Boxeri ieseni medaliati la Cupa Romaniei de juniori

26 Martie 2001
1319 Vizualizari | 0 Comentarii
•Radu Zarif a cucerit medalia de argint iar Nicu Boz s-a clasat al treilea •Vasile Catea a fost prezent la Slanic Moldova in calitate de arbitru

In perioada 20 - 25 martie, la Slanic Moldova s-au desfasurat intrecerile primei editii a Cupei Romaniei la box, competitie rezervata juniorilor, la start aliniindu-se pugilisti din toata tara. Pe parcursul celor sase zile au avut loc in cochetul Cazino din statiunea bacauana peste 100 de meciuri, la 12 categorii, in ring urcand si sportivi de la lotul national, medaliati la Campionatele Mondiale sau Europene. Iasul a fost reprezentat la Slanic de boxeri de la cluburile Vointa, CSM - Energia si CFR, cea mai buna comportare avand-o Radu Zarif, antrenat de Viorel Soroceanu si sponsorizat de cotidianul Ziua de Iasi. La categoria 67 kilograme, Zarif s-a clasat pe pozitia a II-a, prestatia sa foarte buna facandu-i pe selectionerii lotului national de juniori sa-l convoace la lot in perspectiva participarii la viitoarele competitii internationale. Elevul lui Soroceanu a cedat in finala categoriei la sportivul din Oradea, Claudiu Florea, campion national en-titre si medaliat la CM, decizia arbitrilor fiind destul de stransa, 12 - 14. In primul meci, Zarif a castigat cu 20 - 15 in fata bacauanului Dragos Oprea. Radu este elev in clasa a X-a la LPS Iasi si se va prezenta la lotul antrenat de Relu Auras pe data de 1 mai, la Slanic Moldova. Pe podium a mai urcat si boxerul de la CSM - Energia Iasi, Nicu Boz (categoria 81 kg), antrenat de Petrache Virgil si supervizat de managerul Vasile Catea, acesta clasandu-se pe locul 3 dupa infrangerea din primul meci in fata lui Florin Stan de la BC Lauruc Sighet. De remarcat ca managerul CSM - Energia si BC Profesionist Iasi, Vasile Catea, a urcat in ring in calitate de arbitru, prestatiile sale fiind foarte bune. "Doresc sa remarc organizarea foarte buna la aceasta competitie si sa multumesc sponsorilor care au facut posibila deplasarea acolo: Ziua de Iasi, Cooperativa Prestatiunea, DJTS, SC Metro Pizza, SC Robion SRL, SC Afer SRL", a afirmat antrenorul emerit al lui Radu Zarif, Viorel Soroceanu.

Page time :0.1366 (s) | 22 queries | Mysql time :0.024763 (s)