Baschetbalistii au uitat drumul spre victorie

29 Noiembrie 2010
844 Vizualizari | 1 Comentarii
Baschetbalistii ieseni au uitat gustul succesului
• BCMU Pitesti - CS Politehnica Iasi 100-69 (28-13, 19-24, 25-11, 28-21), in etapa 12 a Diviziei A de baschet masculin

Un nou esec usturator pentru echipa de baschet masculin Politehnica Iasi. Pentru al patrulea joc consecutiv, formatia pregatita de antrenorii Costel Moscalu si Mitica Anghel au incasat minim 100 puncte. Sambata, in etapa 12 a Diviziei A, Politehnica a fost spulberata de BCMU Pitesti, cu scorul de 100-69 (28-13, 19-24, 25-11, 28-21). Iesenii au ajuns, astfel, la 11 esecuri in cele 12 partide disputate in acest sezon. Dupa esecul din Trivale, dar si dupa succesul surprinzator al echipei din Miercurea Ciuc (74-71 cu BC Timisoara), Poli imparte ultimele trei locuri cu ciucanii si cu brasovenii.
La Pitesti, in fata a doar 100 spectatori, baschetbalistii ieseni au inceput prost meciul si au fost condusi, dupa primele 10 minute, cu scorul de 28-13. Oaspetii au avut o reactie de orgoliu si au reusit sa castige sfertul al doilea, cu 24-19, si se parea ca Politehnica poate da lovitura la Pitesti. La adapostul celor 10 puncte avans pe tabela de marcaj (scor 47-37), pitestenii au facut spectacol in sfertul al treilea, pe care l-au castigat cu 25-11 si era clar ca nu mai pot scapa victoria printre degete. In ultimele 10 minute, cele doua echipe s-au intrecut in marcat puncte, iar BCMU Pitesti a ajuns la granita celor 100 puncte, invingand Poli cu scorul de 100 la 69. In partida din Sala Trivale, cel mai bun marcator al Politehnicii a fost McCullogh, cu 16 puncte (1X3), urmat in topul eficacitatii de Madalin Nicolae - 13 puncte (1X3) si Hurjui (2X3). Restul punctelor iesene au fost marcate de jucatorii: Marinkovic - 11p. (3X3), Dumitru Anghel - 6p., Amarghioalei - 4p., Huludet - 4p., Florin Moscalu - 2p. De partea cealalta, pentru pitesteni cei mai buni marcatori au fost: Vujacic - 30p. (3X3), T. Shewmake - 19p. (2X3), Voinescu - 13p. (3X3), Eichelberger - 12p. (1X3), Genie - 11p. (1X3).
Etapa viitoare, sambata, 4 decembrie, Politehnica va primi vizita formatiei CSU Sibiu. In afara partidei de la Pitesti, in runda 12 a Diviziei A de baschet masculin s-au mai inregistrat rezultatele: CSU Ploiesti - CSA Steaua Turabo 66-53, CSU Atlassib Sibiu - Municipal Bucuresti 80-72, BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc - BC Timisoara 74-71, SCM CSS Craiova - CSU Municipal Brasov 102-74, Municipal Oradea - Gaz Metan Medias 67-83, Energia Rovinari - BC Mures Targu Mures 71-79.