Bomba in Liga I: Astra a invins liderul CFR Cluj

1 Mai 2010
653 Vizualizari | 0 Comentarii
Surpriza de proportii in Liga I. Astra a castigat surprinzator partida de pe teren propriu cu CFR Cluj, scor 1-0, singurul gol al meciului fiind marcat de Alexandru Stan, in repriza secunda. Cu o situatie periculoasa in clasament, Astra avea nevoie de un rezultat pozitiv in fata propriilor suporteri, dar si a liderului clasamentului, CFR Cluj, care nu-si permitea pasi gresiti in lupta pentru titlu. Dupa o prima repriza in care cele doua echipe mai mult s-au blocat reciproc decat au construit, doar cateva suturi ale clujenilor provocand putin pericol, partea secunda a meciului a adus spectacolul pe teren. Dupa o ocazie a lui Bud, surpriza s-a produs la 19 minute de la startul reprizei a doua. Stratila a patruns periculos pe dreapta, ca de multe ori in acest meci, a centrat excelent in careu, mingea a ajuns la Alexandru Stan care a sutat inselator din 12 metri, Claro scapand mingea in plasa. Contrar asteptarilor, Marin Barbu nu a intarit defensiva, ci l-a trimis in teren pe Liviu Ganea, care avea sarcina de a tine mingea cat mai departe de poarta lui Miron. Astra putea majora diferenta prin acelasi Tudor, in minutul 77, daca sutul acestuia de la peste 40 de metri n-ar fi fost scos in extremis de Claro de sub transversala. Finalul meciului a reprezentat o fuga nebuna a clujenilor dupa gol, insa apararea Astrei a stat excelent in teren si a blocat toate suturile si centrarile haotice ale oaspetilor. Tot ieri, Gloria Bistrita a castigat partida de pe teren propriu cu Pandurii Targu Jiu, cu 1-0 prin reusita lui Coroian din prima repriza, un meci dominat de bistriteni si dupa care gorjenii au pierdut inca o sansa de a se salva de la retrogradare. Echipa lui Sorin Cartu a mers la Bistrita doar cu gandul la victorie, una care sa-i scoata pe gorjeni de pe locul de sub linia care separa zona rosie a clasamentului de celelalte echipe. Insa jocul oaspetilor nu a aratat deloc acest lucru, cel putin in prima repriza, cand pe teren a existat o singura echipa. Trupa lui Sumudica a dominat autoritar si a avut o multime de ocazii de gol, majoritatea ale lui Moraes, insa pana la pauza, ardelenii n-au reusit decat o data sa-l invinga pe Mingote, prin Coroian (36'). Partea a doua a intalnirii a fost mai echilibrata, insa gorjenii n-au bifat prea multe faze periculoase in careul lui Albut. Mai periculosi au ramas, insa, tot bistritenii, ale caror actiuni disputate in viteza au adus emotii la poarta oaspetilor. Cu toate acestea, scorul a ramas nemodificat.

Page time :0.1377 (s) | 22 queries | Mysql time :0.013881 (s)