Belarus a invins Albania si are sase puncte in fata Romaniei

13 Octombrie 2010
956 Vizualizari | 0 Comentarii
Nationala Belarusului si-a facut norma de puncte in meciul cu Albania, castigand cu 2-0 (1-0) intalnirea programata aseara, la Minsk, in etapa a 4-a a Grupei D din preliminariile Euro 2012. Doar zece minute au rezistat albanezii la Minsk, echipa gazda pregatita de germanul Bernd Stange deschizand scorul prin Vitaly Rodionov. Acesta a profitat de un balon respins in fata de portarul albanez Bechay si a trimis la coltul lung pentru 1-0. Bielorusii au ratat o buna ocazie de a-si majora avantajul in minutul 30, cand mingea a ajuns in careu la Kalachev, insa sutul acestuia a trecut pe langa poarta. Doua minute mai tarziu gazdele au trecut si mai aproape de gol, sutul lui Shitov trecand milimetric peste transversala portii albaneze. Echipa care a remizat cu Romania la Piatra Neamt a expediat primul sut pe spatiul portii lui Zhevnov abia in minutul 36, cand Duro l-a incercat pe goalkeeper-ul bielorus cu o executie din marginea careului. Jocul a curs dupa aceleasi coordonate si in partea secunda, gazdele conducand ostilitatile in fata unei echipe a Albaniei extrem de modesta in exprimarea de pe teren si vointa aratata. Pe acest fond, Belarus a mai marcat o data, noul intrat Krivtsev punctand in minutul 78, pentru un 2-0 care propulseaza nationala lui Stange la sase puncte de Romania, in fruntea ierarhiei Grupei D. Opt puncte pentru Belarus, dupa doua victorii si doua remize, in timp ce Albania a ramas cu cinci puncte. Tot aseara, Franta a intalnit Luxemburgul, la Metz, intr-un joc disputat dupa inchiderea editiei. In alte meciuri disputate aseara, in preliminariile Euro 2012, s-au mai inregistrat rezultatele: Azerbaidjan - Turcia 1-0, Kazakhstan - Germania 0-3, Armenia - Andorra 4-0, Insulele Feroe - Irlanda de Nord 1-1, Finlanda - Ungaria 1-2, Letonia - Georgia 1-1, Liechtenstein - Cehia 0-2, Danemarca – Cipru 2-0, Olanda – Suedia 4-1, San Marino – Moldova 0-2, Elvetia - Tara Galilor 3-1, Macedonia – Rusia 0-1, Slovacia – Irlanda 1-1, Estonia – Slovenia 0-1, Italia – Serbia 0-0 (meci intrerupt in minutul 6 de fanii sarbi care au aruncat cu fumigene si petarde pe terenul de joc).

Page time :0.1502 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019585 (s)