Baschetbalistii si-au luat vacanta inainte de vreme

20 Decembrie 2004
691 Vizualizari | 0 Comentarii
•Universitatea Petre Andrei Iasi - Policarbochim Cluj 83-99, in etapa a unsprezecea a Diviziei A de baschet masculin •Profitand de ultimele doua victorii de acasa, baschetbalistii ieseni au intrat in vacanta inaintea meciului de sambata cu clujenii •In pofida infrangerii, UPA a terminat turul pe locul opt, indeplinind astfel obiectivul impus de conducerea clubului •Campionatul national se va intrerupe pana pe data de 29 ianuarie 2005

Cu doua succese de renume in ultimele doua jocuri disputate pe teren propriu cu West Petrom Arad si Elba Timisoara, baschetbalistii de la Universitatea Petre Andrei (UPA) si-au luat vacanta inainte de vreme, astfel ca, la ultima aparitie in anul 2004 in fata spectatorilor ieseni, s-au facut de ras pierzand lamentabil in fata formatiei Policarbochim Cluj. Si asta nu pentru ca oaspetii au jucat foarte bine, ci din cauza atitudinii superficiale cu care iesenii au tratat acest joc. Desi era ultima lor reprezentatie in fata propriilor spectatori, Colesnicov si compania nu au reusit sa-si ia un frumos la revedere de la public, pierzand cu scorul de 83-99, meciul cu formatia din Cluj. Partida, disputata sambata seara in Sala Polivalenta, in fata a aproximativ o mie de spectatori, a inceput in nota de dominare a gazdelor, care si-au si adjudecat prima parte a meciului, cu scorul de 26-25. De aici, insa, parca ceva s-a rupt in jocul echipei lui Petre Magurean si clujenii au pus stapanire pe meci, intrand la pauza mare cu un avantaj de zece puncte pe tabela de marcaj, scor 42-52. Dupa pauza mare, desi publicul spectator a incercat sa-si impinga favoritii spre un nou succes, jucatorii ieseni au jucat la fel de slab, chiar catastrofal in aparare, permitand echipei oaspete sa-si majoreze din nou avantajul pe tabela de marcaj, scor 61-77, cu zece minute inainte de finalul meciului.

Colenicov din nou in mana

Ultimul sfert al partidei s-a incheiat la egalitate, 22-22, prea putin pentru ca UPA sa incheie in forta acest an, fluierul final al arbitrilor Banica si Ciulin, consfintind o victorie meritata a oaspetilor, scor 83-99. In pofida infrangerii de sambata, formatia ieseana a terminat turul pe locul opt, indeplinind astfel obiectivul impus de conducerea clubului, dar ramane de vazut in ce masura patronul echipei, Niculae Niculescu, le va da jucatorilor integral salariile pentru lunile noiembrie si decembrie. La finalul jocului, antrenorul Radu Boisteanu, recunostea ca echipa sa a facut un meci slab, acuzandu-si jucatorii ca au intrat prea devreme in vacanta. "Am pierdut astazi, pentru ca am intrat in vacanta inainte de vreme. Din pacate jucatorii mei au tratat superficial jocul dupa primul sfert si asta s-a vazut. Echipa din Cluj a speculat toate inexactitatile noastre, mai ales din aparare si a obtinut o victorie meritata", a declarat Boisteanu. Campionatul national se va intrerupe pana pe data de 29 ianuarie 2005, data la care UPA va juca in deplasare la Dinamo Erbasu Bucuresti. In jocul de sambata, punctele iesenilor au purtat semnatura jucatorilor: Colesnicov (26), Dornescu (25), Andrus (14), Nicolae (7), Murgoci (6), Nanescu (4), Muscalu (1).

Page time :0.1331 (s) | 22 queries | Mysql time :0.017457 (s)