Bistrita lui Halagian este de neoprit

7 Noiembrie 2009
629 Vizualizari | 0 Comentarii
Dupa sase partide fara victorie si trei meciuri fara gol marcat, Pandurii Tg. Jiu a reusit sa obtina o remiza, scor 1-1, cu Gloria Bistrita pe teren propriu. Keita a deschis scorul pentru oaspeti, Tilinca egaland pe final de meci. Un meci tensionat inca dinainte de a incepe,dupa inlocuirea arbitrului central Marius Avram cu zalauanu Paul Unimatan, partida dintre Pandurii si Gloria Bistrita a fost una de mare intensitate, aproape fiecare decizie brigazii de arbitrii fiind comentata de gazde. Cu dorinta de a reveni intr-o pozitie care sa-i lipseasca de grijile retrogradarii, bistritenii au inceput tare meciul, insa nu doar la capitolul posesie sau incisivitate, cat si in ceea ce priveste intrarile decise la adversar. Asa se explica si inlocuirile fortate efectuate de Liviu Ciobotariu pana in minutul 35, cand deja doi gorjeni au parasit terenul accidentati, Raskovici si Dedu acuzand anumite probleme la umar. Conform Onlinesport, gorjenii au acuzat vehement pasivitatea arbitrilor la unele faulturi dure, dar si faptul ca centralul a tinut cartonasele galbene in buzunar, nesanctionand anumite faulturi care meritau cartonas galben. Dupa cateva ocazii mari de gol ale oaspetilor, Keita, cel mai bun om al Bistritei, a deschis scorul in minutul 18, dupa ce Stanca respinsese primul sau sut. La 3 minute de la reluare Pandurii a solicitat un penalty la o cadere a lui Tilinca in careul advers dupa un duel cu Ciuca, insa atacantul gorjenilor a exagerat contactul cu adversarul si Paul Unimatan nu a fost impresionat. Dupa 10 minute a venit si prima ocazie imensa de gol a elevilor lui Ciobotariu. Popete a centrat perfect de pe dreapta chiar in fata portii, de unde Stromajer a trimis cu capul din plonjon pe langa poarta din cativa metri. Terenul greu, cauzat de ploaia care a cazut necontenit la Targu Jiu in ultimele doua zile a facut ca meciul sa se transforme intr-o lupta surda in a doua jumatate a partii secunde, cand gazonul a aratat mai mult cu un teren arabil. Dorind sa protejeze avantajul minim, bistritenii s-au retras in propria jumatate in minutele de final, obligati si de atacurile sustinute ale gazdelor. Stromajer a mai ratat inca o ocazie de gol cu 20 de minute inainte de final, cand singur din 7 metri nu a reusit sa-l invinga pe Albut. Intrarea lui Hidisan pentru ultima parte a meciului a adus un plus de prospetime in ofensiva Pandurilor, insa, spre disperarea bancii tehnice, ratarile s-au tinut lant la poarta inspiratului Albut, care a avut cateva interventii senzationale. Pana la urma, tragerile de timp ale bistritenilor si incercarile de se apara in propriul careu fara sa incerce sa iasa pe constructie, s-au intors impotriva Gloriei. Un contraatac fulger al gorjenilor a adus golul egalizator cu 7 minute inainte de expirarea timpului regulamentar, Tili-gol dedicand reusita fiului sau, cu ajutorul unei suzete purtate dupa marcare golului.

Page time :0.1249 (s) | 22 queries | Mysql time :0.014518 (s)