Bebe Manole aduce linistea in curtea gazdelor

7 Mai 2002
864 Vizualizari | 0 Comentarii
•Telecom Iasi - Sportul Municipal Vaslui 1-1 (0-1) •Oaspetii au venit la meci cu numai 13 jucatori, fara noua "mercenari" si fara antrenorul principal Adrian Harlab

In fata a peste 4.500 de spectatori, unii mai "nervosi" ca niciodata, chiar daca ne aflam in Vinerea mare, fotbalistii de la Telecom Iasi si Sportul Municipal Vaslui s-au confruntat ieri dupa-amiaza pe stadionul "Nena-Constructorul", oaspetii sosind la meci fara noua "mercenari" si fara antrenorul principal Adrian Harlab. De fapt, vasluienii au sosit la partida de pe "Maracana" din Alexandru cel Bun doar cu un lot alcatuit din 13 jucatori, sub comanda secundului Ovidiu "Gosa" Burdujan, fost jucator in anii din urma la Poli Iasi. Delegatia de la SM Vaslui a intrat la vestiare doar cu 15 minute inainte de ora oficiala de incepere a partidei si din aceasta cauza meciul a debutat cu cele 15 minute permise de regulament peste ora programata. Chiar daca au venit la meci fara portarul Kajcsa si fara vedetele Ispas, Mauta, Goiceanu, Mosteanu, Panait, Chivu, Gnandt si Barna, pe post de delegat al echipei fiind jucatorul aflat in convalescenta Catalin Popa (care nici pix sa completeze foaia nu avea), vasluienii au aratat ca formeaza o echipa destul de buna, acolo unde dispecerul Stefan Matei ramane prima vioara la mijlocul terenului, chiar si la 38 ani. In schimb, telefonistii au jucat crispat la inceput, Petrica Basascu ratand nenumarate ocazii la poarta lui Nunweiller. Surprinzator, cel care era sa deschida scorul pentru gazde a fost portarul Dobos, care, in urma unei degajari puternice, ajutat si de vantul favorabil, a expediat balonul in bara portii adverse, in min. 16 !!! Acelasi Dobos are alte doua interventii la sacrificiu in fata atacantilor vasluieni si salveaza goluri ca si facute in min. 13 si 32, la suturile lui Anghel. Dupa o noua ratare a varfului iesean Basascu (37'), oaspetii deschid scorul in min. 42, prin Adrian Popa, cel care inscrie dintr-un careu aglomerat, in urma unei lovituri libere executate de pe stanga, de "meseriasul" Stefan Matei (0-1). Prima repriza se incheie cu alte doua ocazii la poarta vasluienilor, ratate insa de acelasi Basascu (43') si Dediu (45').

•Schimbari inspirate dupa pauza

In repriza secunda, antrenorii ieseni Nicki Costachescu si Narcis Ciocarlan fac trei schimbari inspirate in formatia Telecomului, pentru a fortifica linia de atac. Primele trei ocazii de gol din partea a doua a meciului apartin gazdelor, dar Basascu (52'), Robu (65') si Moici (68') expediaza cu capul balonul pe langa poarta adversa, ratand egalarea. In min. 78, Anghel face o cursa impetuoasa pe partea dreapta a terenului, centreaza precis in careul iesean, dar formidabilul Dobos scoate din nou un gol ca si facut, in urma unui sut expediat din 7 metri de Adi Popa. Ocazia vasluienilor se "razbuna" insa doua minute mai tarziu (80'), atunci cand noul intrat Bebe Manole inscrie cu un sut din 4 metri in coltul lung al portii oaspetilor, in urma unei centrari de pe dreapta reusita de fundasul Robu (1-1). Golul inscris de Bebe Manole readuce linistea in curtea gazdelor, dar si a celor din Dealul Copoului, Poli Unirea fiind acum cu un picior in Divizia B si la sase puncte avans fata de SM Vaslui in fruntea clasamentului Seriei I a Diviziei C de fotbal. Pana la finalul partidei, gazdele conserva rezultatul, dar mai au totusi si alte doua ocazii de gol, prin Robu (min. 82 - sut in bara portii adverse) si Grigore (min. 87 - cap pe langa poarta vasluiana, in urma unei centrari primite de la Manole). Sub conducerea brigazii Catalin Florescu (Techirgiol) - Danut Toader Lazar (Reghin) si Viorel Marius Adam (Sighisoara), observatorul partidei fiind Gheorghe Voda (Piatra Neamt), au evoluat urmatoarele efective:
- Telecom Iasi: Dobos - Robu, Raileanu, Cordas, Moici, Cabalau - Dediu, Marian, Sinescu (Grigore 77') - Petrica Basascu (Manole 66'), Tiron (Cotan 58'). Antrenori: Corneliu "Nicki" Costachescu si Narcis Ciocarlan.
- SM Vaslui: Nunweiller - Pantea, Bichir, Budescu, Enache, Nicu Medelet - Sava, Stefan Matei, Bazu (Malaet 75') - Anghel, Adrian Popa. Antrenor: Ovidiu "Gosa" Burdujan.
Dupa meci, telefonistii au salutat publicul spectator si au savurat aceasta "remiza" impotriva vasluienilor precum o victorie. "Satelitul" Telecom si-a facut inca o data datoria in fata echipei "mame" din Copou.