Bergodi a salvat Politehnica de la retrogradare (FOTO)

1 Iunie 2009
1551 Vizualizari | 2 Comentarii
Bergodi a salvat Politehnica de la retrogradare FOTO
• Pentru al cincilea an consecutiv, Poli Iasi s-a salvat de la retrogradare si va juca un nou sezon pe prima scena a fotbalului romanesc • Iesenii au remizat acasa, 1-1 cu Gloria Buzau, si au profitat de esecul echipei Gaz Metan Medias, care a pierdut la Constanta, scor 2-0 • Antrenorul Cristiano Bergodi si-a indeplinit obiectivul, dar scarbit de atitudinea din jurul echipei, este tentat sa plece in vara de la Iasi
Poli Iasi - Gloria Buzau 1-1 (0-0) Marcatori: Bratu (`53) / Mansour (`54) Stadion: Emil Alexandrescu Vreme: frumoasa Spectatori: 10.000 Gazon: bun Formatii: Politehnica Iasi: Plesca - Buta, Adrian Ilie, L. Munteanu, Pecnik - Viveiros (Milea `71), Bersnjak, Ignatov (Milea `73), Petar Jovanovic (Sfarlea `55) - Cr. Bratu, Andrei Cristea. Antrenor: Cristiano Bergodi Gloria Buzau: Zimmermann - Mera, Da Silva, Siminic (Ademar `85) - Adrian Popa (Florin Sandu `90), Poparadu, Cojocnean, Teusan (Claudiu Ionescu `56) - Bonfim, Chitu - Mansour. Antrenor: Constantin Carstea Cartonase galbene: Ignatov, Bratu, Milea / Teusan, Diogo, Cl. Ionescu, Ademar, Zimmermann Arbitri: Alexandru Tudor - 7, Ovidiu Maier - 7, Dorin Mudura - 7 Observatori: Florin Gatejan si Laszlo Sajtos Dupa un campionat lung, greu si istovitor, Poli Iasi s-a salvat din nou de la retrogradare. Pentru al saselea an consecutiv, iesenii vor avea ocazia sa urmareasca pe viu tot ce are mai bun fotbalul romanesc. Zece mii de oameni au urcat sambata seara in dealul Copoului, profitand de faptul ca intrarea a fost libera, pentru a asista la ultima reprezentatie a elevilor lui Cristiano Bergodi pe teren propriu in acest sezon, pe teren propriu. Munteanu si compania nu au reusit decat un egal cu Gloria Buzau, dar cum Farul Constanta a invins pe Gaz Metan Medias cu 2-0, iesenii sunt salvati si matematic de la retrogradare. Singura incertitudine este reprezentata de verdictul TAS-ului, care este asteptat pana pe 8 iunie, in scandalul Nocturna. Daca Farul va primi inapoi cele trei puncte in urma stingerii nocturnei la Iasi, atunci constantenii ar aduna 33 de puncte, la fel ca si Poli (care ar pierde implicit 3 puncte) si Gaz Metan, cu o runda inainte de finalul sezonului. Aceasta situatie este insa pur ipotetica, pentru ca in proportie de 99,99 la suta, Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne va respinge contestatia Farului si nu se va implica in treburile FRF, care a decis rejucarea meciului de la Iasi, castigat pana la urma de Poli, cu 2-1. Chiar daca Bergodi a reusit o adevarata minune, salvand echipa de la retrogradare, iesenii prezenti la meci, in tribune si mai ales la tribuna oficiala au dovedit inca o data ca recunostinta este o floare rara si au fost mai degraba suparati ca Poli nu a castigat cu Buzaul decat ca formatia din Copou a evitat retrogradarea. Scarbit de toata aceasta atitudine ostila din jurul echipei, dar si dezamagit crunt de lipsa de recunostinta de la Iasi, Cristiano Bergodi este tentat sa nu mai continue cu Poli din vara, multe echipe din Liga I, multe dintre ele cu pretentii europene, fiind gata sa-l racoleze pe fostul capitan de la Lazio. Doua goluri intr-un minut Revenind la meci, jucatorii de la Poli au facut un nou meci prost, parand marcati vizibil de tensiunea uriasa din jurul acestei partide. Iesenii au dominat jocul de la un capat la altul, dar nu si-au creat prea multe ocazii de gol, mai ales in prima repriza. In minutul 25, Ignatov a sutat periculos din afara careului, insa portarul Buzaului a intervenit excelent si a respins de langa bara. Zece minute mai tarziu, Munteanu a irosit o lovitura libera excelenta, de la 17 metri, tragand intr-un jucator advers. Cristea putea aduce golul izbavirii, dar a trimis incredibil de slab cu capul, liber in sase metri, la cea mai mare ocazie a Politehnicii. De partea cealalta, buzoienii au preferat sa stea la cutie, au jucat defensiv si au ratat prima ocazie in minutul 45, cand Teusan a expediat o torpila de la peste 25 de metri, respinsa greu de Plesca. Dupa pauza, iesenii au inceput si mai decisi jocul, iar in minutul 53, Cristi Bratu a deschis scorul printr-o lovitura de cap, de la 6 metri cu poarta goala, dupa o centrare ideala oferita de Cristea. Bucuria iesenilor nu a tinut decat cateva secunde si, in minutul 54, Mansour a egalat dupa ce l-a invins pe Plesca, cu o lovitura de cap, la o minge bine centrata de Chitu. Cristea putea declansa fiesta in Copou, dar in minutul 62 nu a reusit sa inscrie din 6 metri, dupa o pasa foarte buna a lui Buta. Cinci minute mai tarziu, Sfarlea a tras mult pe langa poarta din pozitie centrala, irosind o noua sansa de a lasa toate cele trei puncte in dealul Copoului. Cu trecerea timpului, la adapostul rezultatului de la Constanta (Farul conducea inca din prima repriza cu 2-0 pe Gaz Metan Medias), fotbalistii ieseni au preferat sa inchida jocul, sa nu mai riste prea mult, remiza 1-1, fiind suficienta pentru ca Poli sa evite retrogradarea cu o etapa inainte de finalul campionatului. Etapa viitoare, pe 10 iunie, Poli se va deplasa la Rapid, pentru ultimul meci din acest sezon al Ligii I. Pana atunci, Bergodi le-a dat liber elevilor sai pana miercuri, tragand si el o fuga pana in Italia ca sa-si vada familia pe care nu a mai vazut-o de cateva saptamani.