Blestematii de serviciu

5 Noiembrie 2007
2776 Vizualizari | 9 Comentarii
Paul Tincu
• Dacia Mioveni - Politehnica Iasi 2-1 (1-0), in etapa a XIV-a a Ligii I de fotbal • Fotbalistii ieseni au pierdut din nou in ultimul minut de joc, Trofin inscriind golul victoriei pentru Dacia Mioveni in minutul 90 • Dupa acest esec, Poli iasi a coborat pana pe penultimul loc in clasamentul Ligii I, la egalitate cu echipele de pe locul 15 si 16 • Etapa viitoare, vineri, 9 noiembrie, Poli Iasi va primi vizita echipei Gloria Bistrita

"Parca suntem blestemati, nici nu stiu ce sa mai cred", atat a mai apucat sa spuna antrenorul Politehnicii Iasi la finalul unui nou joc pierdut de trupa din Copou. Iesenii au pierdut incredibil la Mioveni, scor 2-1, gazdele obtinand toate cele trei puncte printr-un gol inscris de Sorin Trofin in minutul 90. Este cel de-al patrulea meci in deplasare pe care Poli Iasi il pierde in ultimele minute dupa jocurile de la Piatra Neamt, Steaua Bucuresti si Unirea Urziceni. Dincolo insa de ghinion, jocul iesenilor a dezamagit din nou, in fata unei echipe Dacia Mioveni, nou promovata in Liga I si care nu a impresionat decat printr-o defensiva bine pusa la punct de expertul Sorin Cartu. Meciul a inceput in nota de dominare a fotbalistilor din Copou, care au ratat doua ocazii uriase de gol in prima jumatate de ora. Mai intai, in minutul 22, Miclea a primit o pasa excelenta de la Bilba (care i-a suflat mingea portarului Stanca), dar cu toata poarta goala in fata, mijlocasul Politehnicii a sutat in Olteanu. Doar doua minute mai tarziu, Bakovic a scapat singur spre poarta, dar a tras total aiurea din pozitie favorabila la 14 metri. Pe fondul unui joc relativ bun al iesenilor, Robert Neagoe a prins un sut de senzatie de la 18 metri si l-a invins pe Branet. Vina a apartinut insa fundasilor centrali ai oaspetilor, care nu l-au blocat pe jucatorul Daciei Mioveni. Dupa acest gol primit contrar cursului jocului, iesenii au cazut total si au fost incapabili sa mai puna in pericol poarta lui Razvan Stanca. Astfel, la doua minute de la reluare, gazdele au fost aproape de golul doi dupa o respingere gresita a portarului Branet. Mai mult decat atat, in minutul 63, acelasi Robert Neagoe a scapat singur cu portarul iesean, dar Branet l-a blocat excelent pe jucatorul pitestean, trimitand mingea in corner. Si, cand jocul se indrepta spre o victorie la limita a gazdelor, Paul Tincu, abia introdus pe teren, a executat superb o lovitura libera de la 22 de metri si a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj. Bucuria Politehnicii nu a tinut insa decat 8 minute, pentru ca in minutul 90, Sorin Trofin, liber la 6 metri, a impins in poarta o minge balbaita de defensiva ieseana. Din nou o gafa a fundasilor lui Popa, din nou un joc cenusiu si din nou o infrangere la limita a Politehnicii.

Resemnare

Dupa acest esec, gruparea din Copou s-a afundat pana pe locul 17 (penultimul) in clasamentul Ligii I, la egalitate de puncte (11) cu ocupantele locurilor 15 si 16, Pandurii Targu-Jiu, respectiv UT Arad. Chiar daca pana la locul 11 mai sunt doar 4 puncte, jocul echipei lui Popa dezamageste de la meci la meci si lasa senzatia ca Poli nu mai poate bate pe nimeni. De altfel, de la venirea lui Popa pe banca tehnica a iesenilor, in septembrie 2004, Poli Iasi nu a mai ocupat niciodata o pozitie atat de slaba in ierarhia interna. La finalul meciului, antrenorul gazdelor, Sorin Cartu, a recunoscut ca echipa sa a castigat cu mult noroc meciul de aseara. "Cand obtii o victorie in minutul 90 sau pierzi in minutul 90, este clar vorba de noroc sau, respectiv, de ghinion. Azi (ieri - n.r.) am avut noroc si am obtinut o victorie extrem de importanta pentru noi. In prima repriza am jucat modest, adversarul ne-a dominat copios si puteam chiar sa primim macar un gol. Nu a fost asa insa, si am reusit noi sa marcam printr-o executie frumoasa a lui Neagoe. In repriza a doua am jucat mai bine si am reusit sa castigam cu putina sansa", a declarat Sorin Cartu. De partea cealalta, antrenorul Popa era resemnat, convins fiind ca soarta ii este potrivnica, dar a declarat ca nu-si simte postul amenintat. "Nu stiu ce sa mai cred. Nici macar nu pot sa le mai imput ceva jucatorilor. Am pierdut al nu stiu catelea joc in finalul partidelor. Parca suntem blestemati. Urmeaza trei meciuri importante pentru noi, dar daca avem ghinion ca si pana acum, le pierdem pe toate. Totusi, daca avem putin noroc, eu sunt convins ca le putem castiga pe toate. Astazi (ieri - n.r.) am fi putut castiga la o diferenta clara de 3-4 puncte. Gazdele nu au avut nici un corner tot meciul, dar ne-au invins cu 2-1. Ce rost mai au alte comentarii? Chiar daca am pierdut, sunt antrenorul acestei echipe si nu-mi simt postul amenintat. Sunt un luptator si daca nu am plecat atunci cand am luat o piatra in piept sau cand suporterii mi-au cerut demisia, de ce as pleca acum? Voi trece si prin pietre si prin munti pentru a salva echipa. Stiu ca am ajuns pe o pozitie retrogradabila, dar va asigur eu ca vom iesi din aceasta zona a clasamentului", a spus Popa. Ajunsi in subsolul ierarhiei interne, fotbalistii ieseni vor primi vineri, 9 noiembrie, vizita echipei Gloria Bistrita, intr-un nou joc de totul sau nimic pentru formatia din dealul Copoului.

Dacia Mioveni - Poli Iasi 2-1 (1-0)
Marcatori: Robert Neagoe (min. 35), Trofin (90)/ Paul Tincu (82)
Stadion: Municipal
Vreme: ploioasa
Spectatori: 500 (dintre care 8 de la Iasi)
Gazon: moale
Formatii: Dacia Mioveni: Stanca, Dobre, Olteanu, Trofin, Daouda, Vladu, Lupascu (75 Costescu), Murgan (83 Negoita), Balauru (53 Jula), Robert Neagoe, Cristian Bratu. Antrenor: Sorin Cartu.
Politehnica Iasi: Branet-Buta, Onut, Kalai, Munteanu-Miclea (79 Leucuta), Milea, Naidin (79 Tincu), Sfarlea-Bakovic (69 Cernoch), Bilba. Antrenor: Ionut Popa.