Blestem pitestean pentru Politehnica

27 Noiembrie 2005
790 Vizualizari | 0 Comentarii
•FC Arges - Politehnica Iasi 3-0 (1-0), in etapa a XIV-a a Diviziei A de fotbal •Golurile meciului disputat la Mioveni au fost inscrise de Nastasie ('4), Tanasa ('73) si de Costescu ('89) •Formatia ieseana a avut cateva ocazii de a inscrie, ratate insa cu seninatate de Rednic sau Gavatorta •In cele doua jocuri disputate de Poli la Pitesti de la revenirea in Divizia A, fotbalistii ieseni nu au inscris nici un gol si au primit sase •Iesenii au ramas pe locul 9, cel putin pana la disputarea celorlalte jocuri din etapa a XIV-a •Etapa viitoare, Politehnica Iasi va primi vizita formatiei FC National FC Arges - Politehnica Iasi 3-0 (1-0) Marcator: Nastasie ('4), Tanasa ('73), Costescu ('89) Stadion: Orasenesc - Mioveni Vreme: inchisa Spectatori: 2.000 Gazon: moale Formatii: FC Arges: Vintila, Chita, Rohat, Marincau, Crivac, Dobre ('55 Ionescu), Prepelita, Murgan ('35 Poenaru), Bilasco, Nastasie, Tanasa ('74 Costescu). Antrenor: Sorin Cartu. Politehnica Iasi: Branet, Toma, Onut, Bernard ('62 Tincu), Bordeanu, Mitruc ('82 Vrajitoarea), Gavatorta, Ilie, Onofras ('55 Arhire), Rednic, Pacurar. Antrenor: Ionut Popa. Jucatorul meciului: Bilasco Arbitri: Sorin Corpodean - 6, Nicolae Marodin - 6, Aurel Onita - 6. Cartonase galbene: Prepelita, Crivac, Bilasco / Ilie, Onut, Pacurar, Gavatorta, Branet Observatori: Gheorghe Nedelescu si Marcel Lica. Doua meciuri au disputat fotbalistii ieseni in deplasare la Pitesti, de la revenirea in prima divizie. In ambele jocuri insa, elevii lui Ionut Popa nu au facut decat sa revina in Iasi cu tolba goala. De fiecare data, FC Arges a castigat, culmea, cu acelasi scor, 3-0. Astfel, ce nu au reusit granzii campionatului, Steaua, Dinamo sau Rapid, a reusit trupa lui Sorin Cirtu, si anume sa castige doua partide cu scorul de 3-0 in fata Politehnicii. In fapt, la acest scor, trupa din Copou putea sa ramana acasa, economisind astfel cateva mii de Euro, costurile deplasarii. Invinsi la un scor totusi prea mare fata de cele petrecute pe terenul din Mioveni, jucatorii lui Ionut Popa au ratat sansa sa urce pe locul 4 in clasamentul Diviziei A, la egalitate de puncte, cel putin pana maine, cu Politehnica Timisoara, formatia de pe locul 3. Asa insa, Poli ramane cu 20 de puncte si spera ca Sportul Studentesc sa nu invinga maine pe Rapid Bucuresti pentru a nu mai cobori inca un loc in ierarhia interna. Jocul de la Mioveni a inceput cum nu se poate mai prost pentru fotbalistii Politehnicii, care s-au trezit condusi cu scorul de 1-0 chiar din minutul 2, cand Nastasie a impins mingea in poarta de la numai cinci metri, fructificand o actiune personala a lui Bilasco, pe partea dreapta. Pana la pauza, tot gazdele au avut mai mult posesia si au incercat sa transeze disputa inca din prima repriza. In minutul 26, acelasi Nastasie a sutat din marginea careului pe langa poarta goala, iar 10 minute mai tarziu Branet a retinut cu siguranta balonul trimis cu capul de Tanasa din marginea careului mic. Singura actiune mai periculoasa a jucatorilor ieseni s-a consemnat in ultimele minute al actului intai, cand Vintila a respins spectaculos un sut centrare al lui Marius Onofras. Momentul cheie Dupa odihna, fotbalistii lui Ionut Popa au iesit si mai decisi de la vestiare, dar Pacurar, in minutul 53, a sutat in plasa laterala din interiorul suprafetei de pedeapsa a pitestenilor. In sapte minute insa, antrenorul oaspetilor a trebuit sa faca doua schimbari fortate, dupa accidentarile lui Onofras si Bernard, fiind aruncati in lupta Arhire si respectiv Tincu. Intre timp insa echipa lui Sorin Cirtu a trecut din nou pe langa golul desprinderii exact dupa o ora de joc, dar slalomul lui Tanasa in careul Politehnicii s-a incheiat cu un sut pe langa poarta lui Branet. Dupa aceasta faza, iesenii au ratat 2 ocazii uriase de a egala, prin Gavatorta si Rednic, exasperandu-l pe antrenorul Ionut Popa. In prima faza, Gavatorta a primit o centrare ideala de la Bordeanu, dar singur din 6 metri a trimis cu capul paralel cu poarta lui Vintila, pentru ca Rednic sa-l ia la tinta pe portarul pitestean cateva minute mai tarziu, desi ramasese singur cu acesta. Si, cum in fotbal ocaziile se razbuna, in minutul 73 pitestenii au dat lovitura de gratie Politehnicii, Tanasa ridicand scorul la 2-0. Atacantul lui Cirtu a profitat de un ricoseu fericit si, din centrul careului, l-a executat pe Branet, care nu a mai avut ce face. La aceasta faza, iesenii au protestat vehement solicitand un off-side, Branet alegandu-se si cu un avertisment pentru proteste. Si pentru ca tacamul sa fie complet, cu un minut inainte de finalul timpului regulamentar, Costescu a profitat de o gafa a apararii iesene si a marcat din interiorul careului pentru un neverosimil 3-0. Astfel, in cele doua jocuri disputate de Poli la Pitesti de la revenirea in Divizia A, fotbalistii ieseni nu au inscris nici un gol si au primit nu mai putin de 6. In aceste conditii, degeaba s-au mai speriat conducatorii ieseni, fotbalistii si antrenorul Politehnicii de arbitrajul lui Corpodean, care nu putea sa impinga mingea in poarta lui Vintila in locul lui Rednic sau Gavatorta. Etapa viitoare, Politehnica Iasi va primi vizita formatiei FC National, intr-un meci programat la sfarsitul acestei saptamani pe Stadionul Emil Alexandrescu. Declaratii la finalul partidei: Sorin Cirtu, antrenor FC Arges: "A fost o partida buna, in care puteam avea 2-0 sau 3-0 la pauza, dar tot asa de bine se putea termina si 1-1, daca nu era interventia lui Vintila la jucatorul iesean Daniel Rednic. Oricum este o performanta uriasa pentru noi ca am urcat pe locul trei. Sper sa ramanem cat mai mult acolo. Este prea devreme sa ne gandim la cupele europene. Avem concurenta puternica printre echipele din tara ca Rapid, Poli Timisoara sau CFR Cluj, dar trebuie sa ai si un buget stabil pentru a juca acolo. Nu este problema mea cine va prelua echipa, ci a autoritatilor. Eu sunt doar antrenorul acestei formatii". Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Din pacate in acest meci ne-a lipsit sansa. La 1-0 am avut 3-4 ocazii bune de a egala si altfel s-ar fi scris soarta partidei. Acesta este insa fotbalul. Argesul a jucat bine abia dupa golul al doilea, pentru ca оn rest am dominat noi. Daca nu am fi ratat atat de mult puteam emite si noi pretentii la cucerirea macar a unui punct, dar in aceste conditii nu putem decat sa-i felicitam pe pitesteni. Pacat totusi ca am fi avut ocazia sa obtinem un rezultat bun, daca Rednic sau Gavatorta nu ar fi ratat din pozitii foarte bune. Totusi, la primul gol se putea da fault in atac, iar al doilea cred ca a fost off-side". Sorin Boca, presedinte Politehnica Iasi: "Nu am facut un meci rau, dar din pacate platim din nou tribut ratarilor. Scorul este prea mare in raport cu ceea ce s-a intamplat pe teren, dar cand ratezi atat de mult si din pozitii favorabile, eu cred ca nu putem avea pretentii la mai mult. Despre arbitraj nu vreau sa mai comentez pentru ca nu are rost sa tot dam vina pe arbitri, mai ales cand pierzi un joc la o asemenea diferenta. Acum nu ne mai ramane decat sa ne concentram si sa castigam in ultima etapa cu FC National". Dialog spumos Imediat dupa finalul partidei de la Mioveni, la urcarea оn autocar оntre cei doi tehnicieni, Ionut Popa si Sorin Cirtu, de altfel buni prieteni in afara gazonului, a avut loc un schimb spumos de replici. Daca Sorin Cirtu i-a strigat la Popa "Ionut nu mai ai nevoie de macelar, ti-am luat eu porcul", tehnicianul iesean nu putea ramane dator si a raspuns prompt: "Lasa ca-mi dai tu porc de la tine". Dialogul dintre cei doi antrenori a avut ca punct de plecare declaratia lui Ionut Popa, de la finalul jocului cu FC Vaslui, cand seful bancii tehnice a gruparii din Copou afirmase ca principala sa grija este cine o sa-i taie porcul de Craciun, оn conditiile оn care macelarul care facea asta pana acum este plecat la munca оn Spania. Florin BRIAUR

Page time :0.1216 (s) | 22 queries | Mysql time :0.015355 (s)