BILANT! Romania a ocupat locul 13 in clasamentul pe medalii la FOTE 2015. Trei sunt de aur

Publicat: 02 aug. 2015
1

Delegatia României a ocupat locul 13 în clasamentul final pe medalii la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) 2015, editia de vara, care s-a încheiat sâmbata, la Tbilisi (Georgia). Bilantul României a fost de trei medalii de aur, cinci de argint si doua de bronz.

Medaliile de aur au fost cucerite de înotatoarea Maria Claudia Gadea (400 m mixt) si de atletele Georgiana Iuliana Anitei (triplusalt) si Andrea Miklos (400 m), argintul a fost câstigat de atletii Bogdan Ioan Sitoianu (lungime), Razvan Cristian Grecu (triplusalt), Mihaita Andrei Micu (ciocan), de judoka Razvan Adrian Ciolan (cat. 73 kg) si perechea Stefania Selma Cadâr/Andreea Prisacariu (tenis, dublu feminin), în timp ce medaliile de bronz au fost adjudecate de înotatorul Daniel Cristian Martin (200 m spate) si de jucatoarea de tenis Stefania Selma Cadâr (simplu feminin).

Rusia a ocupat primul loc în ierarhie, cu 17 medalii de aur, 9 de argint si 11 de bronz, urmata de Italia, 12-2-10, Franta, 9-5-8, Ungaria, 9-3-11, Slovenia, 5-6-5, Republica Moldova ocupând un remarcabil loc 6, cu 5-2-0, înaintea Marii Britanii, 4-8-8, a Spaniei, 4-7-6, Olandei, 4-3-8, Georgiei, 4-0-6, Germaniei, 3-8-6, Ucrainei, 3-7-1, României, 3-5-2, etc. În urma cu doi ani, la editia de la Utrecht, România a ocupat locul 12 în clasamentul pe medalii, cu 2 de aur, 7 de argint si 7 de bronz.

Echipa Olimpica a României a participat la FOTE 2015 de la Tbilisi cu 66 de sportivi si 18 antrenori. Reprezentantii României au evoluat la sase dintre cele noua sporturi înscrise în program, atletism, judo, gimnastica, înot, handbal (fete) si tenis.

Sâmbata, la atletism, Raluca Adriana Vrabie a ocupat locul 5 la aruncarea sulitei (47,41 m – cea mai buna performanta personala a sa), iar Diana Elena Bogos s-a clasat tot pe locul 5 la 800 m (02:11.42).
Echipa de handbal junioare Under-17 a ocupat locul 5, dupa ce a dispus cu 27-25 de Germania, în meci de clasament. În finalele pe aparate la gimnastica artistica, Ioana Teodora Crisan a terminat pe locul 6 la bârna (12,100 puncte), iar Olivia Cîmpian pe 7 la sol (13,600).

La judo, Mihai Leonard Tomescu (90 kg) a fost învins în primul tur de ungurul Peter Arvai, iar Alexandra Cristina Mazilu (+70 kg) a învins-o în primul tur pe Annika Karilaid (Estonia), a pierdut apoi la Raz Hershko (Israel), în recalificari fiind întrecuta si de bulgaroaica Ilina Stoianova.