Brasovul a castigat cu emotii in fata Mediasului

19 Aprilie 2010
600 Vizualizari | 0 Comentarii
FC Brasov a castigat cu dificultate partida de pe teren propriu cu Gaz Metan Medias, scor 3-2. Brasovenii au condus in minutul 49 cu 3-0, prin reusitele lui Grigore, Sburlea si Hadnagy, insa gazarii au revenit in meci prin Munteanu si Litu, fiind aproape de egalare pe final. Umiliti in returul semifinalei de Cupa la Vaslui, elevii lui Viorel Moldovan s-au razbunat pe primul adversar intalnit in cale, in campionat fiind programat meciul cu Gaz Metan Medias. Gazarii au aratat la Brasov un fotbal anemic in prima repriza, fara sa reuseasca sa pericliteze poarta lui Minca. De aceea, cele doua goluri marcate de brasoveni pana la pauza, au venit chiar conform cursului jocului. Prima reusita i-a apartinut lui Nicolae Grigore, care a deschis scorul in minutul 11 din penalty, dupa ce Mihai Roman a scos lovitura de pedeapsa in urma unui fault al lui Kratochvil in careu. A doua reusita a gazdelor a purtat semnatura lui Sabrin Sburlea, care a inscris din alergare, in urma unei faze superbe creata de Mihai Roman pe contraatac in banda stanga. Jocul brasovenilor a mers snur si in a doua repriza, inceputa cu un nou gol al gazdelor. De aceasta data Hadnagy a inscris pentru 3-0 in minutul 49, dupa o actiune si un schimb de pase intre Roman si Duarte. In loc sa mentina ritmul foarte bun de joc, brasovenii au cedat rapid initiativa, fiind multumiti cu siferenta confortabila de pe tabela. Au dat astfel ocazie mediesenilor sa urce tot mai des si mai periculos, iar in minutul 57 Alex Munteanu a inscris cu un sut cu stangul din 14 metri, in urma unei actiuni frumoase a lui Hoban. Acelasi Hoban a trecut aproape de gol in minutul 72, cand sutul sau cu dreptul de la 20 de metri a trecut la mica distanta de poarta lui Minca. Pana la urma, al doilea gol al gazarilor a venit dupa 5 minute de joc bun al oaspetilor, Alin Litu marcand din centrarea lui Munteanu. Brasovul putea inchide meciul la putin timp distanta, cand Ilyes a scapat in pozitie de unul la unu cu Buchta, insa portarul Mediasului a intervenit fenomenal si a respins de la picioarele mijlocasului.

Page time :0.1384 (s) | 23 queries | Mysql time :0.021739 (s)