Bilba a bagat mortul in tabara Politehnicii

1 Aprilie 2008
1691 Vizualizari | 4 Comentarii
Ionut Bilba
• Atacantul Politehnicii Iasi, Ionut Bilba, a fost eliminat in debutul meciului de la Targu Jiu si a pus astfel umarul la victoria gazdelor • Ramasi in doar 10 jucatori de camp in urma unui gest absolut gratuit si nesabuit al lui Bilba, iesenii nu au reusit sa scoata nici macar un rezultat de egalitate • Pentru Poli urmeaza o perioada dificila, cu trei meciuri in 8 zile, doua dintre adversare fiind Unirea Urziceni si Rapid Bucuresti • Dupa infrangerea cu Pandurii, jucatorii ieseni au innoptat la Targu Jiu si au revenit in Copou ieri dupa-amiaza

Unul dintre cei mai bine platiti jucatori din lotul Politehnicii a comis-o din nou. In meciul de duminica, de la Targu Jiu, atacantul Ionut Bilba a lovit cu cotul, ce-i drept in alergare, un jucator gorjean si a fost eliminat de arbitrul Mugurel Draganescu, din minutul 7. Reluarile TV i-au dat dreptate centralului din Breaza, fiind lesne de observat cum blondul atacant iesean il loveste pe jucatorul Pandurilor. Ramasi in doar 10 jucatori de camp in urma acestui gest absolut gratuit si nesabuit al lui Bilba, iesenii nu au reusit sa scoata nici macar un rezultat de egalitate in deplasarea din orasul lui Brancusi. Poli a rezistat doar 75 de minute, pana cand argentinianul Arrieta a inscris un gol de senzatie, naruind astfel eforturile defensivei conduse bine de Cristian Branet. Practic, meciul de la Targu Jiu s-a desfasurat de la egal la egal doar 7 minute, pana la eliminarea lui Bilba.

Antrenorul Popa a preferat si de aceasta data sa joace cu doi inchizatori, intr-un modul tactic: 4-2-3-1, cu Branet in poarta, Homei, Onut, Munteanu si Pecnik pe linia de fund, Milea si Adrian Ilie la inchidere, in timp ce unicul varf impins, Ionut Bilba, era sustinut de o linie mediana din trei jucatori, Bersnjak, Naidin si Sfarlea. Tehnicianul iesean a incercat astfel sa contracareze jocul ofensiv bun al trupei lui Eugen Neagoe, sperand sa-i prinda pe gorjeni pe contraatac, acolo unde extremele Bersnjak si Sfarlea ar fi trebuit sa urce foarte mult si sa-l puna in valoare pe Ionut Bilba. Toate planurile tactice ale lui Popa s-au naruit insa in fatidicul minut 7, cand Bilba a fost eliminat, tehnicianul iesean fiind obligat sa faca o schimbare nedorita: a fost scos un inchizator, Adrian Ilie, si a fost trimis in teren, in avanposturi, Buta, un jucator de viteza, dar care este departe de forma care l-a consacrat. De altfel, Cornel Buta a avut si cea mai mare ocazie a iesenilor in jocul de la Targu Jiu, dar a ratat incredibil. Aproape de finalul primei reprize, Buta a scapat singur spre poarta, dar s-a oprit inexplicabil, asteptand sa fie sustinut de vreun coleg, pana cand a fost deposedat de minge de un fundas gorjean.

Presiunea gazdelor

Interesant este ca imediat dupa aceasta faza si slovenul Bersnjak a avut o ocazie buna de a da lovitura la Targu Jiu, dar tabela a ramas neschimbata in prima repriza. Dupa pauza, accentuarea gazdelor s-a intensificat, iar linia de mijloc a iesenilor a fost impinsa tot mai aproape de fundasii centrali, care la randul lor au facut fata cu greu presiunii. Cu Pecnik nesigur in interventii si Homei modest de aceasta data, greul a cazut pe umerii lui Onut si Munteanu, care nu au rezistat decat pana in minutul 75, cand Arrieta a prins o executie de zile mari. In spate, Branet si-a facut bine treaba si a salvat cateva goluri ca si facute, mai ales in fata lui Alexandru Piturca, fiul selectionerului Romaniei, Victor Piturca. La mijlocul terenului, Bersnjak nu a mai reusit un meci foarte bun, desi, la fel ca si Sfarlea, a incercat sa intre in combinatii si sa atace buturile portii aparate de Mingote.

La randul sau, Leo Naidin nu a reusit sa-si revina, din punct de vedere fizic, dupa efortul sustinut din meciul cu liderul CFR Cluj. Dupa infrangerea cu Pandurii, jucatorii ieseni au innoptat la Targu Jiu si au revenit in Copou ieri dupa-amiaza. Pentru Poli urmeaza o perioada dificila, cu trei meciuri in 8 zile, doua dintre adversare fiind Unirea Urziceni (stadionul Emil Alexandrescu, vineri, 4 aprilie, de la ora 19.00) si Rapid Bucuresti (in Giulesti, cu portile inchise, miercuri, 9 aprilie), in timp ce a treia este UT Arad (la Iasi, sambata 12 aprilie), care in aceasta runda a reusit sa invinga pe Gloria Buzau. La primele doua jocuri, acasa cu Unirea si in deplasare la Rapid, Ionut Popa nu va putea conta cu siguranta pe Bilba, care va fi automat suspendat pentru eliminarea de la Targu Jiu. Intre timp, echipa a doua a clubului din Copou a invins pe Bujorii Targu Bujor, intr-un meci din Liga a III-a.

Fotbalistii antrenati de Adrian Kereszy si Danut Munteanu s-au impus cu scorul de 2-0, prin golurile marcate de Zanceanu (`19) si Despan (`48). Poli II a evoluat in formula: Balan - Toma (Drinceanu), Such, Marin, Gheban - Plugaru (Grigoras), Straton, Tincu (Despan), Cososchi, Buhus - Zanceanu. In fine, ieri, au fost vandute drepturile TV pentru urmatoarele 3 sezoane ale Ligii I, pe o suma uriasa, 85 milioane Euro (fara TVA). Astfel, daca la finalul sezonului viitor, Poli Iasi va reusi sa se claseze pe locul 10 in ierarhia interna, atunci in conturile gruparii din dealul Copoului vor intra aproximativ 1,3 milioane Euro (suma neta).