Baschetbalistele au redescoperit gustul succesului

11 Octombrie 2010
790 Vizualizari | 0 Comentarii
• Sportul Studentesc - Politehnica Iasi 62-89 (17-23,13-25,13-25,19-16), in etapa a doua a Diviziei A de baschet feminin

Cu un nou antrenor pe banca tehnica, in persoana lui George Clapon (fostul tehnician, Radu Boisteanu, ramanand secund), echipa de baschet feminin Politehnica National Iasi a reusit prima victorie in Seria SE a Diviziei A. Iesencele au invins pe terenul Sportului Studentesc cu scorul de 89-62 (23-17,25-13,25-13,16-19) si au luat o gura de oxigen dupa infrangerea din prima runda, suferita pe terenul Olimpiei Bucuresti. Poli National a inceput tare partida disputata sambata, in Arena de baschet din Bucuresti, si, dupa primul sfert, conducea deja cu 23-17. Mult mai bune au fost sferturile 2 si 3, astfel ca, inaintea ultimelor 10 minute, iesencele aveau un avantaj confortabil pe tabela de marcaj. Era 73-43 pentru gruparea lui George Clapon si nimic nu se mai putea intampla. Gazdele au castigat ultimul sfert, cu 19-16, dar nu au mai pus in pericol succesul Politehnicii, care a invins, astfel, la Bucuresti, cu 89-62. In etapa a doua a Seriei SE din Divizia A de baschet feminin, s-au mai inregistrat rezultatele: Rapid Bucuresti - CST BC Alexandria 62-70 si BC Galactica Brasov - SCM CSS Craiova 47-52. Olimpia Bucuresti a stat in aceasta runda. Dupa primele doua etape, Poli National ocupa locul secund, cu trei puncte, la un punct in spatele liderului CST BC Alexandria. Iesencele pot fi depasite, insa, de SCM CSS Craiova si de Olimpia Bucuresti, care au cate doua puncte si un singur joc disputat. Etapa viitoare, Poli National nu are adversar (in Seria SE sunt sapte echipe), iar urmatorul meci pentru fetele lui George Clapon este programat pe data de 20 octombrie, in deplasare la Galactica Brasov.