum a reusit si la grupul de firme Omega-Tehnoton pe care il conduce"; - Dragan Petricevic: "Jucatorii au prezentat o stare de oboseala accentuata dupa meciul din Cupa Korac, din Rusia, plus ca unii dintre ei au evoluat accidentati. Arbitrajul lui Cutov a fost un banditism la adresa noastra si ordinar. Regret ca nu am fost lasati sa jucam. Clubul West Petrom cheltuieste o suma imensa pentru ca noi sa fim prezenti in cupele europene, acum vom juca in liga sud-europeana si vom aduce puncte pentru FR Baschet. De aceea, pretindem arbitraje cinstite la meciurile noastre. Vom trimite caseta cu meciul de la Iasi la Colegiul Central al Arbitrilor si vom cere sa se ia masuri impotriva lui Toni Cutov. In retur, la Arad, promitem un joc de exceptie impotriva iesenilor, cei care astazi au jucat foarte bine si si-au depasit conditia. Publicul iesean a fost excelent, dar nu mi-a placut ca Mitica Anghel a fost ridiculizat din tribune, intr-o sala unde el a evoluat pentru gazde mult timp, chiar daca acum a jucat slab. La noi Burlacu a fost eliminat foarte repede, iar absenta lui Toni Alexe a contat foarte mult". In final, sa mentionam ca celelalte rezultate ale etapei a 7-a au fost urmatoarele: CSU Sibiu - Steaua Bucuresti 108-74, BU Poli Carbochim Cluj - Dinamo Erbasu Bucuresti 68-72, Rapid Bucuresti - Sportul studentesc Bucuresti 79-75, CSU Romradiatoare Brasov - Elba Timisoara 96-88 si Herlitz Targu Mures - Cimentul Fieni 86-89. Meciul CSU ISA Pitesti - Vega Soced Ploiesti a fost amanat. In etapa urmatoare, din 3 noiembrie, in deplasare, Poli Omega Tehnoton se va confrunta cu Sportul studentesc Bucuresti. Urmatoarele doua jocuri vor avea loc pe teren propriu, impotriva echipelor Elba Timisoara si Herlitz Targu Mures, pe 7 noiembrie si respectiv 12 decembrie 2001. Dan TEODORESCU

Page time :0.1366 (s) | 22 queries | Mysql time :0.026096 (s)