Belgia a invins la scor Tunisia in cel mai frumos meci de la Mondiale

EUR: 4.6550 RON (-0.0039)
USD: 3.9774 RON (-0.0290)
Belgia a zdrobit Tunisia si s a calificat in optimi

Belgia a oferit o adevarata lectie de fotbal, sambata, in fata reprezentativei Tunisiei.

Europenii s-au impus cu un categoric 5-2 la capatul celui mai spectaculos meci de la Mondialul rusesc.

Intalnirea disputata la Moscova a inceput perfect pentru microbisti, Eden Hazard marcand dintr-un penalti obtinut tot de el.

Zece minute mai tarziu, Romelu Lukaku a dus scorul la 2-0 din pasa lui Mertens, insa imediat tunisienii au reusit sa reduca din diferenta dupa golul lui Bronn.

A urmat o perioada neagra pentru selectionerul africanilor, doi jucatori accidentandu-se si fiind inlocuiti inca din prima repriza, Lukaku marcand golul trei in prelungirile reprizei, dupa o gafa mare a aparatorilor tunisieni.

Partea secunda a fost la fel de spectaculoasa, Hazard reusind "dubla" inainte de recitalul lui Batshuay. Atacantul imprumutat de Chelsea la Dortmund a ratat trei ocazii uriase pentru ca apoi sa inscrie din centrarea lui Tielemans.

Tunisienii, care au evoluat destul de deschis in aceasta disputa, au "inchis tabela" la ultima faza a partidei.

Belgia reuseste sa obtina calificarea in optimile de finala dupa numai doua meciuri, in timp ce Tunisia isi face bagajele si se pregateste de plecarea acasa.