Bilba si Cristea au ingropat echipa de suflet a lui Popa

14 Aprilie 2008
1146 Vizualizari | 0 Comentarii
• Poli Iasi - UT Arad 4-1 (2-0), in runda cu numarul 29 a Ligii I de fotbal • Cristea si Bilba au reusit sa ingroape sperantele de salvare de la retrogradare ale Aradului dupa ce au reusit sa inscrie cate doua goluri fiecare, al doilea reusind sa scoata si penaltiul din care Politehnica a deschis scorul • Popa, care a stat la tribuna a doua desi avea posibilitatea sa stea chiar in spatele bancii de rezerve, si-a ingropat echipa de suflet • Meciul a fost prelungit aproape sase minute de arbitrul Tudor, aradenii reusind sa inscrie golul de onoare in minutul 90+3 prin Roszel • Etapa viitoare, sambata, 19 aprilie, Poli joaca in deplasare la FC Vaslui

Spectacol si goluri multe in dealul Copoului. Intr-o duminica frumoasa de primavara si in prezenta a peste 4500 de spectatori, Poli Iasi a luat o gura insemnata de oxigen dupa succesul categoric, scor 4-1 (2-0), obtinut in fata formatiei UT Arad. Fosta formatie a lui Ionut Popa s-a deplasat in dealul Copoului cu securea deasupra capului. Aradenii se indreapta cu pasi repezi spre matineu, acestia mai avand de disputat meciuri cu Pandurii Targu Jiu, cea mai in forma echipa a campionatului, Unirea Urziceni, Dinamo, CFR Cluj sau Rapid. Antrenorul iesean care nu a stat pe banca nici la aceasta partida, fiind suspendat, a avut ocazia dupa mai multe etape sa trimita in teren cea mai buna echipa, cu doua varfuri autentice, Cristea si Balba, care au facut legea pe teren, inscriind fiecare cate doua goluri. Popa, nascut in Arad, a spus inaintea partidei ca sentimentele nu au loc pe teren desi echipa de suflet este tot mai aproape de retrogradare. Partida a inceput fara nerv, mingea fiind plimbata mai mult pe la mijlocul terenului, ambele echipe nereusind sa se apropie periculos de poarta adversa. Fostul atacant dinamovist, Baltoi, a reusit sa marcheze in minutul 10 din centrarea lui Florin Dan, gol anulat insa pentru o evidenta pozitie de offsaid. Poli a avut prima mare ocazie a partidei in minutul 15 cand, in urma unei centrari a lui Cristea, Miclea nu a reusit sa-l invinga pe portarul Tudor cu o lovitura de cap mult prea slaba. Iesenii au reusit sa deschida scorul patru minute mai tarziu dupa ce Bilba, revenit printre titulari, a reusit sa scoata un penalty, corect acordat de arbitrul Tudor. Lovitura de pedeapsa a fost transformata fara probleme de Andrei Cristea.

Dubla Cristea

Poli a inchis practic meciul cateva minute mai tarziu, dupa ce a bagat mortul in curtea aradenilor. Acelasi Cristea, jucator care a devenit esential pentru ieseni de la venirea acestuia in Copou, a realizat dubla in minutul 24, dupa o superba actiune personala finalizata cu un sut la coltul scurt fara speranta pentru nefericitul portar Tudor. Atacantul imprumutat de la Timisoara si-a continuat seria evolutiilor excelente ajungand la cota 6 de cand a venit la Iasi. UTA nu a reusit sa-si revina din pumni, aradenii nereusind sa se apropie periculos de poarta lui Branet. Mai mult, Miclea a ratat o ocazie imensa in minutul 36, dupa ce a sutat in portar dintr-o pozitie foarte buna, facandu-l pe secundul Ciocarlan sa-si puna mainile in cap. Ionut Popa a asistat la prabusirea fostei sale echipe de la tribuna a doua, desi a avut posibilitatea sa stea imediat deasupra bancii de rezerve iesene. Iesenii au iesit visatori de la cabine cu avantajul celor doua goluri reusite de Cristea, iar aradenii au avut cea mai mare ocazie a meciului in minutul 50. Dupa ce apararea Politehnicii a gafat in lant, Pedro Oliveira nu a reusit sa-si aduca echipa in meci, Branet respingand in extremis o minge sutata din cativa metri.

Bilba, omul meciului

Iesenii au continuat sa faca spectacol, iar Ionut Bilba a reusit sa-l multumeasca pe antrenorul Popa, care a cerut doua goluri de la atacantul iesean pentru a fi iertat. Controversatul atacant al Politehnicii a reusit sa inscrie de doua ori intr-un interval de doar trei minute, primul, un adevarat eurogol, printr-un sut fara preluare din afara careului direct la vinclu, iar al doilea dupa o patrundere in forta depasindu-l in viteza pe portarul Tudor si inscriind in poarta goala. Poli a ingropat UTA, aradenii avand acum doar sanse teoretice de ramanere in prima liga. Aradenii nu au reusit sa inscrie nici macar cu mana, cand in minutul 78 Oprita, frustrat ca nu poate baga mingea in poarta, a jucat mingea ca la volei, fara succes insa, acesta alegandu-se doar cu un cartonas galben. UTA a ratat chiar si un penalty in minutul 88 al partidei prin Pedro Oliveira dupa ce acesta a sutat slab de la punctul cu var, evidentiindu-l pe Branet care a prins mingea fara probleme. Aradul a reusit sa inscrie totusi golul de onoare prin Roszel, in al treilea minut de prelungire printr-un sut puternic din interiorul careului. Etapa viitoare, sambata, 19 aprilie, Poli joaca in deplasare la FC Vaslui, iar pana atunci formatia din Copou ocupa locul 12 in ierarhia interna, cu 33 de puncte, cu 5 puncte mai mult decat Gloria Buzau, formatie care ocupa primul loc retrogradabil, dar care are un meci mai putin disputat, urmand sa intalneasca astazi pe Gloria Bistrita. In cel mai rau caz (daca Buzau bate Bistrita), Poli va termina aceasta runda la 3 puncte in fata echipei de pe primul loc retrogradabil care in aceasta situatie va fi ocupat de Dacia Mioveni. Partida nu s-a incheiat fara cateva incidente produse de membrii galeriei iesene care au fost la un pas sa sara la bataie la un presupus suporter al Vasluiului. Din declaratiile purtatorului de cuvant al Jandarmeriei, Mihai Cojocariu, oamenii de ordine au intervenit la timp pentru a impiedica un conflict intre aproximativ 40 de membri ai galeriei si un suporter imbracat in verde (culoarea traditionala a Vasluiului), care pana la urma s-a dovedit a fi iesean. La partida dintre Poli si UT Arad au participat si aproximativ 60 de detinuti din cadrul Penitenciarului de Maxima Siguranta (PMS) Iasi. In baza unei colaborari intre Poli si PMS, mai multe persoane private de libertate vor asista gratuit la unele jocuri ale formatiei din Copou.

Poli Iasi - UT Arad: 4-1 (2-0)
Marcatori: Cristea (`20-pen, `24), Bilba (`57, `59) / Roszel (90+3)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa