Baschetbalistele nu au rezistat in fata americancelor

10 Noiembrie 2007
701 Vizualizari | 0 Comentarii
• CS National Politehnica Iasi a pierdut ieri dimineata, in Sala Polivalenta, in fata formatiei BC Teleorman Alexandria, cu scorul de 76-55 • Jucatoarele iesene nu au avut nici o sansa in fata unei echipe care candideaza la locurile fruntase din Divizia A

Misiune imposibila pentru baschetbalistele de la CS National Politehnica Iasi in meciul de ieri dimineata, din Sala Polivalenta, disputat in fata formatiei BC Teleorman Alexandria. Beneficiind de aportul a patru americance, oaspetele au facut legea la Iasi, au castigat cu scorul de 76-55 si si-au depus astfel candidatura la ocuparea unuia dintre primele locuri in ierarhia finala a Diviziei A de baschet feminin. Practic, iesencele au jucat de la egal la egal cat le-au tinut benzina si au fost net depasite odata cu intrarea americancelor. Astfel, in partea a doua a meciului, echipa din Teleorman a facut spectacol in fata unui adversar depasit la toate capitolele. In final a fost 76-55 (22-17,14-12,25-14,25-12) pentru BC Teleorman Alexandria, iesencele aratand ca sunt, inca, prea mici pentru razboaiele adevarate ale primei divizii.

Gazdele au inceput bine partida de ieri, conducand pana in minutul 4, cand era 7-5. In acel moment, teleormanencele au reusit un cos de trei puncte, au facut 8-7 si apoi nu au mai putut fi ajunse. Totusi, la jumatatea sfertului al doilea, iesencele au mai avut o tresarire de orgoliu, egaland la 24, dar nu a fost decat un foc de paie si astfel, la pauza mare, teleormanencele conduceau cu 36-29. La reluare, pe teren nu a mai fost decat o singura echipa, americancele - destul de neinspirate in prima parte a meciului - zburdand pur si simplu pe teren. La sfarsitul partidei, antrenorul Gabi Mihailescu a recunoscut ca echipa din Iasi nu poate mai mult la aceasta ora. "Deocamdata, aceasta ne este valoarea, nu te poti compara cu o echipa care si-a permis sa aduca patru jucatoare de peste Ocean. Am incercat imposibilul, dar stiam ca ne va fi greu sa obtinem un rezultat bun in acest joc. Oricum, pentru noi e mai important meciul cu Rapidul, care urmeaza, in care speram sa obtinem a doua victorie din acest sezon", a declarat, dupa meci, si presedintele Marius Cosoi. In partida de ieri dimineata, punctele iesencelor au fost realizate de urmatoarele jucatoare: Causan - 21 (4X3), Suetina - 10, Tecoanta - 9 (1X3), Panait - 6, Bordeianu - 4, Gavrilescu - 3, Cilibiu - 2. De la oaspete s-au remarcat americancele, care au punctat dupa cum urmeaza: Christian Hood - 22, Alshea Hodges - 17 (1X3), Ernesia Wideman - 15 si Amber Cunningham - 7 (1X3). Miercuri, de la ora 17.00, in Sala Polivalenta, CS National Politehnica va juca restanta cu Rapid Bucuresti.

Page time :0.1321 (s) | 22 queries | Mysql time :0.017972 (s)