Bistrita veteranului Halagian mai crede in minuni

23 Noiembrie 2009
603 Vizualizari | 0 Comentarii
Florin Halagian si Jean Padureanu
Gloria Bistrita a obtinut o victorie importanta pe teren propriu in fata celor de la FC Brasov, invingand cu 2-1 dupa un meci foarte tensionat. Gloria a deschis repede scorul prin Coroian, Ilyes a egalat in prima repriza, pentru ca Hora sa aduca victoria gazdelor din penalty, dupa ce bistritenilor le-a fost refuzat un gol perfect valabil. Daca cu doar cateva zile in urma FC Brasov s-a impus fara prea mari probleme in fata Gloriei Bistrita in meciul din sferturile Cupei Romaniei, nu aceeasi a fost situatia in meciul de campionat de duminica de la Bistrita. Conform Onlinesport, Gloria a inceput foarte bine meciul si a trecut in avantaj pe tabela chiar din minutul 7, dupa ce Coroian a marcat cu capul din fata portii, in urma unei centrari perfecte expediata de Lucian Sanmartean dintr-o lovitura libera de pe stanga. Sanmartean a fost omul meciului pentru bistriteni, mijlocasul fiind principalul declansator de faze periculoase la poarta lui Dani Coman, care a avut destule emotii la actiunile ofensive ale gazdelor. Insa numeroasele ocazii ale lui Borbely sau Hora nu si-au gasit concretizarea, iar in minutul 26 brasovenii au reusit sa restabileasca egalitatea in urma unui contraatac nimicitor initiat de Zaharia si finalizat de Robert Ilyes cu capul din plonjon. Startul partii secunde a gasit echipa lui Viorel Moldovan in avanposturi. Ilyes putea sa-si duca echipa in avantaj in minutul 48, dupa ce a profitat de o ezitare a lui Homei la o centrare trimisa de Roman de pe dreapta, insa Albut a fost pe faza si a retinut uimitor. La aproape 10 minute de la reluare, Gloria trebuia sa aiba 2-1 pe tabela de scor, insa Istvan Kovacs a decis sa nu valideze un gol perfect valabil inscris de Borbely, dupa un sut al lui Hora respins hazardat de Coman. Arbitrul a considerat ca atacantul gazdelor era in offside in momentul sutului lui Hora, decizie total eronata. Nevalidarea golului i-a scos din minti pe bistriteni, atat pe cei din teren, cat mai ales pe cei din tribune, care au contestat vehement si au scandat impotriva brigazii de arbitri minute in sir. Si in teren au fost cateva incidente, majoritatea faulturi tari ale jucatorilor celor doua formatii, comise sub influenta tensiunii crescute. Parca pentru a-si sterge greseala din minutul 64, centralul partidei a acordat penalty pentru Gloria in minutul 67, dupa un duel aerian in careul Brasovului intre Ezequias si Borbely, ultimul cazand spectaculos. Ioan Hora a executat de la 11 metri si a inscris pentru 2-1, trimitandu-l pe Coman in coltul opus. Finalul de meci a reprezentat o fuga nebuna a trupei de sub Tampa pentru a inscrie macar golul egalizator, in timp ce bistritenii au intepat de cate ori au avut ocazia pe contraatac, insa oportunitatile de gol au fost rare si fara prea mare periculozitate.

Page time :0.1350 (s) | 22 queries | Mysql time :0.023173 (s)