Bistrita nu a trecut de transeele Urziceniului

4 Octombrie 2010
678 Vizualizari | 0 Comentarii
Cornel Cernea
Gloria Bistrita a terminat la egalitate, scor 0-0, partida de pe teren propriu cu Unirea Urziceni, una dominata autoritar de ardeleni. Ribeiro Moraes a ratat in minutul 45 un penalty obtinut tot de el. Ialomitenii s-au multumit doar sa se apere si sa traga cat mai mult de timp, pentru un punct care isi poate dovedi insemnatatea abia la finalul sezonului. Dupa victoria cu Dinamo din etapa trecuta, Unirea Urziceni s-a deplasat cu un moral ridicat la Bistrita, pentru un meci important cu Gloria in lupta pentru evitarea locurilor din zona periculoasa a clasamentului. Mai dornica de victorie a fost insa Gloria lui "tata Jean", bistritenii dominand meciul aproape in intregime. Fratii Bruno si Ribeiro Moraes au reprezentat principalele pericole ale gazdelor in prima repriza, cei doi reusind sa-si creeze numeroase ocazii de a marca pana la pauza. Dar apararea bine organizata a ialomitenilor si forma excelenta a lui Cornel Cernea a facut ca mingea sa nu intre in plasa. Nici macar din lovitura de la 11 metri n-au reusit sa invinga ardelenii. Ribeiro Moraes a obtinut destul de usor penalty-ul in minutul 45 si tot el a executat de la punctul cu var, insa sutul cu efect nu l-a putut pacali pe Cernea, care a scos de langa bara din stanga sa. La fel de periculoasa s-a mentinut Gloria si in partea secunda a intalnirii. Ocaziile s-au tinut lant, mai ales in a doua jumatate a reprizei. Desi Bruno Moraes a disparut dn joc, pericolul la poarta lui Cernea a crescut odata cu intrarea in teren a lui Taher Bawab, care a semnat cateva ocazii imense de a inscrie. Dar, la fel ca in prima parte, apararea exacta a Unirii Urziceni a tinut poarta intacta. Mai mult, in minutele de final au aparut si tragerile de timp, un anti-joc penibil al ialomitenilor care nu face cinste fotbalului. Insa pentru echipa din Baqragan punctul obtinut in urma remizei este mai important decat imaginea frumoasa a unui joc corect.

Page time :0.1412 (s) | 24 queries | Mysql time :0.021046 (s)