Bistrita detoneaza bomba in Cupa Romaniei

12 Noiembrie 2010
673 Vizualizari | 0 Comentarii
Gloria Bistrita a obtinut o calificare nesperata in semifinalele Cupei Romaniei, dupa ce a eliminat incredibil in sferturi pe CFR Cluj, detinatoarea trofeului, cu scorul de 1-0. Singurul gol al meciului a fost marcat de Ribeiro Moraes, in minutul 72, dintr-un penalty discutabil. Clujenii au inceput furibund meciul. Bastos a avut ocazia deschiderii scorului chiar in minutul 2 al partidei, insa, ramas singur cu Albut in careu, a tras in diagonala pe jos, dar si pe langa poarta. La doar cinci minute distanta acelasi Bastos a trecut si el agonizant prin fata golului, lovitura sa de cap din cativa metri intalnind transversala portii Bistritei. Tot Bastos a semnat o mare ocazie de gol a feroviarilor si in minutul 12, cand tot cu capul a trimis putin pe langa poarta. Traore (15'), Bud (18') sau Kone (27') si-au pus si ei semnatura pe lista ratangiilor clujeni, Albut scapand de fiecare data ca prin miracol de gol. Prima repriza nu s-a incheiat inainte ca CFR sa mai bifeze doua mari ocazii de gol prin Bastos si, apoi, Cristi Bud. Si dupa pauza, tot clujenii au fost la carma partidei. Traore a iesit din nou la rampa in minutul 57, cu o faza personala de toata frumusetea. Singura data cand au iesit bistritenii mai periculos din propria jumatate a adus si cea mai discutabila faza a meciului. Bajenaru a patruns in minutul 72 spre poarta adversa, a fost tras de tricou de Tony in marginea careului si Cristi Balaj a lasat jocul sa continue. Doar semnalizarea tusierului Adrian Vidan de la margine a facut ca Gloria sa primeasca penalty, asistentul indicand ca infractiunea s-a produs in careu. Junior Moraes, intrat in teren in locul fratelui sau, a transformat cu siguranta de la 11 metri si a deschis nesperat golul. Acesta avea sa fie si scorul final al partidei, chiar daca CFR Cluj s-a aruncat spre poarta Gloriei.