Batranii Cehiei au profitat de naivitatea elvetienilor

9 Iunie 2008
527 Vizualizari | 0 Comentarii
Vaclav Sverkos
• Cehia a invins, cu scorul de 1-0, selectionata Elvetiei, in meciul de deschidere al Campionatului European de Fotbal • Unicul gol al meciului a fost marcat de Vaclav Sverkos, in minutul 71

Reprezentativa de fotbal a Cehiei a invins in meciul de deschidere a Campionatului European, cu scorul de 1-0, echipa nationala a Elvetiei. Intr-un joc disputat la Basel, pe stadionul St. Jakob-Park, unicul gol al intalnirii a fost marcat de Vaclav Sverkos. Meciul in sine nu a fost unul spectaculos, alternand momentele bune cu cele de tatonare. Desi trupa condusa de pe margine de reputatul antrenor Karel Bruckner era considerata favorita certa in disputa cu elvetienii, cel putin in prima parte a jocului, baietii lui Jacob Kuhn au fost cei care au dominat si care si-au creat mai multe ocazii de gol. Desi au fost la carma jocului o buna parte din timp, elvetienii nu au reusit sa-si concretizeze avantajul pe tabela de marcaj. Mai mult decat atat, in finalul primelor 45 de minute, reprezentativa din tara Cantoanelor l-a pierdut pe capitanul Alexander Frei, care a parasit terenul accidentat la genunchiul stang, dupa un fault dur al cehului Grygera. Dupa ce a primit ingrijiri la marginea terenului, Frei a plecat la vestiare cu o punga cu gheata la genunchi. Potrivit primelor estimari, acesta ar fi suferit o leziune a ligamentelor si va rata restul turneului. Cea de-a doua parte a jocului a adus si primul avertisment cu cartonas galben a turneului, vizat fiind elvetianul Ludovic Magnin, dupa aproximativ o ora de joc, cand l-a faultat pe cehul Sionko. Pe de alta parte, Cehia a deschis balul turneului, marcand primul gol al competitiei, cand Vaclav Sverkos a marcat in minutul 71 al intalnirii cu Elvetia. Plecat de la limita ofsaidului, Sverkos a primit un balon la 16 metri de buturile elvetienilor si l-a invins pe portarul advers, Benaglio cu un sut bine plasat. Totusi, cu zece minute inainte de final, Elvetia a trecut pe langa egalare, cand Vonlanthen a trimis in transversala, dupa ce in prealabil, Petr Cech a respins in fata un balon sutat de Barnetta. Daca la finalul partidei, antrenorul Karel Bruckner a recunoscut ca a castigat cu noroc, selectionerul reprezentativei din tara Cantoanelor, Jacob Kuhn, s-a aratat nemultumit de rezultat. "Aceasta infrangere nu este meritata si cred ca am avut destule ocazii. Trebuia sa obtinem macar un rezultat de egalitate, daca nu chiar sa invingem", a spus Kuhn.

Elvetia - Cehia 0-1 (0-0)
Marcator: Vaclav Sverkos (`71)
Stadion: St. Jakob-Park (Berna)
Spectatori: 30.000
Formatii: Elvetia: 1. Benaglio - 5. Lichtsteiner (22. Vonlanthen `75), 20. Muller, 4. Senderos, 3. Magnin - 19. Behrami (12. Derdiyouk `84), 8. Inler, 15. Fernandes, 16. Barnetta - 9. Frei (10. Yakin `46), 11. Streller.
Antrenor: Jakob Kuhn
Cehia: 1. Cech - 2. Grygera, 21. Ujfalusi, 22. Rozehnal, 6. Jankulovski - 4. Galasek - 7. Sionko (11. Vlcek `83), 14. Jarolim (5. Kovac `87), 3. Polak, 20. Plasil - 9. Koller (10. Sverkos `56).
Antrenor: Karel Bruckner. Arbitri: Roberto Rosetti, Alessandro Griselli si Paolo Calcagno (toti din Italia)