Bianca Andreescu face minuni in locul lui Halep la Indian Wells. O spulbera pe Muguruza

13 Martie 2019
714 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.7509 RON (0.0000)
USD: 4.1988 RON (0.0000)
Bianca Andreescu

Bianca Andreescu, jucatoarea de 18 ani de origine romana care reprezinta Canada, detinatoarea unui wildcard la Indian Wells a reusit performanta in fata careia Simona Halep a cedat: canadianca s-a calificat in sferturi la turneul din California, dupa ce a zdrobit-o pe chinezoaica de pe locul 18 Wang Qiang 7-5, 6-2. Update: In meciul din sferturi, Bianca Andreescu a castigat categoric primul set (6-0) in fata favoritei Garbine Muguruza si conduce cu 2-0 in setul doi!

Bianca Andreescu (locul 60 WTA) are un meci de foc miercuri seara cu spaniola Garbine Muguruza (locul 20 WTA), meci inceput la ora 22:00, ora Romaniei. Dupa victoria fara emotii in fata lui Wang, Bianca Andreescu a devenit cea mai tanara jucatoare din sferturile turneului din ultimii 10 ani.

Bianca Andreescu are sansa sa urce in premiera in Top 50, dupa parcursul de exceptie din competitia californiana. „Este o nebunie. O nebunie, serios! Traiesc o experienta incredibila! Acesta este unul dintre cele mai bune turnee din lume, asa ca sunt foarte, foarte fericita!", a declarat Bianca Andreescu inainte de mciul cu chinezoaica Wang Qiang.