Baschetbalistele au tremurat pentru primul succes

22 Februarie 2010
613 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa de baschet feminin Politehnica Iasi a reusit sa sparga gheata in anul 2010, obtinand un succes la limita, formatia Galactica-Olimpia Brasov, cu scorul de 72-64 (16-14, 28-18, 17-9, 11-23). Intr-o partida disputata sambata la pranz, in sala de sport a Scolii 39, iesencele au inceput bine meciul si au castigat primele doua sferturi, astfel ca la pauza mare Poli National avea un avantaj de 12 puncte, scor 44-32. Fetele pregatite de Radu Boisteanu au continuat sa evolueze bine (in pofida accidentarii Doinei Panait) si in al treilea sfert pe care l-au castigat la 8 puncte, scor 17-9, iar cu zece minute inainte de finalul partidei gazdele aveau un avantaj de 20 de puncte, scor 61-41. Poli a tremurat insa serios in ultimul sfert, cand jucatoarelor lui Boisteanu nu le-a mai iesit nimic, iar Brasovul a reusit sa se apropie amenintator pe tabela (11-23 in sfertul 4), dar iesencele au fost salvate de finalul jocului. Astfel, Politehnica a invins Galactica Brasov cu 72-64, prin punctele marcate de jucatoarele: Tatarinova (17 puncte, 3 X 3), Browne (14 p), Necula (11 p), Panait (10 p), Walker (10 p, 1 X 3), Cioroiu (8 p), Cilibiu (2 p). Au mai jucat: Sorana Gavrilescu, Alaiba si Gapeeva. Etapa viitoare, miercuri, 24 februarie, Poli va juca in deplasare, impotriva formatiei CSS Timisoara, echipa care este lanterna rosie a clasamentului la zi. In schimb, baschetbalistii de la Politehnica nu au prea multe motive de bucurie. In primele doua jocuri ale turneului de la Galati, iesenii lui Costel Moscalu au castigat un meci, impotriva formatiei CSU 2 Ploiesti cu 116-80 (29-21, 33-18, 23-27, 31-14), dar au fost invinsi de Granitul Bucuresti cu scorul de 81-70 (23-17, 26-12, 15-20, 17-21). In partida cu Granitul, pentru Poli au marcat: Nanescu (21 puncte, 2 X 3), Fl. Moscalu (18 p, 1 X 3), Nicolae (10 p), Hurjui (9 p, 2 X 3), Moldovan (6 p), Manache (3 p), Anghel (2 p) si Huludet (1 p).