Baschetbalistii au pierdut din nou in Divizia A

18 Octombrie 2010
856 Vizualizari | 1 Comentarii
• Politehnica Iasi – BC Targu Mures 71-88 (14-19, 21-29, 15-19, 21-21), in etapa a patra a Diviziei A de baschet masculin

Echipa de baschet masculin Politehnica Iasi a fost invinsa de BC Targu Mures, intr-o partida din etapa a IV-a a Diviziei A. Ardelenii s-au impus in jocul din Polivalenta cu scorul de 88-71 (19-14, 29-21, 19-15, 21-21). Parasita de sarbii din lot, gruparea lui Costel Moscalu nu a rezistat in fata unui adversar mult mai valoros. Oaspetii au castigat primele trei sferturi, 19-14, 29-21,19-15, si si-au permis luxul de a nu mai forta in ultimele zece minute, incheiate cu scorul de 21-21. Scor final 71-88 si Politehnica a bifat a treia infrangere consecutiva in tot atatea meciuri disputate in acest sezon de Divizia A (iesenii mai au o restanta cu Municipal Oradea, care nu s-a disputat in etapa a doua, din cauza ca Sala Polivalenta a fost ocupata cu un targ). In meciul cu BC Targu Mures, pentru Politehnica au marcat: Dawson – 34p, Huludet – 11p, Hurjui – 3p, Madalin Nicolae – 5p. Fl. Moscalu – 5p, Amarghioalei – 6p, D. Anghel – 7p. De partea cealalta, punctele ardelenilor au purtat semnatura jucatorilor: L. Dumitru – 20p, Mladenovic – 17p, Forte – 15p, Sirutavicius – 7p, Mayfeld – 3p, Buciuman – 2p, Pora – 4p, Lapuste – 7p, Cooley – 13p. Politehnica ocupa ultimul loc in Divizia A si va juca etapa viitoare pe terenul echipei Gaz Metan Medias.