Blat european

23 Iunie 2004
1007 Vizualizari | 0 Comentarii
•Danemarca - Suedia 2-2 (1-0), in ultima partida a grupei C, desfasurata aseara la Porto •Rezultatul de egalitate le-a trimis pe cele doua echipe nordice in sferturile de finala •Italia a plecat acasa din cauza unei intelegeri rusinoase intre cele doua formatii •Un stadion intreg a fost obligat sa urmareasca parodia pusa in scena de cele doua combatante Caseta tehnica a jocului: Danemarca - Suedia 2-2 (1-0) Marcator: Tomasson ('28, '66)/Larsson ('46 - pen.), Jonson ('89) Formatii: Danemarca: Sorensen - Helveg, Henriksen, Laursen, Niclas Jensen ('46 Bogelund) - Daniel Jensen, Tomasson, Gravesen - Gronkjжr, Ebbe Sand, Jorgensen ('57 Rommedahl). Antrenor: Morten Olsen. Suedia: Isaksson - Nilsson, Mellberg, Jakobsson, Edman - Jonson, Andersson, Ljungberg - Kallstrom ('72 Wilhelssom) - Ibrahimovici, Larsson. Antrenori: Tommy Soderberg, Lars Lagerback. Cartonase galbene: Edman, Kallstrom Arbitri: Markus Merk, Christian Schraer, Jan-Hendrik Salver (toti din Germania) Stadion: Do Bessa (Porto) Spectatori: 30.000 Jucatorul meciului: - Partida dintre Danemarca si Suedia, ultima din cadrul grupei C de fotbal a fost una dintre cele mai asteptate jocuri de la acest Campionat European. Si asta pentru ca toata lumea astepta sa vada daca cele doua formatii isi vor juca corect sansa sau vor apela la o intelegere rusinoasa pentru a termina meciul la egalitate, de la 2-2 in sus orice rezultat al Italiei trimitand in sferturi nationalele nordice. Cine a mizat pe sportivitatea celor doua echipe nu au avut decat de pierdut, pentru ca intreaga partida nu a fost altceva decat o parodie pusa la cale de cei trei antrenori, Suedia fiind singura echipa din lume condusa de doi tehnicieni. Scorul final al jocului disputat pe Do Bessa a fost 2-2, de altfel anticipat atat de italieni, cat si de mass-media internationala. In urma acestui rezultat, una dintre favoritele la castigarea trofeului a fost trimisa acasa, desi nu a pierdut nici un meci la acest turneu final. Prima ocazie a meciului ii apartine lui Ljungberg, care, din pozitie buna, trimite cu o lovitura de cap mingea pe langa poarta. Danezii domina jocul in primele minute, dar o fac steril, fara sa-si creeze ocazii cu adevarat periculoase. In minutul 13, Gronkjaer primeste o pasa de la Tomasson, dupa o alunecare a lui Jakobsson, dar sutul sau se duce оn plasa laterala. Un sfert de ora mai tarziu, Tomasson deschide scorul dupa un sut superb de la 25 de metri, direct in vinclul portii suedeze. Echipa antrenata de cuplul Lagherbacck - Soterberg are o tresarire de orgoliu si preia initiativa la mijlocul terenului. In minutele 35 si 40, suedezii sunt aproape de egalare, dar Sorensen se dovedeste a fi unul dintre cei mai in forma portari la acest turneu final si respinge eroic suturile atacantilor din Suedia. Dupa primele patruzeci si cinci de minute, sorul era favorabil Danemarcei, care conducea cu 1-0, dar cum in celalalt meci al grupei C Italia era surprinzator condusa de Bulgaria, ambele echipe erau calificate in sferturi. Spectacol ridicol Dupa pauza, lucrurile reintra in normal si Suedia egaleaza la unu, tocmai pentru a nu se crea emotii suplimentare referitoare la deznodamantul acestei partide. La doua minute dupa reluare, Sorensen l-a faultat in careu pe Larsson, care a executat impecabil lovitura de la unsprezece metri, scorul devenind astfel 1-1. In minutul 66, Tomasson mai reuseste o executie de exceptie, cu care il ingenuncheaza pe Isaksson. Dupa golul de 2-1, cele doua formatii devin cu adevarat ridicole. Desi condusi si in pericolul de a parasi prematur competitia, suedezii nu se avanta in atac, preferand sa astepte, convinse fiind de faptul ca rezultatul final al acestei partide nu putea fi altul decat egal. Rand pe rand, Gravessen si Tomasson refuza sa mai inscrie, tocmai pentru a nu strica echilibrul acestei partide. Si daca se mai indoia cineva, inevitabilul se produce, cu un minut inainte de finalul jocului, ca intr-un meci de groaza pentru italieni, suedezul Jonson aducand calificarea Suediei in sferturi. Wilhemsson a centrat de pe partea stanga, portarul a respins оn fata, de unde a reluat Jonson, ducand scorul la un asteptat 2-2 si Italia pleca acasa. Meciul se incheie cu suedezii pasand in aparare, iar danezii fixati parca in propria jumatate de teren, fara sa-i intereseze pasele galbenilor. Dupa doua minute, arbitrul Markus Merk sesizeaza si el ridicolul si pune capat unei partide de trista amintire pentru italieni, dar si pentru spectatorii neutri care au pierdut doua ore in fata televizoarelor asteptand de la doua echipe respectabile sa dea dovada de demnitate. Dar cine mai are timp de resentimente intr-o epoca in care troneaza propriul interes? Florin BRIAUR

Page time :0.1241 (s) | 22 queries | Mysql time :0.024106 (s)