Bayern a facut Steaua svaiter

26 Noiembrie 2008
946 Vizualizari | 0 Comentarii
• Steaua a suferit o infrangere drastica pe Allianz Arena in fata campioanei Germaniei, Bayern Munchen, intr-o partida dominata de la un capat la altul de gazde • Elevii lui Dorinel Munteanu au dat dovada de frica si au dovedit ca sunt prea mici pentru un razboi atat de mare

Liga Campionilor este o palarie prea mare pentru Steaua Bucuresti. Dupa lectia de franceza cu Olympique Lyon, stelistii au fost calcati in picioare pe Allianz Arena, de campioana Germaniei, Bayern Munchen. Steaua a fost invinsa cu scorul de 3-0, dar nemtii puteau inscrie lejer macar inca alte 5-6 goluri.

De partea cealalta, elevii lui Dorinel Munteanu au dat dovada de frica, au ajuns la 13 meciuri consecutive fara victorie si au dovedit ca sunt prea mici pentru un razboi atat de mare. Stelistii au parut, ca in majoritatea partidelor de Champions League, extrem de timorati pe inceput de meci, abia dupa un sfert de ora de joc reusind sa lege mai mult de 3 pase pe atac. Dintr-o astfel de faza a venit si prima ocazie mai sanatoasa a Stelei, un contraatac in faza a doua cu Banel Nicolita trimitand la Dayro Moreno in dreapta, acesta retrimite in centru la Radoi, care din voleu trimite mingea la o palma de transversala. Spre jumatatea reprizei jocul s-a mai echilibrat, nemtii micsorand presiunea sufocanta asupra careului stelist, in timp ce oaspetii au inceput sa iasa cu mai mult curaj pe atac, insa Lucio a respins majoritatea centrarilor din fata portii lui Rensing. Goian a fost aproape de a marca in minutul 41. Gasit surprinzator in careul nemtilor de o centrare de pe dreapta a lui Banel, fundasul central a incercat un sut pe jos din intoarcere, dar portarul lui Bayern a fost pe faza. Bayern a avut un inceput excelent de repriza secunda si inevitabilul s-a produs in minutul 57, un moment de neatentie in centrul defensivei steliste reprezentand butonul declansarii exploziei germane. Klose a fost gasit singur in marginea careului mic de o centrare de pe dreapta si l-a executat pe Zapata cu un sut cu exteriorul la care portarul stelist n-a avut cum sa intervina. Si elevii lui Klinsman nu s-au oprit aici. Un contraatac supranumeric desfasurat in viteza de germani a inghetat apararea stelista, Ribery, distrandu-se pe partea stanga, a pasat in centru la Klose, care n-a avut de indeplinit decat o simpla formalitate singur in fata lui Zapata. Dorinel Munteanu a socat spre final de partida cand l-a scos din teren pe Bogdan Stancu si l-a introdus pe Tiago Gomes, o miscare total defensiva, total de neinteles pentru tehnicianul Stelei, acesta preferand sa apere rezultatul de forfait de pe tabela, in locul unui scor mult mai mare si umilitor in favoarea nemtilor, care meritau totusi sa castige la o diferenta mai mare, tinand cont de ocaziile imense pe care le-au avut.

Suporterii Stelei si-au dat in petec

La meci au asistat fostul presedinte al FR Tenis, Ilie Nastase, si fostul international, selectioner si antrenor al Stelei, Gheorghe Hagi, nu insa si finantatorul FC Steaua, Gigi Becali, care nu a mai facut deplasarea la Munchen. Pe Allianz Arena, Dorinel Munteanu a mizat pe urmatorul unsprezece: Zapata - Golanski, Dorin Goian, Ghionea, Petre Marin - Mirel Radoi, Ovidiu Petre (Lovin `66) - Nicolita, Dayro Moreno, Szekely (Semedo `63) - Bogdan Stancu (Tiago Gomes `78). De partea cealalta, antrenorul Jurgen Klinsmann a mizat pe urmatoarea formula de joc: Rensing - Oddo, Lucio (Breno `78), Van Buyten, Lahm - Schweinsteiger, Van Bommel, Ze Roberto, Ribery - Toni (Borowski `82), Klose. Un gest ciudat s-a petrecut insa in tribune. Fanii Stelei au aprins mai multe torte, in corul de huiduieli ale nemtilor, neobisnuiti cu asemenea practici. Se pare ca din interiorul galeriei Stelei se doreste boicotarea echipei si suspendarea din Liga Campionilor. Acest gest, al aprinderii tortelor, doreste sa convinga UEFA si sa suspende Steaua din Liga Campionilor. De asemenea, pe langa infrangerea la scor, Steaua a mai suferit o pierdere pe Allianz Arena. Astfel, Dorin Goian a devenit indisponibil pentru ultimul meci al Stelei in Liga Campionilor dupa ce a incasat un cartonas galben in meciul cu Bayern. Dorin Goian a fost nevoit sa il opreasca prin fault la mijlocul terenului pe Luca Toni dupa ce Bogdan Stancu a pierdut cu usurinta mingea si a primit un cartonas galben care ii aduce automat suspendarea pentru meciul urmator cu Fiorentina. In celalalt meci al grupei F, Olympique Lyon a invins la Fiorentina, cu scorul de 2-1 si s-a calificat deja in optimile de finala ale Ligii Campionilor, alaturi de Bayern Munchen. Golurile invingatorilor au fost marcate de Makoun `15 si Benzema `27, in timp ce pentru gazde a inscris Gilardino, in minutul 45. Mutu a primit un cartonas galben, in minutul 90. In etapa a VI-a, ultima, care va avea loc la 10 decembrie, sunt programate intalnirile: Steaua Bucuresti - AC Fiorentina si Olympique Lyon - Bayern Munchen.

Page time :0.1411 (s) | 24 queries | Mysql time :0.013468 (s)